אושר סופית: נשים מוכות יזכו להבטחת הכנסה בעת השהייה במקלט

עד כה, נשים שקיבלו מהמדינה קצבת הבטחת הכנסה, היו נאלצות לוותר עליה אם נזקקו למחסה במקלט לנשים מוכות. ח"כ גלאון, מיוזמות ההצעה: הישג דרמטי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק הקובעת כי נשים השוהות במקלטים לנשים מוכות, יהיו זכאיות לגמלת הבטחת הכנסה גם בעת השהייה במקלט.

עד כה, נשים שקיבלו מהמדינה קצבת הבטחת הכנסה, היו נאלצות לוותר עליה אם נזקקו למחסה במקלט לנשים מוכות. המצב סיכן נשים רבות, שנאלצו לבחור בין המשך קבלת הקצבה והשארות עם הגבר המכה, לבין הסתייעות במקלט, וויתור על הקצבה. את הצעת החוק יזמו יו"ר מרצ, חברת הכנסת זהבה גלאון וחבר הכנסת דב חנין (חד״ש).

גלאון אמרה בתגובה לאישור החוק כי "מדובר בהישג דרמטי לציבור גדול של נשים במעגל האלימות. עד היום הן הוכו פעמיים: פעם על ידי ידי בן-הזוג האלים, ופעם שנייה על ידי המדינה, ששללה את הזכאות להבטחת הכנסה של נשים שביקשו לקבל הגנה מפני בן הזוג במקלטים. ההצעה שלי, שהפכה היום לחוק, מעגנת את הזכאות לגמלת הבטחת הכנסה לנשים בתקופת היותן במקלט, ופותרת את המלכוד שהיו נתונות בו".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

חנין מסר כי "מקלט לנשים מוכות לא יכול לשמש אליבי למדינה להתנער מאחריותה. נשים השוהות במקלטים לנשים מוכות זקוקות יותר מכל להבטחת הכנסה, מאחר ואין להן מקור פרנסה אחר, והן מגיעות למקלט חסרות כל. פעמים רבות גם כאשר אישה מבינה שהיא צריכה לעזוב את הבית המחסום הכלכלי מונע ממנה מלעשות צעד זה".

מדו"ח שהכין מרכז המחקר והמידע של הכנסת עולה כי כיום פועלים בישראל 13 מקלטים לנשים מוכות. ב-2010 שהו בהם 765 נשים ו-1,097 ילדים. מימון שהותן על ידי משרד הרווחה עומד על כ-17 מיליון שקלים בשנה. מבין השוהות במקלטים בשנת 2010, 45% נשארו במקלטים במשך פחות מחודש.

בוויצ"ו ברכו הערב על אישור הצעת החוק. "זה חוק מציל חיים שיספק חמצן לנשים במקלטים ויאפשר להן להתמקד בתהליך השיקומי ולא לדאוג מהסתבכות כלכלית", מסרה יו"ר הארגון, גילה אשרת. השהייה במקלט אינה מאפשרת יציאה סדירה לעבודה והנשים נפגעות האלימות נאלצות להתמודד עם מצוקה כלכלית גדולה". לדבריה, אף "בחלק גדול מהמקרים נשים אפילו זונחות את התהליך הטיפולי ושבות לבעל המכה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ