יוזמה בת"א: בית ספר מעורב לדתיים וחילונים

ההורים החילוניים מבקשים לצאת מהבועה, והדתיים אינם מרוצים מהחינוך במגזר - כך נולדה היוזמה החדשה למוסד משולב בעיר

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

300 הורים תל אביביים יזמו הקמת בית ספר יסודי ציבורי ראשון מסוגו בעיר, בו ילמדו חילוניים ודתיים יחד. ההורים מנהלים מגעים מתקדמים עם עיריית תל אביב במטרה לפתוח בשנת הלימודים הבאה את המוסד, שיאפשר לתלמידים לבטא את אורחות חייהם הייחודיים ללא העדפה למגזר הדתי או החילוני. באמנה שהציגו ההורים לעירייה הם כתבו כי "בנים ובנות ילבשו תלבושת אחידה שתקבע הנהלת בית הספר, ללא כפייה של כיפה, ציצית או חצאית".

הן ההורים החילונים והן הדתיים אמרו ל"הארץ" כי ההפרדה המגזרית בין בתי הספר בעיר כמו תל אביב נראית להם מיותרת. "בית ספר שישקף את הגוונים השונים של האוכלוסייה התל אביבית, שחיים יחד, הוא בגדר צורך חברתי חזק מאוד", אמרה שלי אלשיך-הנדל, אם מרקע חילוני שנישאה לגבר דתי. אלי ליפשיץ, אחד ההורים הדתיים, אמר כי "דווקא עיר שהיא אוונגרד בתחומים כה רבים צריכה להיות המודל למערכת חינוך כזאת".

בית הספר התל אביבי צפוי להצטרף ליותר מ-80 בתי ספר חילוניים-דתיים שפועלים ברחבי הארץ. אולם בשונה מהם, המוסד החדש יפעל בחסות המדינה ולא בחסות עמותות שונות. זאת בהתאם לתקנות "החינוך המשלב" שיזם יו"ר ועדת החינוך של הכנסת לשעבר, הרב מיכאל מלכיאור, ואושרו לאחרונה בכנסת. לפי תקנות אלה, יוכלו מוסדות ממלכתיים או ממלכתיים דתיים לעבור לזרם החדש וה"משלב". למהלך יידרש רוב של שני שלישים מהורי התלמידים, הסכמה של רוב הצוות הפדגוגי והצגת תוכנית לימודים משלימה שתתאים להנחיות המשרד, תוך שימת דגש על עיסוק בזהות יהודית וחינוך לסובלנות.

הורים שיזמו את הקמת בית הספר המשולב. מקווים לפתוח את שערי המוסד כבר בשנת הלימודים הבאה צילום: מוטי מילרוד

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

עליזה גרשון, מנכ"לית צו פיוס שמלווה את הפרויקט, סיפרה כי יוזמות דומות כבר הועלו לאחרונה גם בראשון לציון, בצור הדסה ובשוהם, ונמצאות בפיתוח. "אנשים פחות מתחברים כיום לדיכוטומיה", אמרה גרשון, "הזהויות מורכבות יותר וכבר לא מחפשים לילדים מסגרות שהן או דתיות או חילוניות".

אחת האימהות החילוניות הלוקחות חלק ביוזמה סיפרה כי ההורים חוששים מאפשרות של שינוי או התערבות באורח החיים שלהם. מנגד, הורים חילונים אחרים העידו כי לא גילו פתיחות רבה כלפי אורח החיים הדתי. "הבנתי שיש פה חבורת אנשים שמעולם לא באמת הקשבתי להם, אלא ביטלתי אותם כי אמרו דברים מופרכים ומוזרים", אמרה עינת מעיין, "מעולם לא באמת יצאתי מהקונספציה התל אביבית החילונית ולא ניסיתי לראות דברים מנקודת המבט שלהם. יש בזה אלמנט מפחיד כי אלוהים מעורב, והפחד הזה יכול לבלוע. אחרי שהרגשתי שאני מצליחה לצאת מהבועה שחייתי בה כל חיי אז אני רוצה שגם הילדים שלי יחוו את זה ולא יחיו כל הזמן בבועה".

ההורים סיפרו כי תחושת המיאוס מהמיון המגזרי למוסדות החינוך היא משותפת לדתיים ולחילונים שבהם. "הבן שלי עולה לכיתה א' ואני לא מרגיש שיש לי לאן לשלוח אותו", סיפר אבינעם כהן, אב דתי, "לבית ספר חילוני לא אשלח אותו כי אורח החיים שלנו לא מתקיים שם, ומנגד מסגרת ממלכתית-דתית מכתיבה היום קו אידיאולוגי מסוים שלא זהה לאורח החיים שלי. אני לא רוצה שהמורה יגיד לבן שלי מה מותר ומה אסור, מהו חטא ומהי מצווה. אנחנו רוצים להחזיר את האחריות לידיים שלנו, ההורים".

חנה נאמן, ששימשה בעבר כראש האגף לחינוך על יסודי במשרד החינוך וכמנהלת גימנסיה הרצליה, מייצגת את ההורים במגעים עם העירייה והודתה כי מערכת החינוך הממלכתית היא נטולת סממנים יהודיים. "במדינה כמו שלנו, שנלחמת יום יום על הישרדותה, אם לא נחזק את התרבות הייחודית שלנו נמצא את עצמנו נלחמים בלי לדעת על מה", אמרה. לדבריה, מהות בית הספר המשולב הוא לא הלימודים עצמם אלא שינוי אופי התכנים וצורת הלמידה, כך שתהיה במוסד פתיחות רבה יותר כלפי דעות שונות. "ילדי ישראל לא מכירים את התרבות היהודית שלהם", אמרה, "חשוב להקים בית ספר כזה בתל אביב כי העיר הזו מבטאת אמירה מיוחדת בשל הפתיחות שלה".

מעיריית תל אביב נמסר כי "מנהלת מינהל החינוך ונציגיה נפגשו עם נציגי ההורים מספר פעמים. בקשת ההורים נשקלת בחיוב, אולם במהלך הפגישות נדרשו הן העירייה והן ההורים לבצע מספר בירורים שטרם הושלמו. לכשתתקבל החלטה היא תובא לידיעת ההורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ