פיקוח על "במחנה" בעקבות כתבה על דראג קווין

השבועון הצבאי יידרש לשלוח את כתובותיו לאישור קצין חינוך ראשי בשל כתבה בה הופיעו חיילים המתלבשים כנשים ומופיעים כמלכות דראג

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג

השבועון הצבאי "במחנה" יידרש לשלוח את כתבותיו לאישורו של קצין חינוך ראשי, תת-אלוף אלי שרמייסטר, בטרם יירד לדפוס. זאת בעקבות תרעומת שהביעו בכירים בצה"ל על גיליון חג הפורים של העיתון, שבו הופיעה כתבה על חיילים שמתחפשים לנשים ומופיעים כמלכות דראג. הבכירים הביעו מורת רוח בעיקר נוכח תמונה שבה הופיע חייל המשרת בשריון, כשהוא חובש מסכת אב"כ ונועל מגפיים אדומים עם עקבים.

"במחנה" נתון במתח מתמיד בין היותו גוף עיתונאי לבין העובדה שהוא יחידה צבאית. המתח גבר בשנה האחרונה, לאחר שהעיתון סיקר סוגיות כמו שירת נשים ותפקוד הרבנות הצבאית. לפני כחמש שנים, בתקופה שבה מירי רגב היתה דוברת צה"ל, הועברו תוכני העיתון לאישורה לפני שהודפסו, אולם הנוהל בוטל בעת כהונתו של מחליפה בתפקיד, אבי בניהו. בשנים האחרונות, רק תכנים שנגעו באופן ישיר לחיל החינוך הועברו לבדיקה בלשכת קצין חינוך ראשי, שאחראי על היחידה של העיתון.

השבועון "במחנה" מתאפיין זה שנים בגישה ליברלית בסוגיות של הומואים ולסביות שמשרתים בצבא.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

למרות זאת, הקהילה מתחה ביקורת על מודעות שפרסמה בו באחרונה מחלקת ביטחון המידע בצה"ל. המודעות, שבהן הופיע גבר ולצדו נעלי עקב והכותרת "זה לא הולך ביחד", נועדו להעלות את המודעות לפקודות נגד חיבור התקנים חיצוניים למחשבים הצה"ליים.

בעבר פורסמו בעיתון כמה כתבות הנוגעות לקהילה ההומו-לסבית, שחלקן ספגו ביקורת קשה בצה"ל ואף גררו סנקציות על העיתון. אחד המקרים החמורים אירע ב-2001, כאשר קצין חינוך ראשי דאז, אלעזר שטרן, הורה להשעות את הוצאת העיתון בעקבות כתבת שער שבה הופיע אלוף-משנה במילואים אלי שרון, כשבידו דגל הקהילה ההומו-לסבית ולצדו הכותרת "כך יצאתי מהארון". הכתבה הוגדרה כ"לא ראויה לפרסום", ורק לאחר כשבוע שב העיתון לפעילות סדירה. מאוחר יותר התייחס שטרן לדברים: "סגרתי את ‘במחנה' כי פרסום כתבה כזו בשער גיליון שיוצא לקראת יום הזיכרון הוא חסר טעם".

מקרה דומה אירע ב-2009, כאשר רב-סרן יהושע גורטלר, קצין דתי ששימש עוזר לפרקליט הצבאי הראשי, יצא מהארון וגולל את סיפורו בעיתון. בעקבות הכתבה שלח הרב הצבאי הראשי דאז, תת-אלוף אביחי רונצקי, מכתבים לראש אגף כוח האדם ולקצין חינוך ראשי, בהם טען כי תכנים מסוג זה אינם נאותים ואינם ראויים לפרסום בעיתון צבאי הפונה לכלל החיילים. גם כתבה שפורסמה בגיליון יום המשפחה ב-2010 ועסקה בחיי המשפחה של סגן-אלוף מיכל הרפז ובת זוגה גררה ביקורת על הבחירה במשפחה חד-מינית לגיליון.

בניגוד לכתבות אלו, כתבה נרחבת שעסקה בחמישה חיילים הומוסקסואלים המשרתים ביחידות קרביות, ופורסמה לקראת שבוע הגאווה ב-2011, לא גררה גינויים כלשהם. רב-סרן יוני שנפלד, מפקד "במחנה", מסר לאחר פרסום הכתבה ל"הארץ" כי השבועון "במחנה" הוא "העיתון של כל החיילים, וכמו שיש בו חיילים מכל המינים ומכל העדות, יש בו גם אלפי חיילים שנמנים עם אוכלוסיית הלסביות וההומואים". שנפלד סירב אמש להגיב לפניית "הארץ" בנוגע לכוונה להעביר את תוכני העיתון לביקורת אצל קצין החינוך הראשי בעקבות גיליון פורים.

שי דויטש, יו"ר אגודת ההומואים, הלסביות הטרנסג'נדרים והביסקסואלים, גינה את ההחלטה לצנזר את תוכני "במחנה" בעקבות פרסומים הנוגעים לקהילה. "מדובר בהחלטה תמוהה מאוד בעינינו, לאור היותו של צה"ל מהצבאות המתקדמים בעולם, שבו הקהילה הגאה זוכה לשוויון מלא זה כשני עשורים", אמר דויטש, "מן הראוי שעיתון ‘במחנה', אשר מייצג את כלל חיילי צה"ל, ייתן מקום שווה גם לחיילים חברי הקהילה. ראוי גם שקצין חינוך ראשי, האמון על חינוך החיילים ברוח צה"ל, ינהג אף הוא על פי ערכים אלה. לא נשב בצד בעת שקצינים בכירים מעבירים לחיילי צה"ל מסר לפיו יש פסול בהיותו של אדם הומוסקסואל, לסבית, בי או טרנס. אנו מצפים שהרמטכ"ל ימגר תופעות כאלה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כמפקדו של עיתון ‘במחנה', אחראי קצין חינוך ונוער ראשי לבקרת התכנים המתפרסמים במסגרת העיתון. לאחריות זו ניתן תוקף גם באחרונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ