בהיעדר מנגנון, גננות חולות נאלצות למצוא לעצמן מחליפות או להגיע חולות לעבודה

"מלבד החוצפה בה השכיר צריך לדאוג למחליף שלו, הגננת גם יכולה לא לדעת מי המחליפה אותה, על כל הסכנות הכרוכות בכך", טוענת מנהלת המחלקה לגננות בהסתדרות המורים

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

גננות ברחבי הארץ טוענות שכבר שנים רבות לא קיים מאגר מסודר שיתאם החלפות כאשר אחת מהן חולה ולא יכולה לבוא לעבודה. אולם למרות זאת, במשרד החינוך ובמרכז השלטון המקומי מעדיפים לגלגל ביניהם את האחריות להיעדר קיומו של המנגנון. זאת, חרף קיומו של חוזר מנכ"ל שמפרט באופן מפורש כיצד אמורות הרשויות להתנהל. האחריות, טוענות הגננות, נופלת רק על כתפיהן: למצוא מחליפה, לא חשוב מי תהיה, או לבוא לגן כשהן חולות.

"זו רעה חולה והיא כלל ארצית, זה קורה בכל הרשויות בארץ", סיפרה אמש גננת שחששה להזדהות. "הגננות מוצאות את עצמן מפחדות, עושות 30 טלפונים לרשימה פיקטיבית וזה לא מעניין אף אחד, 'אין כוח אדם, אין אנשים', אומרים לנו בפיקוח ואנחנו משיבות פנינו ריקם".

"מלבד החוצפה שלא קיימת בשום מקום אחר, בו השכיר צריך לדאוג למחליף שלו, הגננת גם יכולה לא לדעת מי זו האשה שנכנסת להחליף אותה, על כל הסכנות הכרוכות בכך", טוענת מנהלת המחלקה לגננות בהסתדרות המורים, לילי פוקמונסקי. "היו לנו כבר מקרים שגננת נתבעה אחר כך. זו יכולה להיות שכנה שבאה להחליף, או חברה, הרי הן מקבלות רשימות פיקטיביות לגמרי. אף אחד לא בודק מיהן המחליפות". לדבריה, "כל אחד יכול להיכנס לגן וזה לא לעניין. 'תדאגי שמישהו יחליף אותך', אומרים לגננת, בין אם היא חולה, יושבת שבעה, או בדרך לבית החולים עם הילד, 'קומי ותלכי לעבודה'".

אורנה הדר, גננת בזכרון יעקב. "זה ככה כבר שנים"צילום: עבדאללה שמא

על פי חוזר מנכ"ל, "כל בעלות המעסיקה גננות, תקבע עובד שאליו יש לפנות במקרה של היעדרות גננות". גם הקריטריונים להחלפה ברורים על פי החוזר ואלה כוללים בין היתר מורה, בוגרת קורס מזורז או תלמידת סמינר לגננות.

"נמסר לנו על ידי גננות רבות על כך שבעת מחלה הן נדרשות על ידי הפיקוח לדאוג למילוי מקום בגן", כתבה בתחילת החודש פוקמונסקי למנהלת האגף לחינוך קדם יסודי במשרד החינוך. "היו מקרים שלא הצליחו...והמפקחת הטילה על הגננת את האחריות לכך".

אולם לדברי הגננת אורנה הדר, שבאחרונה פרשה מהסתדרות המורים לטובת הקמת ארגון "הגננות המחנכות", גם להסתדרות יש אחריות למצב שקיים בשטח כבר שנים. "אנחנו מאוכזבות מזה שנים, הארגון מודע לזה ולא הצליח לייצג אותנו בעניין הזה, כולם דואגים לשקט ואנחנו חוטפות פטיש בראש, עם רשימות טלפונים פרטיזניות, יושבות חולות ומתחננות. יש חוקים וזכויות במדינת ישראל, אבל לגננות אין זכויות".

ממשרד החינוך נמסר כי בנהלי ממלאי מקום בגנים נכתב כי: "האחריות על המעביד". קרי, משרד החינוך או הרשות המקומית שהיא הבעלות על גן הילדים. יודגש, כי גננת חולה אמורה להישאר בביתה ולא לבוא לעבודה. במשרד מוסיפים כי המפקחות והרשויות פועלות בשיתוף כדי למצוא ממלאת מקום לגננות על מנת ששגרת יומם החינוכית של הילדים לא תיפגע. ברשויות המקומיות יש את המאגרים של הגננות המחליפות, לא במשרד".

ממרכז השלטון המקומי נמסר בתגובה: "הרשויות המקומיות דואגות לממלאות מקום עבור הסייעות, המועסקות על ידי השלטון המקומי. הגננות, כמו המורים, מועסקות על ידי משרד החינוך ומתפקידו למצוא להן מחליפות. נוכח פניות של הורים פנה מרכז השלטון המקומי למשרד החינוך לקיים דיון דחוף במטרה לפתור את הסוגייה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ