ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

המחאה החברתית של הקיץ האחרון הפחיתה את הגזענות של אזרחי ישראל כלפי האזרחים הערבים - כך עולה מממצאי דו"ח הגזענות לשנת 2012 שהוצג אתמול בכנסת.

לפי הנתונים שהציג "המטה למאבק בגזענות בישראל", בשנת 2009 נרשמו 91 "אירועי גזענות" מצד אזרחים יהודים כלפי ערבים ובשנת 2010 נרשמו 68 אירועים. ב-2011 היו 20 אירועים בלבד. עו"ד נדאל עותמאן, מנהל המטה למאבק בגזענות, הסביר בשיחה עם "הארץ" כי "אווירת הסולידריות שהתגלתה בין הקבוצות השונות, כולל קבוצות מיעוט, במהלך המחאה החברתית, השפיעה ככל הנראה על רמת הגזענות וחומרת הגזענות כלפי הציבור הערבי בישראל וכלפי אזרחים בכלל".

עם זאת, הד"וח מצביע על מגמת עלייה בגזענות מצד מוסדות מדינה, בתי עסק וארגונים פרטיים וציבוריים. לפי הדו"ח, נרשמו בשנה שעברה 155 אירועי גזענות ממסדית.

הדו"ח מתייחס גם לגילויי גזענות נגד מזרחים ואתיופים ומתועדים בו 61 מקרים של תלונות על סלקציה לא חוקית בכניסה למועדונים.

13 אירועים של "פגיעה ברגשות הדת" מתועדים בדו"ח - ומצוין כי חלה עלייה במקרים אלה, בעיקר בשל פעולות "תג מחיר": "בשנים קודמות הפגיעה ברגשות דתיים התבטאה באמירות ובהסתה ואילו בשנה שחלפה, הפגיעה הגיעה לכדי פגיעה פיזית בבתי תפילה, שריפת והצתת מסגדים ובתי כנסת תחת הכותרת של פעולות 'תג מחיר'".

הדו"ח מתייחס גם לשורה ארוכה של הצעות חוק שהונחו על שולחן הכנסת (כ-35 הצעות), שנועדו להצר את מרחב המחיה והפעולה של האזרחים הערבים בישראל ולהגביל האפשרויות העומדות בפני מהגרי העבודה והפליטים שהגיעו לישראל בשנים האחרונות.

"הממשלה בראשות נתניהו גוררת את רוב הציבור למצב נפיץ חברתי ופוליטי, שעלול להביא להסלמה ברחובות מצד אותן קבוצות מיעוט שסובלות מגזענות המשכית ומעמיקה. אי השכרת דירות לערבים והריסת בתי ערבים, הפרדת תלמידות אתיופיות, גירוש פליטים, פינוי מאהלי מחוסרי דיור שמאוכלסים בעיקר במזרחים, עלולים להתנקז יחד לכדי התפוצצות זעם של ממש, מצד כולם יחד", נכתב שם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ