גם בהרצליה רוצים תחבורה ציבורית בשבת

אנשי העירייה הודיעו כי בימים הקרובים ייפנו לשר התחבורה בבקשה לאשר הפעלת קו תחבורה שיעבור בצירים המרכזיים של העיר. אם יסרב - ייפנו לבג"ץ

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

אחרי עיריית תל אביב, גם בהרצליה רוצים תחבורה ציבורית בשבת: מועצת העיר החליטה אתמול כי היא מעוניינת להקים מערך תחבורה ציבורית סדיר שיפעל גם בסופי השבוע.

ההצעה להפעיל תחבורה ציבורית בשבתות ובחגים התקבלה אמש ברוב של 12 חברי מועצה לעומת חמישה חברים שהתנגדו לה. לפי ההצעה, יופעל בעיר קו תחבורה ציבורית מרכזי, שיעבור בצירי התנועה המרכזיים בעיר, יסע לקרבת הפארק העירוני וקניון "שבעת הכוכבים" ולבסוף לחוף הים.

התומכים בהצעה גורסים כי העיר צריכה לשפר את מערך ההסעות בתחומה, "כחלופה הולמת למערכת תחבורה המבוססת על כלי רכב פרטיים", וזאת בגין טעמים סביבתיים, לצד עומסי תנועה בכבישי העיר המביאים לעלייה בסיכוי לתאונות דרכים. עוד צוין כי במציאות הקיימת כיום "בני נוער, צעירים ומבוגרים אחד, שאין להם רישיון נהיגה או שידם אינה משגת לרכישת רכב, מוצאים את עצמם מרותקים לבתיהם בסוף השבוע, או נסמכים על טרמפים ומוניות כדי לצאת וליהנות בזמנם הפנוי".

בהצעת תנועת "ישראל שלנו", שבראשונה עומדת ראש העיר יעל גרמן, נכתב כי "הצעתנו באה לקיים, במידת האפשר, את עקרון שוויון הזכויות החברתי ולאפשר לאוכלוסיות המוחלשות להגיע לחוף הים ולמרכז הנופש שלנו, תוך שמירה על איכות החיים, הפחתת זיהום האוויר ופתרון מצוקת החניה בחוף הים ובאזור הנופש, ועם זאת לא לפגוע בצביון השבת החשובה לעם היהודי. אנו סבורים שאין זה נכון ומוצדק להפעיל קו כזה מתקציב העירייה ויש לדרוש זאת ממשרד התחבורה. במדינת ישראל הפעלת התחבורה הציבורית נתונה בידי משרד התחבורה, לו נתונה הסמכות להעניק 'רישיון מפעיל'".

כיום מפעילה עיריית הרצליה שירות "שאטל" עירוני, המיועד בעיקר לבעלי כלי רכב פרטיים, המתמודדים עם בעיות חניה בחוף הים. שירות ההסעות, הפועל בשבתות ביולי-אוגוסט, מאפשר לחנות באזור התעשייה העירוני ולנסוע לחוף הים ללא תשלום, החל מהשעה 9:00 בבוקר ועד השעה 18:00.

כזכור, בחודש שעבר אישרה מועצת עיריית תל אביב להפעיל מערכת תחבורה ציבורית בשבת, על אף שהנושא אינה בסמכותה אלא בסמכות משרד התחבורה. בעיריית הרצליה הודיעו אתמול כי בימים הקרובים יפנו לשר התחבורה, ישראל כ"ץ, ואם יסרב - יפנו לבג"ץ. לאחר הפרסום על הצעד בתל אביב, ציינו במשרד התחבורה כי "קיים סטטוס-קוו של עשרות שנים בעניין הפעלת תחבורה ציבורית בשבת ואין בכוונת משרד התחבורה להפר אותו".

ראש העיר הרצליה, יעל גרמןצילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ