אושר חוק המחייב ענישת סרבני גט

לפי התיקון החדש לחוק שעבר בכנסת, אם לא יינתן גט כפי שהוחלט בפסק הדין, בית הדין יחויב להתכנס שוב ולדון בהטלת סנקציות על הסרבן

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

חוק חדש עשוי לשנות סדרים בבתי הדין הרבניים: הכנסת אישרה שלשום בקריאה שנייה ושלישית את "חוק הסנקציות", המחייב דיינים להטיל עונשים על סרבני גט עד שיעניקו גט לנשותיהם. החוק, שקידמו ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) וזבולון אורלב (הבית היהודי), והוא פרי יוזמה של ארגון "מבוי סתום", הוא בשורה בעבור מסורבות גט בישראל. על פי הנתונים הרשמיים מספרן של מסורבות הגט מגיע לכמה מאות, ולאלפים, לפי סקרים שערכו ארגונים למען זכויות נשים. החוק, שאותו כינה ח"כ שנלר "מהפכה", הוא בשורה גם לגברים מסורבי גט.

התיקון לחוק "קיום פסקי דין של גירושין" קובע כי כל פסק דין של בית דין רבני בתיקי גירושין יהיה חייב לכלול תאריך ל"סידור גט" בבית הדין. אם לא יינתן גט כפי שכתוב בפסק הדין, בית הדין יחויב להתכנס בתוך 45 יום ממועד מתן פסק הדין, ולדון בהטלת מגבלות על הצד המעכב את הגט. אם לא הוטלו סנקציות בדיון, בית הדין יחויב לשוב ולהתכנס בתוך 45 יום. בין אם הוטלו סנקציות ובין אם לא, כל עוד לא ניתן הגט, בית הדין יחויב להתכנס בפרקי זמן קבועים ולדון בסנקציות - הטלתן או החרפתן - ולעקוב אחר ביצוע פסק הדין.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כיום מתיר החוק לבתי הדין לנקוט סנקציות נגד סרבני גט, החל מהגבלות על הוצאת רישיון נהיגה, דרך עיקול חשבון בנק ועד מאסר בפועל, אך נדיר שהוא מיושם. הדיינים נמנעים מלהשתמש בו, לרוב בנימוק הלכתי: החשש מ"גט מעושה", מצב בו הבעל מגרש את אשתו שלא מרצונו, מה שעלול לפסול את הגט מבחינה הלכתית. לפי מרכז רקמן באוניברסיטת בר-אילן, סנקציות מוטלות על סרבנים רק ב-1.5% מהתיקים שבהם הדבר ניתן על פי חוק.

סירובי גט בישראל. לחצו להגדלה

תמר (שם בדוי), תושבת נהריה שמסורבת גט כבר שמונה שנים, אמרה ל"הארץ" שככל שעוברות השנים היא מאבדת אמון בדיינים, שלדבריה עושים הכל כדי להימנע מסנקציות. "מעולם הדיינים לא נגעו בבעלי לרעה, הם מתחמקים למרות שהחוק מתיר להם", אמרה. בתקופה הזאת, בעלה חי עם אשה אחרת והביא לעולם ילדה, בעוד ממתינה לדיונים עקרים בבתי הדין שבעלה מתחמק מהם.

לבד מהחובה לדון בסנקציות, החוק המתוקן קובע כי בית הדין יוכל להטיל סנקציות במעמד צד אחד. המעקב יתקיים כל עוד לא ניתן הגט, מה שעשוי להכביד על סרבני הגט וגם על הדיינים, שיצטרכו לקבוע תאריכים למעקב אחר פסקי הדין שלהם.

רבים מהדיינים, במיוחד בבתי הדין האזוריים, מתרעמים על מה שהם רואים כ"התערבות גסה" של הכנסת באוטונומיה השיפוטית שלהם, ועל עומס התיקים שצפוי לגבור. אולם ח"כ שנלר הדגיש שהכנת התיקון נעשתה בשיתוף בכירי הדיינים, בהם נשיא בית הדין הרבני הגדול הרב הראשי שלמה עמאר, ומנכ"ל בתי הדין הרבניים הרב שלמה דיכובסקי.

דיין בבית דין רבני אזורי אמר אתמול ל"הארץ" כי "לא ייתכן שהמחוקק יתערב בשיקול הדעת של הדיין, כמו שלא ייתכן שיתערב בשיקול דעת של שופט".

עו"ד בתיה כהנא דרור, מנכ"לית ארגון "מבוי סתום" למען מסורבות גט, הארגון שיזם את התיקון לחוק, אמרה שאישורו הוא "ציון דרך חשוב במאבק למען זכויות נשים בישראל ולמען קירוב השוויון בין המינים. התיקון לחוק עשוי לצמצם ואפילו למנוע את ההתעללות והסחטנות המתמשכת כלפי נשים ולשים קץ לסחבת של בתי הדין הרבניים בהליכי גירושין, באמצעות אכיפת פסקי דין ושימוש יעיל בסנקציות נגד סרבני גט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ