השר שמחון: לוביסטים הביאו להפלת הפיקוח על מעונות היום

ח"כים קבעו, בניגוד לעמדת יועמ"ש הכנסת, כי יש לבלום את החוק שכן הפיקוח ייעשה ע"י עובדי קבלן; שמחון ואורלב זעמו: בעלי אינטרסים הפילו את החוק

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

הצעת החוק לפיקוח על מעונות היום לילדים עד גיל 3 שהייתה אמורה לסיים את הליך החקיקה היום (רביעי), נמשכה במפתיע על ידי שר התמ"ת, שלום שמחון. השר, ויוזם החוק, ח"כ זבולון אורלב האשימו חברי כנסת בכך שהביאו להפלת החוק בשל סיבות טכניות בעקבות לחץ של לוביסטים. ההצעה היתה אמורה לעבור הצבעה בקריאה שנייה ושלישית, אך היא עברה טלטלות רגע לפני אישורה.

מדובר בהצעת חוק ממשלתית שלראשונה מסדירה קריטריונים פדגוגיים ובטיחותיים לקבלת רישיון להפעלת מעונות יום בישראל. 250 אלף ילדים עד גיל 3 שוהים מדי יום במעונות היום והפעוטונים ללא כל פיקוח של המדינה. הצעת החוק קובעת תקנים שונים בהם גודל המעון, שטח החצר, אופן גידור המתחם, וקובעת כי מפעיל מעון שיחרוג מהתקן בחוק דינו יהיה עד שנת מאסר. יש לציין כי נושא זה היה מרכיב מרכזי מפרק החינוך של ועדת טרכטנברג.

לפני כמה חודשים הגישה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס בקשה לוועדת הכנסת לבחון סעיף בחוק הקובע כי יעשה שימוש בעובדי קבלן לצורך הפיקוח בטענה כי מדובר בסעיף חדש שלא עבר בקריאה ראשונה. אתמול, טרם הדיון בועדה לזכויות הילד, קבעה ועדת הכנסת, בהצבעה משותפת של ח"כים מהאופוזיציה והקואליציה כי מדובר בסעיף חדש, מה שמצריך דיון והצבעה מחודשת על החוק. זאת על אף קביעת היועץ המשפטי של הכנסת, אייל ינון, כי אין מדובר בנושא חדש.

"הצבעת גורמים מתוך הקואליציה יחד עם האופוזיציה, בניגוד לעמדת הממשלה בוועדת הכנסת מבשרת על פירוק הקואליציה הנוכחית", אמר אתמול ח"כ זבולון אורלב, יוזם החוק ויו"ר הוועדה.

"אני רואה בחוק חוק יסוד לטובת הילדים בגיל הרך. הממשלה הסכימה שבכל מה שקשור לשיקול דעת של הפיקוח, לא יהיה מיקור חוץ אלא העסקה ישירה", הוסיף אורלב, "אך יש מי שמעוניין לסלף ולהוציא ספינים שקריים. זהו יום שחור לשלומם ודרך חינוכם של ילדים, יום כואב להורים שימשיכו לשלם תשלומים גבוהים בגנים פרטיים, כי אלה ימשיכו לשלם ארנונה וקנסות על שימוש חורג, הוצאות שהחוק, לו היה עובר היום, היה פוטר אותם מכך. זהו יום מאכזב לעשרות אלפי הורים שלא ייהנו מבינוי מעונות חדשים ולא מהרחבת הסבסוד. בעלי אינטרסים כספיים ופוליטיים שחוששים מתחרות עשו יד אחת והצליחו בעזרת לוביסטים ויחצ"נים לגרום לעיכוב החוק, אבל אני מחויב לחוק ואמצא את הדרך להעביר אותו".

עם קבלת החלטת ועדת הכנסת הודיע שר התמ"ת, שלום שמחון, כי הוא מושך את החוק וכי הממשלה תפעל בדרכים אחרות לקידום נושא הפיקוח על המעונות. שמחון תקף בחריפות את ההחלטה שהתקבלה בוועדת הכנסת. "הבוקר הייתה השתלטות עוינת של לוביסטים על ועדת הכנסת. זה אבסורד שהמדינה מממנת ארגונים שתפקידם להבטיח שילדי ישראל יקבלו שירות נכון ושיאפשרו לנשים לצאת לעבודה, אך עושים שימוש בכספים שהם מקבלים לשכור את שירותיהם של לוביסטים, שיפעלו נגד החוק. מדובר באינטרסים גדולים. כל ארגון כזה מקבל מאות מיליונים מהמדינה והם מבקשים להמשיך לפעול לבד בזירה בלי פיקוח. זה לא יקרה".

שלום שמחוןצילום: עופר וקנין
זבולון אורלבצילום: סלמן אמיל

תגובות