אלף אנשי אקדמיה נגד הפיכת מכללת אריאל לאוניברסיטה

עצומה חדשה עליה חתומים גם כ-18 חתני וכלות פרס ישראל, קוראת לעצור את תהליך הפיכת המרכז האוניברסיטאי אריאל לאוניברסיטה מן המניין

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

כאלף אנשי אקדמיה, בהם 18 חתני וכלות פרס ישראל, חתמו על עצומה הקוראת לעצור את תהליך הפיכת המרכז האוניברסיטאי אריאל לאוניברסיטה מן המניין. העצומה נשלחה בחודש שעבר לשר החינוך גדעון סער לקראת סיום התקופה שבה זכה המוסד להכרה זמנית כמרכז אוניברסיטאי. את העצומה יזמו חוקרים ממכון ויצמן למדע, ובראשם הפרופ' ניר גוב שעמד לפני כשנה מאחורי יוזמת אנשי אקדמיה לחרם על המרכז האוניברסיטאי אריאל.

"האקדמיה הישראלית שגשגה עד היום בזכות היותה חלק מחברה חופשית במדינה דמוקרטית", נכתב בעצומה, "עירוב האקדמיה הישראלית באידיאולוגיה של כיבוש מערער את הקשר הזה ומאיים לפגוע ביכולת התפקוד של האקדמיה הישראלית".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

הפצת העצומה בקרב אנשי אקדמיה באה על רקע קביעת ועדת המעקב של המועצה להשכלה גבוהה ביהודה ושומרון (מל"ג יו"ש) שהמרכז עומד בתנאים הנדרשים להפיכתו לאוניברסיטה. ועדת המעקב של מל"ג יו"ש הצדיקה את קביעתה בהצביעה על העלייה במספר הדוקטורנטים, מספר הפרסומים האקדמיים ומספר חברי הסגל של המרכז האוניברסיטאי.

יוזם העצומה, פרופ' ניר גובצילום: מוטי מילרוד

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

השלב הבא בשדרוג מעמד המרכז יהיה אשרור דו"ח המסקנות על ידי מועצת מל"ג יו"ש. משם תועבר ההחלטה לוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של מל"ג ישראל, שתכריע באשר למשמעויות התקציביות של ההחלטה. תהליך ההכרה מגיע כעת לשיאו מכיוון שביולי הקרוב תפוג תקופה בת חמש שנים שבה זכה המוסד להכרה זמנית כמרכז אוניברסיטאי.

בפברואר מינה לראשונה שר החינוך גדעון סער נציג מהמרכז באריאל, הפרופ' אורציון ברתנא, למועצה להשכלה גבוהה בישראל. נוסף על כך, הנציגה החדשה של אוניברסיטת בן גוריון, היא פרופ' צילה סינואני-שטרן, לשעבר המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים במרכז האוניברסיטאי אריאל. לדברי יוזם עצומת המחאה, הפרופ' ניר גוב ממכון ויצמן, ההרכב החדש של המל"ג הוא "הכנה לקראת הבאת נושא שדרוג מעמד המכללה במועצה להשכלה גבוהה".

בין החתומים על העצומה: 18 חתני וכלות פרס ישראל, בהם יהודה באואר, שמעון זנדבנק, בנימין איזק, אריאל רובינשטיין, גבי סלומון, יהודית שובל, מיכה אולמן, דוד הראל ומרים ירדני. כמו כן חתמו חתן פרס פילדס אילון לינדנשטראוס, אווה אילוז, חנה יבלונקה, מרדכי קרמניצר ואוריאל פרוקצ'יה.

מהמרכז האוניברסיטאי אריאל נמסר: "העצומה, בתוכנה, אופיה ומטרותיה היא פוליטית לחלוטין. אין בינה לבין שיקולי שדרוגינו לאוניברסיטה לא כלום. ההתפשות של חותמי העצומה לנושא הפוליטי מעידה על היותנו ראויים מבחינה אקדמית ומדעית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ