תושבי ולאג'ה ישקיפו על הגן הלאומי מבעד לגדר

גדר ההפרדה חוצצת בין הכפר הפלסטיני לבין הפארק שיוקם על אדמותיו; הרשות לפיתוח ירושלים: "התוכנית לא עוסקת בבעלויות על הקרקע"

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת

תושבי ירושלים והיישובים הסמוכים יוכלו לטייל בקרוב בפארק רחב-ידיים בעמק רפאים שבדרום העיר, ולבקר באתרים שבהם נשמרו נופי החקלאות העתיקה של האזור. ואולם תושבי הכפר הפלסטיני ולאג'ה, שטיפחו ושימרו נופים אלו דורות רבים, ייאלצו להסתפק בעיקר במבט מרחוק. גדר ההפרדה חוצצת בינם ובין שטחי הפארק החדש.

הפארק המתוכנן, שישתרע על יותר מ-5,000 דונם, מהווה חלק משורת פארקים שאמורים להקיף את ירושלים. בחודש שעבר פרסמה הוועדה לתכנון ובנייה של מחוז ירושלים הודעה בדבר הפקדת התוכנית להקמת הפארק, תוכנית 12222. מדובר בשלב מתקדם לקראת אישור סופי, שבמסגרתו יכול הציבור להגיש התנגדויות.

על פרסום התוכנית שמעו תושבי הכפר רק מפעילי עמותת "עיר עמים", אשר הבחינו במודעות בעיתונות הישראלית. "כשהם באים לעצור אותנו הם יודעים מצוין איך למצוא אותנו", ציינה השבוע שירין אל-אערג', פעילה למען זכויות תושבי ולאג'ה. "כשלוקחים את אדמתנו, פתאום קשה למצוא אותנו".

ילדי הכפר צופים על הגן המתוכנן. "לילדינו אין שום גינה או מקום לשחק", אומרת פעילה מקומית

הרשות לפיתוח ירושלים החלה לגבש לפני כמה שנים את תוכנית הפארק בשיתוף עם רשות הטבע והגנים והקרן הקיימת. אז היה עמק רפאים שטח רחב-ידיים שבו נשמר הנוף הפתוח, למעט מסילת הרכבת העוברת במרכזו. ואולם בשנה שעברה החלה מערכת הביטחון בהקמת גדר הפרדה החוצצת בין הכפר ולאג'ה ועמק רפאים. כך נוצר מצב שבו שטחים חקלאיים של הכפר ואתרים מרכזיים המשמשים את תושביו כמו עין-חניה, נמצאים בצד הישראלי של הגדר ובתוך הפארק.

אם לא די בכך, מציינים אנשי "עיר עמים" שאל התוכנית נוספו לפני כשנה 1,250 דונם שיוגדרו כגן לאומי ובהם השטחים הקרובים לגדר. בגן הלאומי יש לטענת העמותה שטחים חקלאיים נרחבים של תושבי ולאג'ה. בעמותה חוששים שזו דרך נוספת להבטיח את השליטה הישראלית במקום, תוך דחיקת התושבים הפלסטינים.

זאב הכהן, מתכנן ברשות הטבע והגנים, שבעבר התנגד להקמת גדר ההפרדה במקום בגלל פגיעתה בנוף החקלאי, אמר כי "אין שום כוונה לשנות את מעמד השטחים החקלאיים. אנשים יוכלו להמשיך ולעבד אותם". לדבריו, "אני מניח שזה יותר בעייתי לחקלאים להגיע דרך שער מיוחד בגדר שמפעילה מערכת הביטחון. לתושבים האחרים עשוי להיות קושי עוד יותר גדול להגיע".

"כשתוכנן הפארק הזה הכוונה היתה שהוא יאפשר מפגש של כל תושבי האזור, אבל מאז החלה הקמת הגדר", הוסיף הכהן. לדבריו, אחת ממטרות הפארק היא לשמר את החקלאות המסורתית. "משמרי החקלאות הזו הם תושבי ולאג'ה, ולנו יש עניין שהם יוכלו להמשיך ולעבד את השטחים".

עם זאת אל-אערג' אומרת כי לא מדובר בפתרון לתושבי הכפר. "לילדים שלנו אין שום גינה או מקום לשחק ועכשיו הם יצטרכו לראות כיצד בני נוער ישראלי באים לפארק", אמרה.

הדמיית הגן החדש. לחצו להגדלה

מהרשות לפיתוח ירושלים נמסר כי "כל שטח הפארק נמצא בתחום השיפוט של העיר ירושלים. התוכנית לא עוסקת בבעלויות על הקרקע ובכל מקרה אין כוונה להפקיע קרקע בבעלות פרטית. כיום מרבית השטח כבר משמש גן לאומי, וההרחבה הנוספת נעשתה מטעמי שימור טבע ונוף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ