האו"ם: מתווה פראוור גזעני ומפלה, אין לעגן אותו בחוק

הוועדה לביעור אפליה גזעית של האו"ם הביעה דאגה למצב ההבדואים נוכח מדיניות הריסת הבתים וקשיי נגישות לקרקעות, דיור, חינוך שירותי בריאות ועוד

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

הוועדה לביעור אפליה גזעית של האו"ם קראה לממשלת ישראל למשוך את הצעת החוק להסדרת התיישבות הבדואים בנגב, בטענה שהיא תפלה לרעה את האוכלוסייה הבדואית ותעגן תהליכים גזעניים בחקיקה.

הצעת החוק, המבוססת על המלצות דו"ח פראוור שאושר בממשלה בספטמבר האחרון, מתייחסת ליישום המלצות ועדת גולדברג ולפיהן יש לפנות כ-30,000 בדואים מבתיהם ברחבי הנגב ולהעבירם להרחבות שנבנו ביישובים קיימים, בהם רהט, כסייפה וחורה. לפי ההמלצות, תושבי הפזורה שיפונו יקבלו פיצויים כספיים ואדמות חלופיות. עלות התוכנית נאמדת ב-6.8 מיליארד שקלים, מהם 1.2 מיליארד שיוקצו לפיתוח היישובים הבדואים המוכרים. "על המדינה למשוך את הצעת החוק המפלה להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, שתעגן בחוק מדיניות מתמשכת של הריסת בתים והעברת הקהילות הבדואיות בכפייה", כתבה הוועדה.

בדו"ח, שפורסם לפני כשבועיים, הביעה הוועדה דאגה ביחס למצב האוכלוסייה הבדואית נוכח מדיניות הריסת הבתים וקשיי הנגישות לקרקעות, דיור, חינוך, תעסוקה ושירותי בריאות. היא הבהירה כי על המדינה לדאוג שנגישותם של הבדואים לקרקעות ולשירותים השונים תהיה זהה לנגישות היהודים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפיייסבוק שלכם

הוועדה לביעור אפליה גזעית בוחנת דו"חות רשמיים שמחברות המדינות ודו"חות תגובה שמחברים ארגונים וגופים באותן מדינות. לאחר הצלבת הדו"חות ודיון בהם מחברת הוועדה דו"ח מסכם הכולל המלצות, שעל המדינה ליישמן מתוקף חתימתה על האמנה לביעור אפליה גזעית. בסוף ינואר הוגש לוועדה דו"ח מטעם פורום דו קיום בנגב לשוויון אזרחי, שעסק בהצעת החוק וניכר כי השפיע במידה רבה על המלצותיה. בפורום ציינו בתגובה לדו"ח הוועדה כי הצעת החוק תחמיר את מצוקת הבדואים בנגב. "מוסדות האו"ם אימצו את חששנו", אמרו, "אנו קוראים למדינת ישראל ליישם את האמנות שהיא חתומה עליהן ולהוריד את הצעת החוק מסדר היום".

מתווה פראוור ספג ביקורת קשה בחברה הבדואית וכמה ארגונים אף הפגינו בחודשים האחרונים נגד אישורו בממשלה. "הממשלה הכריזה מלחמה נגד הבדואים בנגב", אמר ד"ר תאבת אבו ראס, מנהל פרויקט הנגב בארגון עדאלה, "הדו"ח נכתב מבלי שהתייעצו עם התושבים שחייהם עומדים להיהרס בגלל מסקנותיו".

לפי המתווה, הסדר הפיצויים יחול רק על אזרחים שהגישו תזכיר תביעה עד אוקטובר 1979 בלבד, ושתביעתם לא נדחתה על ידי פקיד רישום או בית המשפט. מלבד זאת, ההסדר יחול על קרקע שהתובע החזיק ועיבד, ולא על תביעת בעלות על אדמות מרעה.

בתשובה לשאלת "הארץ" אם בכוונת הממשלה ליישם את המלצות ועדת האו"ם ולמשוך את הצעת החוק, או לבצע בה תיקונים, נמסר ממשרד ראש הממשלה כי "בשבועות האחרונים אספו נציגי הממשלה התייחסויות לתוכנית בקרב האוכלוסייה הבדואית. התוכנית כוללת השקעות חסרות תקדים בפיתוח ובצמיחה כלכליים, ומציעה פשרה מאוזנת בקרקע, כמו גם תכנון של ההתיישבות בהידברות, תוך קיבוע מרבית האוכלוסייה במקומה או בסמוך אליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ