שכרו השבועי של מבקש מקלט סודאני - אפס שקלים

חברת כוח אדם גבתה ממשכורתו של מבקש המקלט ניכויים לא חוקיים, כך שלא קיבל תמורה על שבוע עבודה. לאחר פניה ל"קו לעובד" קיבל החזר זעום

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

מבקש מקלט מסודאן, שהועסק בחברת כוח אדם, הופתע לגלות כי לא קיבל שכר בעבור שבוע עבודה, בשל ניכויים בלתי חוקיים שעשתה המעסיקה ממשכורתו. לאחר שפנה לעמותת "קו לעובד" קיבל החזר זעום.

מ', המתגורר בערד, מצא עבודה בשיפוצים וניקיון במלון בים המלח באמצעות חברת כוח האדם "ג. ארזים ניהול ותפעול בע"מ". מ', שהחל בעבודתו בנובמבר, סיכם עם מעסיקיו כי יעבוד בשכר של 22 שקלים לשעה. השכר שהיה אמור לקבל בדצמבר, לפי חישוב שעות העבודה ולאחר ניכויי חובה, הוא 1,233 שקלים. עם סיום העבודה הוסבר לו כי בשל ניכויים שונים שערכה החברה לא נותרה יתרה בשכרו. לאחר ויכוחים עם המעסיק, שולמו לעובד 160 שקלים בלבד.

"מ' פנה אלינו בינואר וסיפר על העבודה, על השכר ועל הסברי החברה", סיפרה נעה קאופמן, רכזת תחום מבקשי מקלט ב"קו לעובד", "מיד הסברנו לו כי מדובר בניכויים שאינם חוקיים, בטח אם לא סוכמו אתו". נציגת העמותה פנתה לחברת כוח האדם, ששלחה תלושי שכר שהעובד לא ראה מעולם. מהתלוש עולה כי החברה הקפידה לשלם לעובד תוספות על פי חוק. כך בגין שבעה ימי עבודה שכללו 54 שעות זכאי מ' ל-1199 שקל. עוד הוא זכאי לחצי יום חופשה המסתכם ב-95 שקלים, ותוספת בגין עבודה בשבת - 77 שקלים. סך הכל מסתכמת הכנסתו הפוטנציאלית, לאחר ניכוי חובה, ב-1233 שקל.

אלא שבמקביל לקיום החוק, על פי התלוש, החברה גם ניכתה משכרו של מ' ניכויים שחלקם לא חוקיים, וחלקם לא סוכמו עם העובד. כך נוכו 203 שקלים בגין דיור, 361 שקלים נוכו בסעיף נלווה לדיור, שלטענת החברה כולל תשלומי מים, ארנונה וחשמל, 34 שקלים נוכו בגין ארוחות, 106 שקלים נוכו לטובת ביטוח רפואי, 150 שקלים נוכו בכותרת ניכויים שונים, כשלטענת החברה מדובר בעלות ציוד שלא הוחזר לבית המלון, וסכום של 379 שקלים נוכה בגין לימוד וקליטה. סכום הניכויים הסתכם ב-1,233 שקל. מכאן שהעובד נותר עם יתרה אפס.

נוסף על כך, שלחה החברה לעמותה תלוש שכר של העובד לפברואר 2012, חודש בו לא עבד, אך קיבל 616 שקל. מדובר בתלוש שיצא לאחר התערבות "קו לעובד", וכולל לדברי החברה החזרים שונים בגין דיור, הסעיף הנלווה לדיור ולימוד וקליטה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"מדובר בהלנת שכר של למעלה מחודשיים שטרם הסתיימה", אומרת קאופמן, "זו עוד צורה שבה אפשר לנצל את האוכלוסיות החלשות ביותר במשק, בהם הפליטים. כשאין מי שאוכף את חוקי העבודה".

מחברת ג' ארזים נמסר בתגובה כי "הניכויים שנוכו משכרו של העובד הם בהתאם לחוק ולהסכמתו של העובד שניתנה בכתב לחברה, בטרם החל את עבודתו. ניכוי בגין דיור, ארוחות, ביטוח רפואי ולימוד וקליטה - אלה ניכויים שהעובד הסכים להם וחתם על כך במסמכים בשפות האנגלית, הערבית והעברית.

חברת ג' ארזים עושה ככל שבידה לשמור על זכויות עובדיה. טעויות קורות לכולם, וככל שנפלה טעות, אם בכלל, בהתנהלותה היא מבקשת כי תופנה תשומת לבה לכך והעניין יטופל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ