האח הגדול |

אוניברסיטת ת"א מרשתת את הקמפוס במצלמות

"זה נשמע כמו פגיעה בפרטיות", אומר עובד באוניברסיטה; סטודנט: האבטחה במוסד היא מהמגוכחות שנתקלתי בהן בארץ, לכן זה אף יותר תמוה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

אוניברסיטת תל אביב הודיעה כי תפרוס השנה מערך מצלמות ברחבי הקמפוס, כחלק מתהליך הקמת מוקד ביטחון כולל. חברי הסגל שמעו על הצעד בשבוע האחרון, וכבר הספיקו להביע נגדו תרעומת.

"זה נשמע כמו פגיעה בפרטיות", אומר עובד אוניברסיטה שביקש להישאר בעילום שם. "חרף כוונת האוניברסיטה להגביל את השימוש בכלי הזה של מצלמות אבטחה, אני לא אוהב את המחשבה שעוקבים אחר אנשים, מכל סיבה שהיא".

ניר, סטודנט למדעי המחשב ולקולנוע שביקש שלא להזדהות בשמו המלא, מסביר כי "בהתחשב בכך שהאבטחה הפיזית בכניסה לאוניברסיטת תל אביב היא מהמגוחכות שנתקלתי בהן בארץ - ומסתכמת בדרך כלל בטפיחה עצלה על התיק - נראה לי תמוה להקים מערך אבטחה פנימי חריף כל כך". לדבריו, "יחד עם הידיעות מהשנה האחרונה על יחידת האבטחה הסמויה שפועלת בקמפוס והצעדים הקיצוניים שנקטה יחידת האבטחה כדי למנוע את ההפגנה הלגיטימית והחוקית בספרייה המרכזית השנה - עולה תחושה לא נעימה שהאוניברסיטה כנראה מרגישה שהסכנה מגיעה הסטודנטים עצמם, ולא ממפגעים מבחוץ".

דיקן הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב, פרופסור אייל זיסר, אמר ל"הארץ" כי בעקבות ההודעה פנו אליו מרצים ואנשי סגל כדי לברר את היקף הרישות במצלמות ואת הסיבות שהביאו למהלך. עם זאת, לדברי זיסר, "אנחנו רואים באוניברסיטה מקום פתוח, ולצערי מטעמים ביטחוניים יש גדר ויש שמירה, ואלו אילוצי המקום. זה מקום פתוח לכל מי שמקדש את חופש המחשבה, ומסיבה זו הרבה מרצים שאלו את אשר שאלו. להבנתי יש ליווי אקדמי לנושא, ואדאג שיתקבל מענה לשאלות שהופנו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בהודעה ששלח אל עובדי האוניברסיטה סמנכ"ל ההנדסה והתחזוקה במוסד, עופר לוגסי, נכתב: "במטרה לשפר את הביטחון והבטיחות בקמפוס האוניברסיטה אנו מתחילים בשנה הקרובה ביישום פרויקט הקמת מוקד ביטחון.

המוקד יחובר גם למערכת מצלמות אשר אמורה להיפרס בקמפוס. בהקשר זה אני מבקש להדגיש כי בהפעלת המצלמות גיבשנו מדיניות אשר נועדה להבטיח הגנה על פרטיות הסגל והסטודנטים".

לדברי לוגסי, כדי להבטיח את פרטיות השוהים בשטח האוניברסיטה יוצבו המצלמות בשטחים ציבוריים בלבד. כמו כן, בכניסות לבניינים יוצב שילוט אשר יבהיר כי במקום נמצאות מצלמות, ואחת לכמה ימים יושמד כל החומר המצולם.

ארגוני זכויות אדם בארץ קוראים כבר זמן רב להגדיר את הכללים וההגבלות על התקנת מצלמות אבטחה במקומות ציבוריים.

עם זאת, עד היום לא גובש הסדר מקיף מלבד מסמך של רמו"ט (הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים), שנכתב בשנת 2010, שהתווה לראשונה עקרונות המשמשים הנחיות ראשוניות ובסיסיות להפעלת מערך מצלמות. בעקבות כך נוצרה לאקונה בחוק, המאפשרת לכל גוף המעוניין להציב מצלמות מעקב מבלי להידרש לסוגיה אם הדבר נמצא בסמכותו או אם יש תכלית ברורה למעשה זה.

במסמך הרמו"ט נקבע כי "בטרם קבלת ההחלטה על עצם השימוש במצלמה, יש לערוך תסקיר של השלכות השימוש במצלמה על זכויות הציבור, ובמיוחד על הזכות לפרטיות". בתגובה לפניית "הארץ" בה נשאל אם אכן נעשה תסקיר דוגמת זה, ענו באוניברסיטה כי "הנהלת האוניברסיטה תפקח ותוודא כי נשמרים עקרונות ההגנה על הפרטיות".

עוד דרשו ברשות להגדיר את מטרת הצבת המצלמות, ה"חייבת להיות מוגדרת באופן חד ספציפי ומפורש... הגדרת מטרה כללית ומעורפלת כגון ‘מניעת עבירות' או ‘ביטחון הציבור' לא תספיק". באוניברסיטה הסבירו כי הסיבה למהלך נבעה מגניבות ציוד, תופעה אותה אישרו סטודנטים באוניברסיטה.

מאוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה: "קמפוס אוניברסיטת תל אביב הוא קמפוס תוסס, בו מתקיימת פעילות סביב השעון - בין אם בספריות הפתוחות 24 שעות ביממה, או בהרצאות ואירועים תרבותיים לציבור הרחב המתקיימים בשעות הערב והלילה".

עוד נמסר כי "באזור הקמפוס ממוקמים מעונות הסטודנטים. באחרונה סבל הקמפוס מגניבות ציוד. על מנת להגביר את תחושת הביטחון בקרב הסטודנטיות, הסטודנטים ואנשי הסגל, וכדי לשפר את רמת הבטיחות בקמפוס, החליטה הנהלת האוניברסיטה, בדומה למוסדות אחרים להשכלה גבוהה, להעמיד מצלמות בשטחים ציבוריים בלבד, בהם לא תהיה פגיעה בפרטיות. באזורים אלה יוצב שילוט המפנה את תשומת לב העוברים ושבים לנוכחות המצלמות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ