שלושה ימים לפני הגירוש: ישראל בודקת מה יקרה למסתננים מדרום סודאן

כ-1,000 מבקשי מקלט עתידים להישלח למדינה מה-1 באפריל, למרות שהאו"ם וארה"ב האריכו את ההגנה הקבוצתית לאזרחי המדינה עד 2013

ברק רביד ודנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד ודנה ויילר-פולק

ישראל ודרום סודאן מתאמות באחרונה את החזרתם של כ-1,000 מבקשי מקלט לארצם החל מה-1 באפריל. זאת בשעה שהאו"ם וארה"ב דווקא האריכו באחרונה את ההגנה הקבוצתית לאזרחי דרום סודאן עד מאי 2013. מהלכים אלו באו לאחר שדו"חות של האו"ם ועדויות מהשטח העידו כי עדיין קיימות במדינה בעיות רבות ובהן הפרת זכויות אדם ולחימה מתמשכת.

לדברי בכיר במשרד החוץ בירושלים שגריר ישראל לדרום סודאן דן שחם ביקר בימים האחרונים בבירה ג'ובה, ונפגש עם סגן הנשיא ראיאק מאצ'אר. הבכיר ציין כי בעבר התבצעה החזרת האזרחים הדרום סודאנים לארצם מרצון ובמספרים קטנים יחסית ולכן לא היה צורך בתיאום עם הממשלה המקומית. עם זאת, בשל המספר הגדול שבו מדובר כעת וכן בשל העובדה שרוב האזרחים הדרום סודאנים לא יחזרו לארצם מרצון - כי אם יגורשו בכפייה - יש צורך בתיאומים מוקדמים.

בכיר במשרד החוץ ציין כי אחת המטרות של ביקורו של שחם בג'ובה היתה לבחון את התנאים במדינה ולראות אם היא ערוכה לקליטת האזרחים הדרום סודאנים ששוהים בישראל. כמו כן ביקש שחם לתאם עם ממשלת דרום סודאן את התאריכים בהם תתחיל החזרתם. שחם הדגיש בפני סגן הנשיא כי ישראל מחויבת להעביר את מבקשי המקלט הכשרה מקצועית לפני החזרתם כדי להקל עליהם למצוא עבודה ולפרנס את עצמם בדרום סודאן.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בסוף ינואר הודיעה רשות האוכלוסין במשרד הפנים כי החל מסוף חודש מארס תוסר ההגנה הקבוצתית שניתנה לפליטים מדרום סודאן ששהו בישראל לאחר שברחו מהמדינה בעקבות המלחמה שהתנהלה בה. בעקבות הכרזת העצמאות של דרום סודאן וביקורו של הנשיא סלבה קייר בישראל הוחלט כי אזרחי המדינה יכולים מעתה לחזור לארצם ללא חשש. משרד הפנים הודיע כי כל פליט שיחזור לארצו מרצון יקבל מענק של 1,300 דולר. אולם, מי שלא יעזוב מרצון יגורש. זאת, בשעה שתדריכים של האו"ם, דיווחי ארגוני סיוע ועדויות מהשטח העידו כי המצב לא השתנה בצורת קיצונית. על פי מקורות אלו, עדיין קיימת הפרת זכויות אדם, לחימה מתמשכת ומחסור חמור במזון ומים, שעתידים להוביל לאסון הומניטרי במדינה. אולם בניגוד לעמדת או"ם ולארה"ב - שהאריכו באחרונה את ההגנה הקבוצתית לאזרחי דרום סודאן עד מאי 2013 - בדיקת משרד החוץ העלתה כי המצב במדינה בטוח דיו.

בארגוני הסיוע מכנים את ההחלטה תמוהה: "יש לתהות על כך שמשרד החוץ קבע כי ניתן להחזיר מבקשי מקלט בבטחה לדרום סודאן חודשים לפני שבדק בפועל מה בדיוק מתרחש שם", אומר עו"ד יונתן ברמן, מהקליניקה לזכויות פליטים במרכז האקדמי למשפט ועסקים.

דו"ח שערך המשרד לעניינים הומניטריים של האו"ם בתחילת פברואר, העלה כי כל אדם שיחזור לדרום סודאן צריך לעשות זאת באופן וולונטרי בשל המצב הקשה השורר במדינה. על פי נתוני הארגון בחודשים האחרונים אירעו מתקפות שגבו חייהם של אלפים, והובילו למאות אלפי עקורים שזקוקים לסיוע הומניטרי דחוף.

בנוסף, מדווחים ארגוני הסיוע כי על האוכלוסייה להתמודד גם עם היעדר תנאי מחיה בסיסיים. אזרחים רבים במדינה סובלים מרעב קשה ונשענים אך ורק על הארגונים שמתקשים לספק את הביקוש הרב. באחרונה עדכן דו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת כי תוכנית המזון העולמית של האו"ם הכריזה בפברואר על דרום סודאן כאזור בדרגה 3 מבחינת הסיכון התזונתי - הדרגה הגבוהה ביותר. להערכת הארגון, כמיליון מתוך כ-9.5 מיליון תושבי המדינה סובלים מרעב, וכ-2.5 מיליון תושבים מקבלים סיוע בהזנה ומצב זה צפוי להחמיר בשנת 2012.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ