מארגני המחאה |

"פישר מתנהג כמו לוביסט של הבנקים"

יוזמי "יום הזעם נגד הבנקים" דורשים לחתוך ריביות: "הנגיד נותן לבנקים לעשוק את הציבור". פרסום דו"ח התחרותיות בין הבנקים נדחה בחודשיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המחאה החברתית חוזרת, ובמוקדה עומדים עתה הבנקים, והאחראי על הפיקוח עליהם. "נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, מתנהג כמו לוביסט של הבנקים. השבוע, כשדיבר בוועדת הכלכלה של הכנסת על הריביות שגובים הבנקים בישראל – שהן גבוהות ממה שגובים הבנקים בחו"ל - הוא התנהג כאילו הוא יו"ר איגוד הבנקים. משה פרל, יו"ר איגוד הבנקים עצמו, לא היה עושה את זה טוב יותר", כך אומר ל"הארץ" עידן מילר, חבר תנועת "המחנה המשותף" וממארגני יום הזעם נגד הבנקים מחר (חמישי).

במסגרת יום הזעם מתכננים מארגני המחאה הפגנה נגד הבנקים בשדרות רוטשילד בתל אביב, במקביל לפרסום הצפוי של דו"חות הבנקים הגדולים מחר. בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת מוקדם יותר השבוע אמר פישר כי "בישראל יש תהליך מתמשך של החלשת מערכת הבנקאות, ואסור לנו לחשוב את החשיבה הפופוליסטית שניתן להמשיך ולהוזיל את עלויות הבנקאות עד אין סוף, מבלי שיהיו לכך השלכות על יציבות המערכת". בבנק ישראל סירבו היום להגיב לביקורת.

במפגש של ראשי המחאה עם בכירי הפיקוח על הבנקים אתמול נדהמו המארגנים לגלות כי פרסומו של הדו"ח להגברת התחרות בענף הבנקאות יידחה בחודשיים - ולא יכלול צעדים דרמטיים להגברת התחרות כמו הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים.

לדברי מילר, "הבנקים בישראל הם האבא והאמא של הכלכלה, הם המרכז. אבל המערכת הבנקאית בישראל סובלת כבר שנים מאווירה אנטי תחרותית ומוחזקת על ידי בעלי ההון. זו קליקה סגורה של 30-20 איש שפועלת כמעט כמו מאפיה. עם זאת, אין לנו טענות לקליקה הזו – המטרה של הבנקים היא למקסם את הרווח וזה בסדר – הבעיה שלנו היא עם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר – שנותן להם כבר שנים לעשוק את הציבור".

צילום: אוליבייה פיטוסי

  עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

  מארגני המחאה, מילר, אריאל מרום ובועז נול, דורשים להתקין תקנות שיגבילו את גובה הריביות שהבנקים גובים מהציבור על מתן אשראי. "אנחנו בשנת בחירות. הכוח עובר לידינו – הצרכנים - וצריך לנצל אותו. הפוליטיקאים מבינים שהם יכולים לקבל דיבידנדים מתמיכה בצעדים נגד הבנקים. אנחנו דורשים להגביל את גובה הריביות שהבנקים גובים לחצי מאשר הם גובים היום".

  דרישותיהם כוללות גבול עליון לריבית המותרת לגבייה - כך שריבית המקסימום על הלוואות עד 100 אלף שקל תעמוד על פריים (ריבית הפריים במשק – הגבוהה ב-1.5% מריבית בנק ישראל, שעומדת כיום על 4% - ש"ש) פלוס 5% - לעומת 12% שזה גובהה הממוצע היום. עוד דורשים המוחים כי ריבית המקסימום על מסגרות אשראי תהיה פריים פלוס 7% - לעומת ריבית ממוצעת של 13% כיום וכן כי ריבית המקסימום על אשראי חוץ בנקאי על פריים פלוס תעמוד על 8% - לעומת 15% כיום בממוצע.

  לדבריהם, "חשוב להבין שרוב הציבור – בערך 85% ממנו – המורכב מבעלי הכנסות נמוכות - משלם יותר מהריביות הממוצעות היום. לא צריך כאן אפילו חקיקה. מספיקות לנו תקנות שיגבילו את גובה הריביות, וזה יכול לקרות בתוך חודשיים".

  אתמול, הציגו מארגני המחאה את דרישותיהם בפני בכירי בנק ישראל. לטענתם, הם הופתעו מדבריה של סגנית המפקח על הבנקים, עודדה פרץ, שהציעה להם "לנצל את יום הזעם לקרוא לציבור להיות אקטיבי מול הבנקים". עוד אמרה להם פרץ בפגישה כי "הציבור חייב להיות אקטיבי מול הבנקים. הרגולטור לא יכול לפתור לבדו את כשלי השוק. הציבור צריך לבדוק, להתקומם, להתמקח מול הבנקים. רק ככה נוכל לייצר תחרותיות של ממש בענף הבנקים".

  במהלך הפגישה עלה כי הצוות הבין-משרדי לבחינת התחרות בענף הבנקאות - שהיה צפוי לפרסם את המלצותיו לפני פסח – ידחה את פרסום ההמלצות בחודשיים ואולי אף יותר. מנהלת היחידה לפניות הציבור בפיקוח על הבנקים, סוניה בוגסלובסקי, חשפה עוד כי הדו"ח לא יכלול צעדים דרמטיים להגברת התחרות. "במסקנות לא יהיו הגבלת תקרה לריבית בתקנות, לא הפרדה של חברות האשראי מהבנקים וגם לא הגברת מתן האשראי למשקי בית על ידי חברות הביטוח", אמרה. "אבל יש במסקנות שורה של צעדים שיגבירו את התחרות ויובילו להורדת מחירים".

  יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אומרת כי דו"ח בנק ישראל שפורסם הבוקר מהווה כתב אישום חמור נגד מדיניות נתניהו וכי הניתוח של פישר עולה בקנה אחד עם הניתוח שלה ושל מפלגת העבודה: "הרפורמה במס העשירה את העשירים ופגעה קשות בעניים ובמעמד הביניים", אמרה, "המדינה נסוגה מתפקידה כמספקת תשתית לאומית אוניברסלית של חינוך, בריאות ושאר תנאי יסוד לקיום במדינות המערב, ומי שמוסיפים להפגע יותר מכל הם אנשים עובדים. המינוף הפרוע של הטייקונים אינו תורם לכלכלה והפערים מתרחבים". יחימוביץ' הוסיפה כי "הדבקות של נתניהו במתווה זה מרסקת את החברה הישראלית וכי רק דרך לאומית סוציאל דמוקרטית תתקן את הנזקים הקשים". 

  איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית מסר כי "נגיד בנק ישראל אישר היום באופן רשמי את מה שהסטודנטים טענו כבר מזמן- המדיניות הכלכלית של הממשלה רק הרחיבה את הפערים החברתיים והקפיצה את יוקר המחיה ואת מחירי הדיור למצב בלתי אפשרי שמאיים לרסק את מעמד הביניים בישראל. לאור המענה הדל והקוסמטי שנתנה הממשלה לבעיות שהציפה המחאה החברתית דו"ח הנגיד אינו רק ניתוח של מדיניות העבר אלא גם צופה פני עתיד ואת המחאה החברתית שעתידה לפרוץ פעם נוספת בחודשים הקרובים".

  מתנועת "ישראל יקרה לנו" נמסר: "פישר אומר שהמצב 'טוב אך לא מעולה' - ואנו שואלים: למי? סטנלי פישר והבנק שהוא עומד בראשו אינם "צופה מן הצד". האינפלציה מאז 2006 היא המס הכבד ביותר המוטל על שכבות הביניים - ובנק ישראל שותף בכיר לכך שישראל הפכה יקרה מדי לאזרחיה הכורעים בנטל".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ