אסף שטול-טראורינג

ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים בחרה במדליקי המשואות בטקס שיערך בערב יום העצמאות בהר הרצל בירושלים בסוף החודש הבא, בסימן "מים - מקור החיים".

האזרחים שידליקו את המשואות נבחרו על ידי ועדה ציבורית של מרכז ההסברה במשרד ההסברה והתפוצות, בראשות חנה הכהן. בניגוד לשנים קודמות, בשנה זו אין ייצוג לערבים או לבני מיעוטים אחרים. "אנחנו משתדלים לייצג את החברה הישראלית, כולל המיעוטים", אמרה הכהן, "אך השנה לצערי זה לא קרה".

בין מדליקי המשואות נמנים רוביק דנילוביץ', ראש העיר באר שבע. הוועדה נימקה את בחירתה בדנילוביץ' בכך שבאר שבע היא "העיר שזכתה על פי המקורות לשמה על שום באר אברהם, שעל פי המסורת נחפרה במקום על ידי אברהם אבינו כמקור מים חיים בארץ שחונה". ראש העיר ייצג את תושבי עירו ותושבי הדרום העומדים בפני מתקפת הטרור מעזה ומפגינים חוסן ועמידה איתנה מופלאה”.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, בשנה שעברהצילום: מיכל פתאל

מדליקי משואות נוספים הם אלכס ויז'ניצר, יו"ר דירקטוריון "מקורות", חברת המים של ישראל, המציינת 75 שנה להקמתה; גיורא שחם, מנתח מערכות מים, שתכנן את פרויקט ההצפה מחדש של עמק החולה ויצירת אגמון החולה ועוסק היום בתכנון חופי הכנרת; פרופ' (אמריטוס) מנחם רבהון, איש אקדמיה ומדען, "בעל שם בארץ ובעולם בתחום שיפור איכותם של מי קולחין, מי שפכים ושיטות סינון”; ד"ר חנה רוזנפלד, מדענית תושבת אילת, מנהלת את המרכז לחקלאות ימית באילת ומומחית בתחום רביית דגים.

מדליקי משואות נוספים הם הרצל נאור, מומחה בהידרולוגיה שימושית, שריכז במשך עשרות שנים את פיתוח מקורות המים באזור הערבה; אורית סקוטלסקי, דוקטורנטית בתחומי אקולוגיה ומדיניות סביבתית, רכזת תחום המים בגף לשימור הסביבה בחברה להגנת הטבע; שלמה צוויפלר, חקלאי מהוד השרון שהנהיג שיטות השקיה שמנעו בזבוז של מים וחינך חקלאים ובני נוער לחסכון במים; ומשה כהן, איש קק"ל, מהנדס אזרחי, "הדמות המרכזית בהקמתם של כ-240 מאגרי מים ברחבי המדינה.

כמו כן ידליקו משואות אורי מורן, מחנך בכפר הנוער על שם מוסינזון בהוד השרון, ש"מדריך את תלמידיו הלכה למעשה לניצול מחזורי המים, לחסכון במים ולשמירה על הקרקע”, ואסתר אברהם, בוגרת מכון וינגייט, שמטפלת באמצעות מים (הידרותרפיה) בנכי צה"ל ובאזרחים נכים. בין המדליקים נמנות גם שתי תיכוניסטיות: מאיה בראון, תלמידת כתה י"ב בבית הספר משה שרת בנתניה שזכתה בפרס הראשון בתחרות מדענים ומפתחים צעירים על המצאתה "חיטוי מים באמצעות קרינת השמש", וליאור לפבר, תלמידת כתה י"ב בבית הספר ליאו בק בחיפה, מדריכה בתנועת הצופים בשבט צופי ים, ש"בשנה הבאה תתגייס לצה"ל ותצטרף לקורס חובלים”.

יו"ר ועדת השרים לטקסים ולסמלים, שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב אמר כי "דווקא בעת הזו, מתחדדת חשיבותו הלאומית של הנושא המרכזי ליום העצמאות – המים. מדובר בנושא מקומי וגלובלי, הנותן ביטוי לכל פרט בציבור הישראלי. זהותם של מדליקי המשואות מבטאת זאת כהלכה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ