נתניהו מגיב לדו"ח הנגיד: בעוד מדינות אחרות קרסו, אנחנו צמחנו

ראש הממשלה אמר הערב כי שריו דואגים לשכבות הביניים ולשכבות החלשות על ידי חינוך חינם מגיל 3, נקודות מס להורים עובדים, ו"שיא של התחלות בנייה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"מדינת ישראל נהגה בצורה אחראית יוצאת דופן. פיתחנו את הכלכלה באופן שמבדיל אותנו ממדינות רבות אחרות. בשעה שהן קרסו, הכלכלה שלנו צמחה כמעט ב-5%"; כך אמר הערב (רביעי) רה"מ, בנימין נתניהו, בפתח הישיבה הראשונה של צוות השרים לענייני טבריה, שנערכה בעיר.

דברי נתניהו מגיעים לאחר פרסום הדו"ח השנתי של בנק ישראל על מצב המשק, שפורסם הבוקר. הדו"ח קובע, בין השאר, כי אי השוויון בהכנסה בישראל צמח מהר יותר מאשר במדינות מפותחות אחרות, בין השאר בשל התרומה הנמוכה של הממשלה לצמצום הפערים.

לפי הדו"ח, אי השוויון בהכנסה נטו לפי מדד ג'יני גבוה בישראל יחסית למדינות מפותחות אחרות, ומ-1995 עלה מדד זה בארץ יותר משיעור העלייה הממוצע שלו במדינות המפותחות. גידול אי השוויון נטו בישראל, טוענים בבנק ישראל, קשור לתרומה הנמוכה של מדיניות הממשלה לצמצום הפערים בהכנסות יחסית לעבר, וביחס למדינות המפותחות.

נתניהו אמר בישיבה בטבריה כי "יש לנו את האמצעים לטפל בקבוצות באוכלוסיה שלא טיפלו בהן, לא רק החלשים אלא גם מעמד הביניים. אנחנו עושים את זה על ידי חינוך חינם מגיל 3. אנחנו עושים את זה על ידי נקודות מס להורים עובדים. אנחנו עושים את זה על ידי שיא של התחלות בנייה. כ-80,000 דירות מצויות כרגע בתהליך של בנייה. מספר שיא שלא היה כדוגמתו, נדמה לי, 12 שנים. הדבר הזה משפיע כמובן על מחיר הדיור, וגם צעדים אחרים". נתניהו הוסיף כי "ההתנהגות הכלכלית האחראית שלנו מאפשרת לנו לעשות את הצעדים החשובים בחינוך, בדיור, בהטבות מס למעמד הביניים ואנחנו נמצא גם דרכים נוספות להקל על השדרה המרכזית באוכלוסיה של מדינת ישראל".

נתניהו ופישר בהגשת הדו"ח, היוםצילום: ששון תירם

  עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

  ראש הממשלה הוסיף כי "אני חושב שהחיבור של טבריה של הגליל, של הנגב, למרכז העשייה של המדינה וגם הנגישות של מרכז המדינה לגליל ולנגב יעזרו עוד יותר לצמצם את הפערים בחברה וגם להעלות את כולם מעלה, כמו מפלס הכנרת. "דרך אגב", ציין, "זה נשמע אולי מוזר לכם, אבל מדיניות ההתפלה של הממשלה עוזרת גם היא להעלות את מפלס הכנרת. יש אמירה שמפלס הכנרת משקף את מצב הרוח הלאומי, אז כרגע הוא בעלייה ואנחנו נדאג שהוא ימשיך לעלות".

  בעוד נתניהו משבח את מדיניות הממשלה, רבים מיהרו למתוח ביקורת בעקבות ההודעה של הנגיד. יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אומרת כי דו"ח בנק ישראל שפורסם הבוקר מהווה כתב אישום חמור נגד מדיניות נתניהו. הרפורמה במס העשירה את העשירים ופגעה קשות בעניים ובמעמד הביניים", אמרה, "המדינה נסוגה מתפקידה כמספקת תשתית לאומית אוניברסלית של חינוך, בריאות ושאר תנאי יסוד לקיום במדינות המערב, ומי שמוסיפים להיפגע יותר מכל הם אנשים עובדים".

  איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית מסר בתגובה לממצאי הדו"ח כי "נגיד בנק ישראל אישר היום באופן רשמי את מה שהסטודנטים טענו כבר מזמן - המדיניות הכלכלית של הממשלה רק הרחיבה את הפערים החברתיים והקפיצה את יוקר המחיה ואת מחירי הדיור למצב בלתי אפשרי שמאיים לרסק את מעמד הביניים בישראל".

  בתוך כך מתכננים מובילי המחאה לחדש ביתר שאת את פעולותיהם ולהציב את פישר והבנקים במוקד המחאה. מחר מתוכנן להתקיים "יום זעם" נגד הבנקים. "נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, מתנהג כמו לוביסט של הבנקים", אמר ל"הארץ" עידן מילר, חבר תנועת "המחנה המשותף" וממארגני יום הזעם. "השבוע, כשדיבר בוועדת הכלכלה של הכנסת על הריביות שגובים הבנקים בישראל – שהן גבוהות ממה שגובים הבנקים בחו"ל - הוא התנהג כאילו הוא יו"ר איגוד הבנקים. משה פרל, יו"ר איגוד הבנקים עצמו, לא היה עושה את זה טוב יותר".

  בהכנת הידיעה השתתף אלי אשכנזי

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ