דו"ח בנק ישראל |

לסדום היינו לעמורה דמינו?

כולנו יודעים שהפערים בישראל הם הכי גבוהים בעולם המערבי, אך איך אפשר להסביר את הסתירה שמצבנו עדיין טוב לעומת המערב?

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

בנק ישראל חוזר ואומר את מה שכולנו יודעים: שהפערים בישראל הם הכי גבוהים בעולם המערבי, ושהעוני עמוק וקשה. אבל כאשר אנו מתבוננים סביב, ואף משווים את מצבנו למדינות אחרות במערב, ההתרשמות איננה כה חמורה. אז אפשר להסביר את הסתירה? האם באמת לסדום היינו לעמורה דמינו?

לפי מחקר שערך באחרונה הבנק העולמי, הפעילות הכלכלית האמיתית בישראל גבוהה ב-23% (!) מהפעילות המדווחת. כלומר, הכלכלה השחורה בישראל היא אחת הגדולות בעולם.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

כאשר מנכ"לית הביטוח הלאומי, אסתר דומיניסיני, נשאלה לא מזמן על הפערים בחברה ועל העוני, היא השיבה: "בקרב חרדים וערבים קיים תת-דיווח משמעותי של ההכנסות, העוני אצלם נמוך בהרבה ממה שמתפרסם". כך היא רומזת למעשה על המיקום של אותה כלכלה שחורה. לאור תשובתה זו, ערך הביטוח הלאומי סקר הוצאות משפחה (שהוא אמין יותר מסקר הכנסות) ואז התברר ששיעורי העוני האמיתיים בישראל נמוכים ב-40% מאלה שאנו מכירים. כלומר רק 12% ממשקי הבית נמצאים מתחת לקו העוני ולא 20%, כמו שחשבנו עד כה. נתון חדש זה ממקם אותנו פחות או יותר במרכז טבלת העוני בעולם המערבי, ולא בפסגה.

מפגינים בתל אביב בקיץ שעברצילום: ניר כפרי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

אז נכון שגם 12% משפחות עניות זה יותר מדי, וחובה על הממשלה לטפל בהורדת העוני ובהקטנת הפערים בכל האמצעים - כולל הורדת משכורות העתק בצמרות החברות הבורסאיות. אך לפחות אפשר להתנחם שאנחנו לא הכי גרועים במערב. לא סדום ולא עמורה.

דו"ח בנק ישראל שפורסם אתמול מאשים את הממשלה בהרחבת הפערים, אבל ראוי לזכור שיש דבר אחד שמבדיל אותנו משאר מדינות המערב: אותן שתי אוכלוסיות עניות שגם ממעטות לעבוד וגם מחזיקות משפחות מרובות ילדים - תופעות שלא קיימות במערב.

בקרב החרדים, 60% מהגברים אינם עובדים, וזה שיעור שגבוה פי שלושה מהשיעור שהיה קיים כאן לפני שלושים שנה (21%). בקרב הערבים, 27% מהגברים אינם עובדים, ואצל הנשים הערביות המצב חמור הרבה יותר: 70% אינן עובדות. אז מה הפלא שעיקר העוני נרשם בשני מגזרים אלה?

לכן, צריך להילחם בעוני בשני המגזרים הללו. צריך להכריח את החרדים ללמד את בניהם מתמטיקה, אנגלית והסטוריה, כדי שיום אחד יוכלו להצטרף לשוק העבודה. יש להקים מרכזי תעשייה ותעסוקה בערים ובכפרים הערביים, כדי לאפשר לנשים הערביות לעבוד קרוב לבית. אפשר להשקיע בתחבורה ציבורית ראויה, לסבסד את הנסיעה לעבודה וגם לסבסד מעונות יום. ואת זה צריך לעשות בין אם מדובר בעוני של 20% או בעוני של 12%.

דו"ח בנק ישראל שפורסם אתמול מזכיר שחלק מהסיבות למחאת הקיץ היו העליות החדות במחירי הדירות והתייקרות מחירי המזון. גם אלה בעיות שניתנות לפיתרון.

צריך לסגור את מינהל מקרקעי ישראל, ולמכור את כל קרקעות המדינה לכל דורש, בלי ביורוקרטיה ובלי עיכובים, כי השחרור האיטי והשומות הגבוהות שקובע המינהל הן הסיבות המרכזיות למחירי הדירות המופרזים. צריך גם לקצר את הליכי הרישוי והבנייה, שמעכבים ומכשילים כל יוזמה, וגורמים להתייקרות הדירות. אבל שתי רפורמות אלה תקועות ואינן מבוצעות.

גם הפתרון למחירי המזון הגבוהים הוא די פשוט: להוריד את המכסים המטורפים (190%) המוטלים על ייבוא בשר, עוף, דגים, מוצרי חלב, טונה, דבש, שמן זית ועוד עשרות מוצרי מזון. זו הדרך היחידה להורדת מחירים, לא השתדלויות ותחינות לבעלי מפעלים.

אבל בשביל זה צריך ממשלה חזקה וראש ממשלה שלא מפחד, ואת זה לא בטוח שיש לנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ