אלי אשכנזי

אלפי ילדים ב-110 יישובים - רובם המכריע באזורי הפריפריה - יהנו בחופשת הפסח מהצגות ילדים, חינם. אולם, פרט לכפר קמא הצ'רקסי שבגליל התחתון, המבצע אינו כולל יישובים ערביים, שגם בהם ייצאו מאות אלפי תלמידים לחופש של שבועיים ביום ראשון הקרוב.

במסגרת "מבצע אפיקומן" - הנערך ביוזמת ובמימון משרד התרבות והספורט, ובשיתוף חברת "תרבות לישראל" - יועלו יותר מ-200 הצגות ומופעי מחול לילדים. לדברי שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, "מטרת הפרויקט היא להציע אלטרנטיבת בילוי חינם לילדים בחופשת הפסח, שהיא גם מהנה, וגם מעשירה את עולמם התרבותי".

"אפליה לא רק בחג"

אלא שבחג האביב יוצאים לחופשה גם חצי מיליון ילדים ערבים - המהווים כ-25% מכלל תלמידי ישראל - לא יזכו ליהנות מיתרונות אלה. מבצע דומה בשם "נס חנוכה" נערך גם בחופש חנוכה האחרון, אז נערכו הצגות בכ-90 יישובים יהודיים ברחבי הארץ - ואף לא ביישוב ערבי אחד.

לבנת ונתניהו צופים בהצגה "הכבש ה-16" עם ילדים בטבריה, בשבוע שעברצילום: גיל אליהו

"הלוואי עלינו מבצע כזה", אמר אתמול עאטף מועדי, שעומד בראש ועדת החינוך בוועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל. לטענתו, "משרד התרבות והספורט הוא אחד המשרדים המפלים את הציבור הערבי באופן בוטה. זה מורגש לא רק במבצע הצגות החינם, אלא גם בפעילות תרבות בלימודים, שבה אין כמעט מימון של פעילות תרבות מעשירה כמו זו הניתנת על ידי המשרד לתלמידים יהודים. יש תיאטראות המעלים הצגות ילדים בערבית שכמהים להשתתף בפרויקט הצגות החינם, לו רק היו פונים אליהם ומשתפים אותם".

"זו אפליה", הוסיף מנהל תיאטרון אלמידן בחיפה, ריאד מסארווה. "אין מלה אחרת לכך. האם הורי הילדים האלה לא אזרחים? אנחנו מעלים הצגות לילדים, ובנוסף יש עוד כשבע עמותות ותיאטראות שמעלים הצגות ילדים בערבית. בחיפה יש 30 אלף ערבים. גם ילדיהם יוצאים לחופש. אף אחד לא חשב שצריך לצרף אותם למבצע?".

"לא כולם יכולים"

לדברי מסארווה, מחיר כרטיס להצגת ילדים באלמידאן הוא 30 שקלים - הוצאה שרבים לא יכולים לעמוד בה. "האוכלוסייה שאתה אנחנו עובדים במרבית המקרים היא אוכלוסייה חלשה, שלא יכולה ללכת להצגות", הסביר. "ישנן משפחות שעבורן זו יכולה להיות הפעם היחידה בשנה שבה הן יכולות ליהנות מהצגה". מסארווה הוסיף כי התיאטראות המשתתפים במבצע נהנים מהכנסה יפה - שנמנעת מהתיאטראות הערביים. לדבריו, בכונתו לפנות בדחיפות למשרד התרבות והספורט בדרישה כי יצרפו תיאטראות ויישובים ערביים למבצע.

ממשרד התרבות והספורט נמסר כי "'מבצע אפיקומן' ו'נס חנוכה' כשמם כן הם, פרויקטים יחודיים לחגי ישראל היהודיים, שיזם משרד התרבות והספורט בשיתוף ‘תרבות ישראל', כדי ליצור אלטרנטיבת בילוי איכותית לילדים ללא תשלום במהלך חופשת החג. באותו אופן מקיימת תרבות לישראל פסטיבלים יחודיים בערים וביישובים הערביים, הדרוזים והצ'רקסים. כך לדוגמא, התקיימו 18 פסטיבלים שכללו עשרות מופעים ללא תשלום, ואחרים במחיר סמלי, ובעשרות יישובים ערביים התקיים השנה פסטיבל המסרחיד המטייל, שכלל למעלה מ-80 אירועי תיאטרון ומוזיקה במחיר מסובסד לתושבים. במהלך השנה הקרובה מתוכננים להתקיים אירועי תרבות יחודיים נוספים במגזר הערבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ