משרד החוץ ממליץ ברגע האחרון: להאריך בחצי שנה את זכות ההגנה למסתננים

במקביל להמלצה זו, בית המשפט הוציא צו מניעה עד ה-15 באפריל לגירוש אזרחי דרום סודאן מישראל, שהיה מתוכנן להתחיל ביום ראשון הקרוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד החוץ המליץ היום (חמישי) למשרד הפנים להאריך בחצי שנה נוספת את זכות ההגנה הקבוצתית לכ-1000 אזרחי דרום סודאן שחיים בישראל. ביום ראשון הקרוב, ה-1 באפריל, פג המועד שקבע משרד הפנים להגנה קבוצתית לאזרחי המדינה החדשה. משמעות הדבר היא כי אזרח דרום סודאני שלא יעזוב את ישראל מרצון – יגורש.

במקביל להמלצה זו של משרד החוץ, בית המשפט המחוזי בירושלים הוציא היום צו מניעה לגירוש המסתננים עד ה-15 באפריל. עד לתאריך זה נדרשת המדינה לענות על העתירות שהוגשו על ידי ארגוני הסיוע נגד החלטת המשרד לא להאריך את זכות ההגנה.

מקור בכיר במשרד החוץ היום ציין כי ההמלצה להאריך בחצי שנה את ההגנה הקבוצתית על אזרחי דרום סודאן נובעת מכך שהתנאים להחזרתם לארצם אינם בשלים – לא מצד ישראל ולא מצד דרום סודאן. "לא הושלמו עדיין הסידורים הנדרשים ויש צורך בזמן נוסף לתאם את הדברים עם ממשלת דרום סודאן", אמר המקור. ממנהל ההגירה והאוכלוסין במשרד הפנים נמסר בתגובה כי הסמכות לדחות את הגירוש של אזרחי דרום סודאן נתונה בידי ראש הממשלה והממשלה, ולא בידי משרדי הפנים או החוץ.

פליטים סודאנים באזור התחנה המרכזית בתל אביבצילום: דניאל בר און

אתמול שב ארצה שליח משרד החוץ לדרום סודאן, דן שחם, לאחר ביקור של כמה ימים בג'ובה הבירה. הוא נפגש שם עם סגן נשיא דרום סודאן, ועם נציגי ארגונים בינלאומיים במדינה – ודן עמם בהחזרת האזרחים הדרום סודאנים מישראל. ביקורו של שחם נועד גם לבחון את תנאי החיים בדרום סודאן ולבדוק האם הם מתאימים להחזרתם של האזרחים הדרום סודאנים מישראל.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

אתמול, בתום שלושה ימי לחימה, שכללו הפגזות מהאוויר וקרבות טנקים, סיכמו סודאן ודרום סודאן לפעול לפתרון העימות ביניהן. ההחלטה התקבלה בעקבות הצהרה שפרסמה שלשום מועצת הביטחון של האו"ם, בה הביעה חשש כבד מהעימותים הצבאיים לאורך הגבול והתריעה כי הם עלולים להידרדר למלחמת אזרחים נוספת בין שתי המדינות.

העימותים בין שתי המדינות גרמו לחששות כבדים באו"ם ובאיחוד האירופי מפני אפשרות של הסלמה צבאית באזור. "המשך הפעולות הצבאיות לאורך הגבול עלול לגרום לעימות נרחב", נמסר אתמול מלשכת שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, שקראה לצדדים לנצור אש ולשבת מיד לשולחן המשא ומתן. 15 המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם קראו אף הן לשתי המדינות לגלות איפוק מרבי ולחדש את השיחות, כדי לפתור בדרכי שלום את המחלוקות על השיתוף ברווחי הנפט, שאלת האזרחות והוויכוח על אבאיי, מחוז הגבול העשיר בנפט.

עורך הדין ד"ר יובל לבנת, מהתוכנית לזכויות פליטים באוניברסיטת תל אביב וממגישי העתירה, אמר בתגובה כי "יש לתמוה על החלטת הרשויות בישראל להורות למבקשי מקלט מדרום סודאן לעזוב את ישראל, ויש לברך על התעשתותו של משרד החוץ, ועל החלטתו של בית המשפט המחוזי בירושלים לעצור את הגירוש. המתח שבו היו שרויים מבקשי המקלט מדרום סודאן, על ילדיהם הצעירים, בחודשים האחרונים הוא בלתי יתואר, ויש לקוות שהתנהלות מסוג זה מצד משרד הפנים הישראלי לא תחזור על עצמה".

אורית מרום, רכזת פעילות ציבורית בא.ס.ף, אחד הארגונים שהובילו את המאבק הציבורי בהחלטה וממגישי העתירה, אמרה כי "שמחנו על החלטת בית המשפט, ואנו שמחים אף לראות כי משרד החוץ מבין את המציאות הקשה בדרום סודאן, וכי גירוש בזמן כזה פירושו גזר דין נורא עבור המשפחות והילדים. הפליטים הדרום סודאנים בישראל נושמים מעט לרווחה, ומקווים כי בימים הקרובים יחליט ראש הממשלה להמשיך להעניק להם הגנה ובכך להציל את חייהם מתופת, אלימות ורעב". עוד ציינה כי "אנו מקווים כי בימים הקרובים יחדש משרד הפנים את אשרות השהייה של בני הקהילה הדרום סודאנית על מנת שאלו יוכלו לשוב במהרה למקומות עבודתם".

בהכנת הידיעה השתתפה דנה ויילר-פולק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ