למרות הפיצוצים והשריפות "חבורות המצה" ממשיכות לפעול

ללא אישורים או כללי בטיחות מוסדרים, מאפיות המצות הפיראטיות בירושלים הפכו לעניין שבשגרה לפני פסח. "כל אחת מהן זאת סכנת נפשות אמיתית"

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

בבוקר יום ראשון לפני כשבועיים הרעיד פיצוץ אדיר את רחוב גבעת שאול בירושלים. היה זה בלון גז שהתפוצץ במאפיית מצות מאולתרת, שהופעלה מתוך מרתף אחד הבניינים ברחוב. בזמן הפיצוץ שהו במקום כמה בני אדם, בהם גם ילדים קטנים. אלא שבתוך ההרס והבהלה, הספיק אחד מהמבוגרים שנכח במקום להתקשר למד"א בירושלים להודיע כי אין צורך לשלוח אמבולנס.

"די הופתענו", אומר אחד מחובשי מד"א. "מישהו התקשר משם להגיד שכולם בסדר, שאין פצועים ולא צריך לשלוח ניידת". חרף זאת נשלחו ניידות למקום שבו התגלתה מאפייה הרוסה כליל ובתוכה חמישה אנשים שהוגדרו פצועים קל. הם קיבלו טיפול רפואי בשטח. יש לציין כי למטה איחוד הצלה, המזוהה עם המגזר החרדי, דווקא לא הגיע טלפון דומה.

במטה כיבוי אש בירושלים דווקא לא הופתעו משיחת הטלפון שהתקבלה במד"א. "זאת מאפייה פיראטית שפועלת רק לפסח, בלי בטיחות, בלי רישיון, בלי תקנים, והם לא רוצים שיידעו שהם עובדים באופן לא חוקי", אומר דובר כיבוי אש ירושלים, להב אסף אברס. "זה ממש לא חדש לנו". לדבריו, תאונות כאלה הן שגרתיות בתקופה שלפני חג הפסח.

בשכונות החרדיות, פזורות המאפיות הללו בכל מקום: מתחת לבתי מגורים, במרתפי בנייני ישיבה מטים לנפול, ובמחסנים אחוריים. שלט מאיר עיניים בכניסה - אין; מה שיש הוא שובל ריח חרוך, ערימת עצים בכניסה ופלורוסנט חיוור מעל הפתח, לאמור: כאן מאפיית מצות. בשאר ימות השנה, החדרים שמהם מופעלות המאפיות הללו נעולים. ימים מעטים לאחר חג הפורים הם ניעורים לחיים, ועם רדת ערב חג ראשון של פסח, שוקעים שוב לתרדמת של עשרה חודשים.

מכינים מצות שמורות לפסח במושב קוממיות
חותכים בצק למצות שמורות במאפייה בכפר חב"ד
אופים מצות שמורות בכפר חב"ד

אפיית מצות שמורות לפסח (למצולמים אין קשר לכתבה)

"חודשיים לפני החג אנחנו בכוננות של מאפיות מצות", אומר אברס. "אנחנו לוקחים בחשבון שיהיו אירועים של פיצוצים במאפיות פיראטיות". רק שבועיים לפני הפיצוץ המדובר, אירעה תאונה נוספת במאפיית מצות בבירה, אף היא בשכונת גבעת שאול החרדית. במקרה הזה, ידו של צעיר בשנות ה-20 לחייו נתקעה במכונת חירור המצות, ורוסקה. הוא פונה כשהוא פצוע בינוני לבית החולים.

"יש לנו כל שנה בסביבות 4-5 מקרים כאלה במאפיות בעיר", אומר טפסר שמוליק פרידמן, מפקד שירותי הכבאות בבירה. "אני מעריך שיש עשרות מאפיות כאלה ברחבי העיר, כאלה שאנחנו לא יודעים עליהן. כל אחת מהן זאת סכנת נפשות אמיתית". עו"ד אלישע פלג, מחזיק תיק החירום וההצלה בעיריית ירושלים, מוסיף כי "אי אפשר להגיע למאפיות כאלה אלא אם כן אנשים באים ואומרים לנו 'תשמעו, יש פה מאפייה שעובדת בצורה לא חוקית'. אנחנו זקוקים כנראה למשטרה עירונית שתאגד בתוכה את כל נושא הפיקוח כדי למגר את העניין הזה עד הסוף".

הסיבה לריבוי מאפיות אלו היא השוני בחוקי הכשרות בין הפלגים החרדים, קל וחומר כשזה מגיע להלכות פסח המחמירות שבעתיים. "כל חסידות רוצה תנור משלה", אומר גדליה שיינין, מאבות מפעל מאפיות המצות הפיראטיות - 'משפחתיות', כפי שהוא מכנה זאת - בירושלים. "לבעלז, לסאטמר, לתולדות אהרון. לכל אדמו"ר יש את התנור שלו. זה תנור של אלף מעלות, תוך 12 שניות המצה מוכנה".

התפישות הנבדלות הללו הולידו את מה שמכונה במגזר "חבורעס מאצעס" (חבורות של מצות) - התאגדות עצמאית של מספר אנשים שמכינים יחד את המצות שלהם לעצמם ובעצמם, החל משלב קציר החיטים ועד לכרסום הרעשני בליל הסדר. במאפיות הפיראטיות, הלקוח הוא גם האופה. כל קבוצה שוכרת את כל המאפייה לשימושה האישי עד שתסיים - במחיר ממוצע של 400 שקלים לשעה. בתום האפייה מפנה הקבוצה את המקום, לקבוצה הבאה. לעתים קרובות מדובר במשפחות שלמות שבאות לאפות את המצות שלהם לשבעת ימי הפסח.

"זה הווי חבל על הזמן", מתגאה שיינין. "חוויה משפחתית שאין כדוגמתה". זה גם מה שהופך את העניין למסוכן הרבה יותר, שכן האנשים שעוסקים במלאכה אינם מוכשרים לכך ואינם בקיאים בכללי הבטיחות הרלוונטיים. "זאת סכנת נפשות אמיתית", אומר טפסר פרידמן. "מדובר על מקומות שהם בדרך כלל מוסתרים, אין להם פתחי מילוט, אין להם אוורור ואין להם דרך להוציא עשן בצורה נורמלית. לכן כל אירוע כזה יכול לגרום לאסון כבד". להב אברס מוסיף כי "אפילו לפלאפליה הכי פשוטה יש מתג חירום של ניתוקי חשמל וגז, וכן מערכות חירום של גלאי עשן. את כל זה אין במאפיות האלה".

אולם שיינין לא משתכנע, "משרד הבריאות אמנם לא מעורב במאפיות הפרטיות, אבל קיימת זהירות ברמה גבוהה". לדבריו, "ליד כל תנור שמים שני מטפים, ויש אדם שאחראי על עזרה ראשונה במקרה של שריפה. מקרים קורים, זה נכון. אבל מי שניגש לתנור הוא אדם שהתמחה ולימדו אותו, אדם מבוגר שמבין".

ואולם משנה הזהירות ששיינין נתלה בו לא הצליח למנוע את שריפת הענק שהתלקחה בשנה שעברה ברחוב עובדיה בעיר. שני בלוני גז התפוצצו אז במאפיית מצות ביום שבת אחר הצהריים ושרפו את המקום כליל. למרבה המזל, בשל העובדה שהמקום אינו עובד בשבת, איש לא היה שם ולא היו נפגעים. כשבוע לאחר מכן אירע פיצוץ נוסף, הפעם במאפייה מאולתרת ברחוב הרקמה בעיר, שהופעלה ממרתף של ישיבה. במאפייה הזו היה זה המקרה השני בשלוש שנים.

העובדה שחג הפסח קרב ועונת מאפיות המצות הפיראטיות תמה, לא מנחמת את פרידמן ואנשיו. הם כבר נערכים לאתגר הבא, הגדול ביותר בעבורם בנוף החגים היהודיים - ל"ג בעומר. "החג היחידי שלא מהווה לנו בעיה זה שבועות", הוא אומר. "כי זה חג המים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ