פנסיונרים שעלו מחבר המדינות: הפנסיה לא מספיקה, אנחנו על סף עוני

עשרות אלפי עולים מקבלים קיצבה נמוכה, בשל מספר השנים המועט שהספיקו לעבוד בארץ. הם מבקשים שיכירו בוותק עבודתם ממדינות מוצאם כפי שעושות מדינות אחרות

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

עשרות גמלאים וצעירים, יוצאי ברית המועצות לשעבר, הפגינו בחמישי בערב בתל אביב, במחאה על מצבם הכלכלי הרעוע, וקצבת הפנסיה הנמוכה, הממצבת אותם קרוב לקו העוני. המפגינים באו באוטובוסים מכל רחבי הארץ.

רוב טענות המפגינים נוגעות לאותם עולים משנות שנות התשעים, שבאו לישראל בשנות הארבעים לחייהם, והגיעו לגיל הפנסיה בשנים האחרונות. לפי נתוני הלמ"ס, מדובר בכ-200 אלף. רובם החזיקו במשרות טובות במדינות מוצאם, אבל בישראל הועסקו בעבודות כלליות בקבלנות, עם הכנסה נמוכה.

מספר השנים המועט שהספיקו לעבוד בישראל, והעובדה שבחלק מהעבודות שבהן הועסקו פה במרוצת השנים לא הופרשו בעבורם כספים לקרנות פנסיה - הובילו לכך שקצבתם החודשית עומדת היום על 700-2,300 שקלים בלבד בחודש. מכיוון שהם מקבלים פנסיה, הם גם אינם זכאים להשלמת הכנסה מהביטוח הלאומי - מעמד שגם היה מאפשר להם לקבל הנחות רבות בתשלומי קופות חולים, ארנונה, חשמל ועוד.

הפגנת גמלאים יוצאי ברית המועצות בתל אביבצילום: דניאל בר און

עיקר הדרישות של הגמלאים הן להכיר בוותק עבודתם במדינות מוצאם, בברית המועצות לשעבר, כפי שנוהגות לעשות מדינות אחרות, ובעיקר גרמניה, שקלטה גם היא מהגרים רבים מברית המועצות לשעבר. עוד דורשים הגמלאים לשנות את הקריטריונים של הזכאות לקבלת השלמת הכנסה, להגדילה ל-2,000 שקלים בחודש ולהכלילם בקריטריונים לקבלת דיור ציבורי. דרישה נוספת היא תמיכה ממשלתית בשכר הדירה למי ששוכרים דירה.

על פי נתוני "דו"ח העוני" של המוסד לביטוח לאומי, שפורסם לפני כארבעה חודשים, יש 162 אלף קשישים (גבר מעל 65, אשה מעל 60) הנמצאים במעגל העוני. הערכה היא שכמחצית מהם עולים מברית המועצות לשעבר שעלו ארצה בגיל 45.

לדברי ולדימיר קניג'ניק, סגן יו"ר תנועת "חזית הכבוד", ממארגנות ההפגנה, "אלו אנשים שעבדו בארץ 10-15 שנה. הם רכשו דירות במסגרת ההטבה לעולה, אבל עכשיו הם במצב עוני ויש להם משכנתה שהם לא עומדים בה". לדברי קניג'ניק, חוסר היכולת להמשיך ולשלם בעד הדירות הביא את הגמלאים למצב שהם נאלצים להיתמך כלכלית בילדיהם, שהקימו כבר משפחות, ואינם עומדים בנטל.

"אני פה למען דור ההורים שלי, הם עוד לא פנסיונרים, אבל הם בדרך לקראת זה", אמר אתמול אנדריי בר, בן 31, פעיל ב"חזית הכבוד", שבא להפגין עם הקשישים. אביו היה מהנדס בעברו ואמו מבקרת איכות מזון. הם נאלצו לעבוד בעבודות כלליות. "עצוב לראות את המצב של העולים הוותיקים, שמלבד היחס שהם מקבלים מהחברה, אין להם גם ביטוח פנסיוני", אמר.

מארגני ההפגנה הםפעילים עצמאים, בני הדור השני ליוצאי ברית המועצות לשעבר, שהקימו דף פייסבוק בו נרשמו למעלה מ-300 בני אדם לפני חודש וחצי, ואליהם חברו אנשי "חזית הכבוד - התנועה החברתית למאבק בעוני בקרב עולים גמלאים". החברים בהנהלת "חזית הכבוד" סיפרו כי חרף הבטחות שקיבלו מחברי כנסת רבים, בקדנציה הנוכחית והקודמת, ובעיקר ממפלגת ישראל ביתנו, דבר לא נעשה למענם.

הגמלאים גם נפגשו עם ח"כ משה כחלון, לפני ובעת כהונתו כשר הרווחה, והציגו לפניו את מצוקתם. כחלון אמר כי יתגייס לטובתם ויפנה לביטוח לאומי להסדרת ההטבות המגיעות להם. אולם עד היום דבר לא הוסדר.

באחרונה נפגשו הגמלאים עם אילנה שרייבמן, סמנכ"ל ביטוח לאומי, האחראית על גמלאים במוסד. שברייבמן אמרה ל"הארץ" כי "מדובר באמת באוכלוסייה יצרנית, שעבדה ויצאה לפנסיה. הם לא מתחת לקו העוני, אבל לא הרבה מעל לקו העוני. כל הוצאה לא מתוכננת מזעזעת אותם. אבל זה לא החוק של ביטוח לאומי, זו גמלה של האוצר, והמפתח הוא בידי האוצר או בידי חברי כנסת שיכולים לשנות את החקיקה".

מלשכת כחלון נמסר בתגובה: "השר קיים יותר מדיון אחד כדי לקדם ולפתור את הבעיה הקשה והחשובה. כך הוא ימשיך לעשות גם בתקופה הקרובה. נעשה כל מה שניתן כדי להקל ולעזור לציבור הפונים בסוגיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ