חמשת הבנקים הגדולים גבו עמלות בסך 14 מיליארד שקלים - והרוויחו 7 מיליארד

בשנה האחרונה גדלו רווחי הבנקים המסחריים הפועלים, לאומי, דיסקונט, מזרחי-טפחות והבינלאומי ב-6% לעומת שנת 2010

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

חמשת הבנקים הגדולים בישראל - הפועלים, לאומי, מזרחי-טפחות, דיסקונט והבנק הבינלאומי - רשמו בשנת 2011 רווח נקי כולל של כשבעה מיליארד שקלים, עלייה של 6% לעומת שנת 2010. חמשת הבנקים גבו בשנה האחרונה מהציבור עמלות בהיקף של כ-14 מיליארד שקלים. כך עולה מחשיפת הדו"חות של הבנקים ביומיים האחרונים.

בנק הפועלים סיים את שנת 2011 עם רווח נקי של 2.75 מיליארד שקלים, זינוק של 25% לעומת שנת 2010. הבנק גבה מלקוחותיו עמלות בהיקף של כ-4.7 מיליון שקלים. לאחר הצגת הנתונים אמר אתמול יו"ר בנק הפועלים, יאיר סרוסי, כי "היום אנו מציגים את הדו"ח השלישי של הצוות הנוכחי, והוא מסכם תהליך של מפנה - ממשבר חריף לתוצאות מצוינות. מפנה שהיו לו כמה מהלכים שתוצאתם החזרת הברק לעיני העובדים, מוטיבציה, הזדהות ואיכפתיות". חשיפת בנק הפועלים לטייקון ממונף, שזהותו לא נחשפה, גרמה לבנק לבצע הפרשה להפסדי אשראי בהיקף נרחב של 375 מיליון שקלים.

מנכ"לית בנק לאומי היוצאת, גליה מאור, הציגה אתמול בפעם האחרונה את התוצאות הכספיות של הבנק אותו ניהלה ב-17 השנים האחרונות. לאומי חתם את שנת 2011 בירידה של 19% ברווח הנקי, שהסתכם ב-1.89 מיליארד שקלים. זאת לעומת 2.33 מיליארד שקלים בשנת 2010. התשואה על ההון של הבנק ב-2011 היתה 8.3% בלבד, לעומת 10.3% בשנה שלפני כן. הכנסותיו של בנק לאומי מגביית עמלות מלקוחותיו היו בשנה החולפת כ-3.7 מיליארד שקלים.

מאור סיכמה את תקופתה בבנק ואמרה כי "17 שנים הן פרק זמן עצום. בשנים הללו היו כמה וכמה אתגרים מבית ומבחוץ, ברגולציה ובתחרות, במינויים ובפרידות, במשברים וברגעי שיא. זה בנק אחר מזה שקיבלתי לידיי, אני מאוד גאה בתקופה שלי בבנק ואתם יודעים את זה".

ראש החטיבה העסקית והמנכ"לית המיודעת של בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח, התייחסה לחשיפת הבנק לקבוצות הלווים הגדולות, ואמרה "אני חושבת שתיק האשראי לנדל"ן של לאומי הוא באיכות גבוהה מאוד. אם לא יהיה משבר עמוק בנדל"ן - מה שכרגע לא נמצא על השולחן - אנחנו מרגישים אתו מאוד בנוח".

מזרחי-טפחות רשם ב-2011 רווח נקי של כ-1.04 מיליארד שקלים והפך לבנק השלישי בגודלו מבחינת רווחים על חשבון בנק דיסקונט, שהציג עלייה של 21% ברווח הנקי ל-852 מיליון שקלים בשנה החולפת, וגבה עמלות בסך כ-3 מיליארד שקלים מלקוחותיו.

את הרשימה סוגר הבנק הבינלאומי, שרשם רווח נקי של 485 מיליון שקלים. הבינלאומי, בדומה למזרחי-טפחות, גבה מלקוחותיו עמלות בסך כ-1.4 מיליארד שקלים.

בני בגין: "הפגנת ה-400 אלף התקיימה רק אחרי שהיה בטוח שכולם חזרו מחו"ל"

בצל הדיבורים על חזרת המחאה החברתית בקיץ הקרוב, תקף אתמול השר בני בגין את מאות אלפי האזרחים שהשתתפו במחאה בקיץ האחרון, בשיחה שקיים אתמול עם סטודנטים תומכי הליכוד בירושלים. הדברים פורסמו אתמול באתר מקור ראשון.

לדברי בגין, "הייתי היום בדיון עם קבוצה בריטית ודיברו שם על המחאה. אני רק הזכרתי שההפגנה של 400 אלף איש נערכה בתל אביב רק שהיה בטוח שכולם כבר חזרו מחופשה מחו"ל לארץ. מהו כרטיס הכניסה של משק בית לעשירון השמיני? בערך 17 אלף שקל ברוטו הכנסות של שני בני הזוג. מהו כרטיס הכניסה לעשירון התשיעי? בערך 21 אלף שקל ברוטו בחודש. אלה האנשים שהפגינו. לכן אין להתפלא על הפגנת העגלות".

בגין הוסיף כי "אותם אנשים אומרים תטילו יותר מסים. אבל מי משלם את המסים? העשירון השישי, השביעי, השמיני והתשיעי... העשירון העליון, כמה הוא כבר יכול לשלם? כמה משקי בית כאלה יש? זה יהיה מס לעשירים בלבד".

הפגנה נגד הבנקים, אתמול בתל אביב. בצל המחאה נגד הבנקים, יצאו ההודעות על הרווחים צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ