הדיור במרכז יקר, והחרדים מגלים את הצפון

בשנים הקרובות צפויות לקום כמה שכונות חדשות בין היתר בעפולה, טבריה ונצרת עילית. המשותף להן: כולן מיועדות אך ורק לצעירים מהציבור החרדי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מעמד היסטורי ומרגש, כפי שהוגדר בעיתונות החרדית, התרחש ביום חמישי שעבר בטבריה. האירוע המדובר היה טקס הנחת אבן הפינה לשכונה החרדית החדשה שתיבנה בעיר בשנים הקרובות - קרית צאנז. אלפי חוגגים שבאו לאירוע הצטופפו על ה"פארנצעס", דרגשים מדורגים שנבנו מול בימת הכבוד. גם לאחר שאחד הדרגשים קרס ושלושה חוגגים נפצעו קל, נמשכה החגיגה.

השכונה החדשה תיבנה במעלה העיר טבריה, ועם סיומה תמנה כ-300 יחידות דיור. בניגוד למחירי הדירות במרכז, כאן יוכלו זוגות צעירים למצוא דירת ארבעה חדרים - עם נוף פנורמי לכנרת - בחצי מיליון שקלים בלבד. בשטח שבו ייבנו הבתים קבע היזם שלט גדול, שמרביתו צוהר פתוח לעבר הכנרת: "זה לא פרסומת", כתוב שם, "זה הנוף מהבית שלך".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

טבריה אינה מקרה בודד, היא רק חלק ממגמה מתרחבת והולכת של הקמת שכונות חרדיות בצפון הארץ, כפתרון למצוקת הדיור ההולכת וגוברת בקרב הציבור החרדי. אחרי פסח יחלו עבודות לבניית שכונת הר יונה ג' בנצרת עילית, שתמנה כ-3,000 יחידות דיור בעבור הציבור החרדי. שתי ערים נוספות באזור, שאליהן עוברים חרדים רבים, הן עפולה וכרמיאל. זאת בשעה שהעיר צפת הפכה כבר מזמן לכתובת בעבור החרדים, ואילו המושבה יבנאל שינתה אף היא את צביונה, לאחר שקלטה חסידי ברסלב רבים.

חרדים בכנרת. בשבוע שעבר נחנכה שכונה חרדית חדשה בטבריהצילום: ירון קמינסקי

סופיה ג'קו, המתגוררת כבר כ-40 שנים בטבריה ומגדירה עצמה מסורתית, מרוצה מאוד מהשכנים החדשים. בשנתיים האחרונות עברו לבניין המגורים שלה בשכונת "פלוס מאתיים" שלוש משפחות המשתייכות לחסידות קרלין. "הם אנשים טובים מאוד, שקטים ואדיבים", היא אומרת, "הם שכנים טובים בהרבה מאלו שגרו כאן לפניהם".

שלוש המשפחות הללו אינן לבד; בשנתיים האחרונות הצטרפו קרוב ל-60 משפחות מחסידות קרלין לטבריה, בעיקר בשכונות העליונות של העיר. ג'קו אומרת ששלושת בניה הגדולים עזבו לא בגלל ההתחרדות שמתחילה בעיר, אלא כי "אין להם מה לחפש פה", כדבריה.

במרכזו של האירוע החגיגי לחנוכת השכונה החרדית בטבריה עמדה ברכתו של האדמו"ר מצאנז, רבי יוסף משה דב הלברשטאם. קולו נשנק מהתרגשות. אחרי הכל, המאורע, שבו השתתפו גם שר השיכון אריאל אטיאס וראש העיר טבריה, זוהר עובד, מסמן עבור החסידות פריצת דרך במאמצים למצוא פתרונות למצוקת הדיור הקשה בקרב הציבור שלה. וכך, בעוד העירייה מתנגדת בתוקף להקמת שכונה חרדית סמוך לצומת פוריה, היא נותנת ידה להקמת קרית צאנז לא הרחק משם. "מדובר באנשים טובים, שכנים בסדר גמור", אומר תושב השכונה מאיר אילוז. "אבל אני חושש שהם יהיו הרוב ואז כבר ישתנה אופי השכונה ואופי העיר".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

אולם בשעה ששר השיכון אטיאס מעודד הקמת שכונות חרדיות חדשות רבות, יש הטוענים כי המדינה נמנעת מלתת את דעתה להיבטים נלווים דוגמת פתרונות תעסוקה והשפעה על מרקם החיים בערים אלו. מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת שוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר כי הוא "מתריע מפני האפשרות שההגירה החרדית המסיבית לצפון לא תלווה ביצירת מקומות עבודה מתאימים והערים החרדיות והמתחרדות יהפכו למלכודות עוני". לדברי רגב, "נראה שכל מה שמעסיק את שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס זה איך למצוא לבוחריו דירות במחירי חיסול ולממן עבורם חלק גדול מהמחיר הזה. לא די בכך". הוא מוסיף כי "יש לדרוש מהממשלה ומאטיאס לצרף לכל שכונה חרדית חדשה אזורי תעסוקה נרחבים, כדי שההגירה החרדית תביא לפריחה לצפון ולא תהפוך אותו לאזור נחשל. יכול להיות שש"ס אוהבת את הבוחרים שלה מסכנים ותלויים, אבל המדינה אינה יכולה להרשות לעצמה לקבור את הגליל".

הכיוון צפונה הוגדר באחרונה באופן ברור על ידי רבני הציבור החרדי אשר הורו על הקמת פורום היגוי מקצועי משותף שתפקידו "ללוות הקמתן של קריות תורניות חדשות לכלל ציבור היראים ויסייע בהתיישבות החרדים בערים אלו", כפי שנכתב בכתבה בנושא בעיתון "יתד נאמן". בצוות המקצועי שנבחר למלא את המשימה חברים שלושה - סגן ראש עיריית בני ברק, הרב אברהם רובינשטיין, חבר מועצת העיר ירושלים, הרב שלמה רוזנשטיין וחבר המועצה המקומית רכסים, הרב אברהם מישקובסקי.

פרויקט הדגל שאותו תלווה הוועדה בזמן הקרוב הוא הקמת שכונת הר יונה ג' בנצרת עילית, שקרית צאנז בטבריה מחווירה לעומתה. בשכונה זו מתוכננת בנייה של כ-3,000 יחידות דיור, וכפי שאמר בעבר ראש העיר נצרת עילית שמעון גפסו לעיתונות החרדית, השכונה הנבנית "היא חרדית למהדרין וזאת תהיה נוסחת ההצלחה שלנו". ואילו השר אטיאס הגדירה כ"מזוזה של נצרת עילית".

גפסו, שמנסה לשוות לעירו - ששיעור התושבים הערבים בה הגיע בשנים האחרונות ל-15% - מאפיינים יהודיים ניסה בשנים האחרונות כמה יוזמות שכשלו: החל מקישוט הרחובות במגני דוד על עמודי התאורה, וחנוכיות גדולות בחנוכה ועד שינוי שם העיר ל"לב הגליל" או "כוכב הגליל". כעת רואה גפסו בפרויקט הדיור את האמצעי הנחוץ למניעת הפיכת העיר למעורבת ובשנים האחרונות פעל נמרצות בקרב שרי המפלגות החרדיות כדי לקדם את הקמת השכונה.

טקס הנחת אבן הפינה לשכונה החדשה בטבריה. בשנתיים האחרונות עברו לעיר קרוב ל-60 משפחות מחסידות קרלין צילום: יורם כהן

"שכונה חרדית כזאת לא מתאימה לנצרת עילית. אולי לאופי של טבריה זה יותר נכון. נצרת עילית היא עיר חילונית שבה, לדוגמה, פתוחות חנויות בשבת", אומר סמיון ברון, חבר מועצת העיר מטעם "קדימה" שאף מציין כי אוטובוסים שנוסעים בין יישובים ערביים עוצרים בשבת בתחנות בעיר. "החרדים ישנו את אופיה של העיר, יחלישו אותה במקום לחזק, ובשלב מסוים ישתלטו עליה".

בעיר נשמעו קולות נוספים המתנגדים לשכונה החרדית הגדולה, במיוחד לאחר אירועי הדרת הנשים בבית שמש בחודשים האחרונים. אבל עוד לפני אותם אירועים אמר גפסו לעיתונות החרדית כי "לא מעט אנשים בעיר, במיוחד הערבים, לא אוהבים את זה בלשון המעטה. אך העובדות מדברות בעד עצמן ורוב האוכלוסייה, אפילו החילונית, יודעת שהחרדים עדיפים מהציבור הערבי".

גם עפולה שזוכה לפריחה נדל"נית בשנתיים האחרונות הפכה ליעד מבוקש בקרב הציבור החרדי ובעבר פורסם כי בשכונת עפולה עילית מתוכננת הקמה של כ-400 יחידות דיור עבור חסידי ויז'ניץ. אולם בינתיים נוכחו ראשי הקהילה כי יזמים שגילו את דבר ההתעניינות הקפיצו את מחירי הדירות. כתוצאה מכך הוחלט בקהילה לחפש דירות יד שנייה במחירים הוגנים. אתמול דיווח אתר האינטרנט "בחדרי חרדים" כי 20 משפחות ראשונות של חסידי ויז'ניץ כבר עברו לשכונת גבעת המורה בעפולה והוסיפו נקודה חדשה על מפת ההתיישבות החרדית: "על אם הדרך בין המרכז לצפון, רק שעה נסיעה מבני ברק", נכתב באתר.

עפולה נחשבת לעיר נוספת שעשויה להוות פתרון למחירי הדיור המאמירים במרכז ובירושלים. על פי "בחדרי חרדים" בביקור שערך השבוע בעפולה סגן שר החינוך, אליעזר מוזס (יהדות התורה), הוא אמר כי הוא "רואה בעפולה עילית פוטנציאל אדיר לחיי קהילה פורחים ושוקקים באחד מהמקומות הנהדרים בארץ".

"המחירים ביישובי המרכז שהוקמו כפתרונות דיור לציבור החרדי זינקו לכ-800 אלף שקלים ויותר לדירה", אומרת חגית מ"תיווך הצבי" במודיעין עילית. "מדובר במקומות בהם מוצו כל עתודות הקרקע - מודיעין עילית, ביתר עילית ואלעד. בבני ברק כבר אין מקום וירושלים מיועדת לעשירון עליון. הצפון הפך לפתרון האולטימטיבי לציבור. צריך לזכור שמדי שנה יש בציבור החרדי 6,000 זוגות צעירים שמתחתנים. בקרוב יעבור לטבריה ציבור חרדי חזק". לדבריה, "מי שהיום בא לשם כאורח, רק בחגים, יהפוך בה לתושב קבע".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ