המחאה החברתית: מאות הפגינו וחסמו כבישים בת"א

המפגינים, שצעדו מכיכר הבימה לאזור רחבת מוזיאון ת"א, הניפו לפידים וקראו להתפטרות רה"מ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שמונה חודשים וחצי לאחר שניטעו האוהלים הראשונים של המחאה החברתית בשדרות רוטשילד, יצאו הערב (שבת) לרחובות תל אביב מאות מפגינים במחאה על יוקר המחיה וחוסר השוויון החברתי-כלכלי. המפגינים, חלקם עם לפידים בוערים בידיהם, צעדו מכיכר רבין לאזור רחבת מוזיאון תל אביב, תוך חסימת הכבישים. הם נשאו שלטים בגנות עליית מחירי הדלק והחשמל, וקראו להתפטרות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

הטונים החריפו מאז הקיץ האחרון. במקום "העם דורש צדק חברתי" - המפגינים קראו "העם עושה מרד אזרחים". עם עליית הטמפרטורות, מחירי הדלק והחשמל, ועל רקע פרסום דו"ח בנק ישראל על מצב המשק הישראלי, ניסו אזרחים להצית מחאה נרחבת יותר כבר בשישי אחר הצהריים. כמאה פעילים הגיעו לכיכר רבין והציבו אוהלים במקום, אך אלה פורקו במהרה על ידי כוחות משטרה. כעשרים פעילים בילו את הלילה בכיכר ונשארו שם לאורך השבת יחד עם פעילים נוספים שהצטרפו אליהם.

ההפגנה הערב, שבעמוד הפייסבוק שלה זכתה לכותרת "צעדת 'עבדים היינו'”, הינה יוזמה של קואליציה של גופים שצמחו מן המחאה החברתית בקיץ הקודם. "כל ארגוני המחאה מהקיץ התאחדו כאן", אמר אורן פסטרנק, ממובילי המחאה החברתית בקיץ הקודם. "ההרגשה היא של התעוררות בצורה של מחאה עממית ספונטנית".

הפגנת המחאה בתל אביב, הערבצילום: הדר כהן

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בהפגנה נכחו חברי הכנסת נחמן שי, רונית תירוש, נינו אבסדזה ויוליה שמאלוב ברקוביץ' מקדימה. יוסי ברוך, ממארגני האירוע, קרא ליו"ר קדימה החדש, שאול מופז, "לעלות מהמקום ה-37 הלא מכובד שקיבלת במדד החברתי של ארגון המשמר החברתי בכנסת". גם פסטרק התייחס לדברי מופז על המחאה ואמר כי "שום פוליטיקאי לא יגיד 'אני מוביל את המחאה'. אנחנו נוביל את המחאה".

מרבית הפרצופים המוכרים מהקיץ שעבר נעדרו מההפגנה. פסטרנק סיפר כי דפני ליף וסתיו שפיר, ממובילות מחאת הקיץ שהיו מחלוצות אוהלי רוטשילד, לא השתתפו באירוע כיוון שהן נמצאות כרגע בארצות הברית במסגרת סבב הרצאות על תנועת המחאה החברתית.

"המחאה החברתית מתה רק בערוץ 2 וערוץ 10, והשטח בוער”, אמר פסטרנק. "אנחנו מקבלים גזירות חדשות מהממשלה יום אחר יום, הדלק התייקר פעם אחרי פעם מאז תחילת השנה, חשבון החשמל עלה ב-25%, דו"ח בנק ישראל אישש מה שאנו אומרים כבר שמונה חודשים. אנחנו אומרים לממשלה: אתם לא משרתים אותנו. השלטון הוא שלנו. מבחינתנו, הממשלה הזאת מפוטרת". פסטרנק הוסיף שגם הישגי המחאה, כמו חינוך חינם מגיל 3, “באו על חשבון דברים אחרים" – בהתייחסו לקיצוץ הרוחבי בתקציבי משרדי הממשלה שנדרש למימון סעיף זה בהמלצות ועדת טרכטנברג.

גד הרן, יו"ר תנועת עמ"י וממארגני ההפגנה הערב, אמר כי "הקריאה המרכזית שלנו היא לסדר חברתי חדש: אנחנו רוצים צדק חברתי אבל אנו יודעים איך איך להשיג אותו. הממשלה צריכה לשנות את סולם הערכים שלה ולהסתכל על הציבור ולא על מנהלי בנקים וטייקונים. אנחנו הציבור העובד, המשרת במילואים, הנושא בנטל. מבחינה קונקרטית יותר, זה אומר שאת נטל המס העקיף וכל מיני נושאים שלא נוטלים לנו לגמור את החודש – כמו בלו על הדלק – צריך להוריד".

לדבריו, "אם חסר כסף אז יש מאיפה לקחת אותו, כמו ההון השחור, או המיליונים שלוקחים מנהלים בחברות ציבוריות. יש מספיק כסף, אחרת לא היו מחלקים מיליונים כאלה במגזר הציבורי”. כמו שאר מארגני ההפגנה, הרן טען כי הממשלה לא קידמה שינויים כלכליים וחברתיים מאז מחאת הקיץ. "בינתיים לא בונים לנו דירות, רק מספרים לנו על סופר-טנקרים. אם האימפוטנטיות הזאת תימשך, אנחנו לא נסבול אותה יותר".

הפגנת המחאה בתל אביב, הערבצילום: הדר כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ