המל"ג: לא נאשר את מינוי חנוך מרמרי לנשיא בצלאל

במכתב לבצלאל הודיעה המועצה להשכלה גבוהה כי "בראש המוסד צריך לעמוד איש אקדמיה בכיר בדרגת פרופסור"

אסף שטול-טראורינג ואלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג ואלי ערמון אזולאי

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) הודיעה לאקדמיה לאמנות ולעיצוב בצלאל כי לא תאפשר את מינויו של חנוך מרמרי לתפקיד נשיא האקדמיה. זאת, מכיוון שהוא אינו עומד בדרישות המועצה, שלפיהן על הנשיא להיות בעל תואר פרופסור.

במכתב שנשלח ביום חמישי מהמל"ג ליו"ר חבר הנאמנים של בצלאל, הרצל חבס, וליו"ר הוועד המנהל, צבי ברק, נכתב כי "הובא לידיעתנו המידע כי בצלאל שוקלת למנות לתפקיד הנשיא הבא שלה מועמד אשר אינו עומד בקריטריונים כפי שנקבעו בהחלטת המל"ג בעניין ניהול אקדמי של מוסדות שאינם אוניברסיטאות.

"לא נאפשר מינוי נשיא אשר אינו בדרגת פרופסור, וזאת בהתאם להחלטת המל"ג לפיה בראש מוסד יעמוד איש אקדמיה בכיר בדרגת פרופסור, רצוי פרופסור מן המניין, שיועסק במוסד במשרה מלאה והמוסד יהיה מקום עבודתו היחיד".

חנוך מרמריצילום: יהודה שגב

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

במל"ג דרשו מבצלאל לקבל הבהרות בנושא עד אמצע החודש. מרמרי אינו פרופסור ולא השלים את לימודי התואר הראשון שלו כפי שכתב בעצמו בכמה מקרים.

לדברי גורם בכיר בבצלאל, ועדת האיתור שבחרה בחנוך מרמרי לתפקיד נשיא המוסד, היתה מודעת היטב לעובדה כי אין ברשותו תואר אקדמי. "כאשר מרמרי היה ראש המחלקה לתקשורת חזותית, החלו בבצלאל בתהליך קידומו לפרופסור, אבל זה הופסק עם עזיבתו. לחברי הוועדה נאמר שתהיה כעת פנייה למועצה להשכלה גבוהה לחדש את התהליך, כדי להכשיר את המינוי. באווירה הנוכחית, אחרי פרשת התואר אקדמי של יאיר לפיד, החשש הוא שזה לא יהיה קל".

הוועד המנהל של בצלאל התכנס ביום רביעי בשבוע שעבר ודן בהמלצות ועדת החיפוש. יו"ר הוועד, עו"ד צבי ברק, אמר כי החברים בחרו את מרמרי מבין המועמדים השונים. המינוי עדיין טעון את אישור חבר הנאמנים של האקדמיה. מרמרי אמור להחליף את פרופסור ארנון צוקרמן, שכיהן כנשיא האקדמיה מאז 2003. צוקרמן והמשנה לנשיא לעניינים אקדמיים, פרופ' יערה בראון, צפויים לסיים את תפקידיהם ב-1 באוקטובר.

מרמרי כיהן כעורך "הארץ" בין השנים 1991 ל-2004, ולאחר מכן, בין 2005 ל-2008 שימש כראש המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל. לאחר פרישתו מתפקיד זה בבצלאל, היה תקופה קצרה העורך הראשי של הוצאת כנרת זמורה ביתן.

מלבד עו"ד ברק, ישבו בוועד שבחר במרמרי, גם פרופ' יעקב קאופמן, פרופ' נחום טבת, פרופ' חנן דה לנגה, שלומית עמיחי, יוסי ריבק ומר בנג'י רעיף. שמות הנוספים שעלו כמועמדים לנשיא בצלאל הם על פי הערכות האוצר הוותיק יגאל צלמונה, ירון סדן, המעצב וראש המחלקה לתואר שני בעיצוב פרופ' עזרי טרזי והמשנה לנשיא, יערה בראון.

לאחר הבחירה מסר ברק בתגובה כי "זוהי הפעם הראשונה ב-105 שנים שבצלאל קיים שתלמיד שהיה גם ראש מחלקה נבחר גם לנשיא". עוד הוא הוסיף כי "יש לו ניסיון ניהולי רב בתחומים המשיקים וחשבנו שהוא מתאים למשרה". בהתייחס לשאלת מינוי אמר מרמרי לאחר הבחירה בו בשבוע שעבר כי "זו שאלה שלא אני אמור להשיב עליה".

אמש לא ניתן היה להשיג את תגובתו של מרמרי, דוברת בצלאל מסרה כי עו"ד ברק נמצא בחו"ל עד יום שלישי, ועל כן לא תהיה תגובה רשמית מהמוסד.

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) ניסחה בחודשים האחרונים כללים לפיהם נשיאי מכללות חייבים להיות בדרגת פרופסור, אך לא ניסחה כללים דומים לנשיאי אוניברסיטאות. כתוצאה, בעוד שבמל"ג הודיעו כי לא יאפשרו את מינויו של של מרמרי לנשיא בצלאל, דרישת קדם זאת לא תשפיע על מינויו של מנכ"ל סלקום לשעבר עמוס שפירא לנשיא אוניברסיטת חיפה – מינוי שזכה לביקורת רבה באוניברסיטה ומחוצה לה.

מהמל"ג נמסר כי כרגע אין כל דרישות מחייבות מקדימות לנשיאי אוניברסיטאות, וכי כללים כאלה יגובשו "בימים הקרובים". פרופ' עמי וולנסקי, מומחה להשכלה גבוהה מאוניברסיטת תל אביב, אמר כי ייתכן שקריטריון דרגת הפרופסור קיים במכללות ולא באוניברסיטאות כיוון שבמכללות אין משרה נפרדת לרקטור, האחראי על הניהול האקדמי של המוסד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ