דפני ליף על דברי מופז: ההצהרות על הובלת המחאה ריקות מתוכן

אחת ממנהיגות המחאה החברתית נאמה בכנס של יוזמת קלינטון בארה"ב, ואמרה כי נעשים ניסיונות להחיות את המחאה לקראת הקיץ

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים150
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

על רקע התחדשות הדיון על , שתיים ממנהיגות המחאה בקיץ האחרון נאמו בשבוע שעבר בפני ארגונים בארה"ב על האפשרות של חזרה לרחובות. , ודפני ליף דיברה אתמול (שבת) בכנס השנתי של היוזמה הגולבלית של נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, והתייחסה להתחדשות המחאה.

"כולם מתכווננים לאביב ולקיץ", סיפרה ליף ל"הארץ" כשנשאלה מה הצעד הבא שלה. "אני לא אספר הכל, אבל כבר עכשיו יש התארגנויות וניסיונות להחיות את המחאה. אני חושבת שכל מי שהשתתף ' בתל אביב ב-3 בספטמבר בשנה שעברה הרגיש אופטימיות - שישראל תשתנה. בכל מדינה מתוקנת, אחרי שכמעט 10% מהתושבים יוצאים לרחוב, הדברים משתנים בצורה דרסטית. אבל, כולנו יודעים מה קרה בישראל: הנטל רק הולך וגדל, אין אפילו ביטחון לגבי הרפורמה של , ובינתיים אנחנו שומעים על חוקים אנטי-דמוקרטיים, עוד העלאות מסים, . היתה לנו אמונה שמשהו יזוז במדינה, אבל אין יותר ועדות טרכטנברג שראש הממשלה יכול לזרוק לעברנו. כבר היינו בסרט הזה".

ליף מסרבת לנפק תחזיות לגבי איך תיראה המחאה המחודשת, אך מוסיפה: "אני לא אותה הבחורה מה-14 ביולי. היתה לי עקומת למידה מאוד גבוהה בשבעת החודשים האלה. השאלה היא לא כמה אנשים יצאו לרחובות, אלא מה אנחנו צריכים לדרוש אחרי שמסמסו את טרכטנברג. בימים אלו אני בונה את הצעד שלי, לא אגיד אותו כאן, כי הוא צריך להיות מדוייק ומלומד".

ליף אף מותחת ביקורת מרומזת על שאול מופז, . "אני לא רוצה להתייחס לאישיות זו או אחרת, אבל באופן כללי, כל ההכרזות האלה של הנהגה, 'אני אעשה, אני אנהיג, אני אמחה יחד עם העם', אלו הכרזות ריקות מתוכן. המחאה הזאת היא מחאה אזרחית. אנשים שהופכים להיות ראשי מפלגות צריכים לשרטט תוכנית מדויקת של חזון, מה הם הולכים לעשות כדי החיים במדינה הזאת יהיו טובים יותר... לא רק מחר ומחרתיים, אלא גם בעוד עשר ועשרים שנה".

מאוחר יותר בפאנל סיפרה ליף על המחאה בישראל והודתה ש"לא תמיד היה נחמד להיות בחזית המאבק". לדבריה, צותתו לטלפון שלה חודשים. "אנו נלחמים פה למען עולם טוב יותר, למען צדק חברתי, מול אנשים שיש להם הכי הרבה עוצמה, כסף, קשרים. האם אנחנו עומדים לצאת בקיץ לרחובות? אני חושבת שהשאלה צריכה להיות אחרת: כשנצא, מה אנחנו עומדים להגיד? המסר צריך להיות שאנחנו רוצים בחזרה את המפתחות לרכב. אנחנו רוצים לשלוט בחיינו. ואנחנו צריכים להבין מה זה אומר".

ראיון עם דפני ליף בכנס

ליף השתתפה בפאנל במסגרת היוזמה הגלובאלית של קלינטון - אירוע המיועד לסטודנטים מכל העולם המעורבים בפעילות חברתית, שמתחייבים לקדם יוזמות חברתיות שונות. דוגמא לשתי סטודנטיות שכאלו הן שי טל מישראל ובורצ'ו קילינק מטורקיה, שהתיידדו במסגרת פרוייקט מקביל בו הן עוסקות במדינותיהן: הדרכת כיתות מחשבים לתלמידי תיכון בחסות חברת "סיסקו". בקורס ההכשרה של המדריכים נוצרים קשרים בין הסטודנטים מהמדינות השונות - ישראל, הרשות הפלסטינית, מרוקו ועוד.

"התוכנית נותנת פרספקטיבה", אומרת שי טל. "היתה בעיה לארגן אפילו מקום לקורס ההדרכה שיהיה מקובל על כולם. טורקיה ירדה מהפרק כי בדיוק היתה מתיחות בין טורקיה לישראל. בסוף התכנסנו בקפריסין הטורקית. הבחורה מתימן היתה צריכה להגיע בליווי אחיה, כי אסור לבחורה להסתובב לבד. החבר'ה הפלסטינים ראו פתאום שיש עוד מקומות עם סכסוך, וגם לקפריסין יש את צרות הכיבוש שלה".

"גם המפגש נתן פרספקטיבה", מספרת טל, "אחרי הסדנה אחד הפלסטינים אמר שעכשיו, אם ישמע בחדשות על פיגוע, לראשונה הוא לא יהיה שמח. כשלקחתי תלמידים שלי מבאר שבע לנצרת, בהתחלה הם פחדו לרדת מהאוטובוס כשראו את כל השלטים בערבית. אבל אחרי המפגש עם תלמידים ערבים, הם כתבו בפייסבוק שזה מדהים כמה המארחים שלהם היו נחמדים".

הסטודנטיות שי טל (מימין) ובורצ'ו קילינקצילום: נטשה מוזגוביה

"זה גם מה שאני מלמדת את התלמידים שלי, מלבד המחשבים", אומרת בורצ'ו קילינק. "בסופו של דבר כולנו קמים בבוקר ואוכלים ארוחת בוקר, ויש הבדל גדול בין פוליטיקה לחברה". פרשת המשט לעזה, היא מודה, לא ממש הדירה שינה מעיניה. "יש הרבה סטראוטיפים - יש אנשים שנדהמים שאני מוסלמית ולא לובשת חיג'אב. אז היתה 'מרמרה', אני לא מסיקה מזה משהו על כלל ישראל. אני גם לא בהכרח מאמינה לכל מה שאני רואה בחדשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ