הקיבוצים בשיא כל הזמנים: 141 אלף תושבים

"נעצרה ההגירה השלילית", מסכם בסיפוק מזכיר התנועה הקיבוצית, "המצטרפים מצאו קיבוץ בטוח יותר"; עם זאת, חמישית מהתושבים אינם חברים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אוכלוסיית הקיבוצים מונה כיום כ-141 אלף נפש, והיא הגדולה ביותר שנרשמה מאז ומעולם - כך עולה מהשנתון שמפרסמת התנועה הקיבוצית לגבי כל היישובים, הדתיים והחילוניים כאחד. מדובר בגידול משמעותי מאז שנת 2004, אז עמדה האוכלוסייה בקיבוצים על כ-115 אלף נפש - אך עם זאת, כחמישית מהתושבים אינם חברים.

על פי הממצאים, אוכלוסיית הקיבוצים נמצאת ברובה בפריפריה - מעל 70% מהקיבוצניקים מתגוררים ביישובים הנמצאים בצפון ובדרום. בתנועה הקיבוצית מספרים שמנופי הצמיחה היו תחילה שכונות הרחבה שהוקמו בחלק מהיישובים, אך בשנים האחרונות התופעה המרכזית בכ-200 קיבוצים היא קליטת המצטרפים לחברות מלאה - וכיום זו דרך ההצטרפות הפופולרית ביותר.

כחמישית מהתושבים אינם חברים  - מרביתם תושבי ההרחבות שקמו לצד גרעיני הקיבוץ, או תושבים ששוכרים דירות. לדברי מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, "בשנים האחרונות מתרחשת בקיבוצים מהפכה דמוגרפית- נעצרה ההגירה השלילית, יש יותר מצטרפים לקיבוץ מאלה העוזבים אותו - מציאות הפוכה לזו שאפיינה את שנות המשבר בקיבוצים.

"המצטרפים בהמוניהם מצאו קיבוץ בטוח יותר בעצמו ובעתידו, עם איכות חיים, בסביבה כפרית, המקיים אורח חיים הוגן וצודק, ומיישם מערכות ערבות הדדית וביטחון סוציאלי", אמר המזכיר.

איור: ערן וולקובסקי

הקליטה תופסת בשנים האחרונות מקום מרכזי בחיי הקיבוץ ומתברר כי 86% מהקיבוצים קולטים חברים חדשים. 60% מהקיבוצים מצהירים שהם קולטים "בנים" ו"חיצוניים". 26% קולטים "בנים בלבד", ואילו 14% מהקיבוצים לא מנהלים כלל מסלול קליטה.

סך הכנסות הקיבוצים בשנת 2010 הסתכמו בכ-30 מיליארד שקלים. הרווח הגולמי הסתכם בעשרה מיליארד שקלים, זהה לשנת 2009. זהה לשנת 2009 היה גם הרווח התפעולי שהסתכם בכשישה מיליארד שקלים. ההכנסות הן מתעשייה, חקלאות, תיירות ועבודה.

פילוח ההכנסות מראה שהתעשייה היא המרכיב המרכזי. 250 מפעלי התעשייה הביאו הכנסות בגובה מצטבר של 20 מיליארד שקלים. 72% מהמפעלים בפריפריה, ומועסקים בהם 30,000 עובדים. לדברי התנועה הקיבוצית חלקם של הקיבוצים בתפוקה התעשייתית של מדינת ישראל מסתכם בכ-7% ממחזור כלל המכירות, וכ-9% מסך מחזור הייצוא.

הגידול הדמוגרפי - בעיקר במשפחות צעירות עם ילדים - הצעיר את אוכלוסיית הקיבוצים, והביא להתמלאותם מחדש של גני הילדים. נתוני הקיבוצים מראים שלמעלה מ-20% הם ילדים עד גיל 18 וחיילים בשירות חובה.

אם ועגלול בקיבוץ מגלצילום: אייל טואג
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ