כשהימין הוא חברתי |

שר הרווחה נגד עמותות חלוקת המזון

השר משה כחלון לא מסתיר את מורת רוחו מתרבות הצדקה שהחליפה בשנים האחרונות את חלוקת המשאבים הצודקת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבירמה גולן
אבירמה גולן

זוכרים את ההברקה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בימים הלוהטים של המחאה? "תהיו כחלונים", הוא אמר לשריו. לא בטוח שהוא התכוון שיהיו עד כדי כך כחלונים. לא כמו שר הרווחה משה כחלון, שתקף את ארגוני חלוקת המזון בלשון שאינה משתמעת לשתי פנים. מה, אין לו חמלה?

כחלון הוא פוליטיקאי עקבי. כשם שלא חשש להפעיל רגולציה ומעורבות ממשלתית בענייני הטלפונים הסלולריים, כך הוא לא מסתיר את מורת רוחו מתרבות הצדקה שהחליפה בשנים האחרונות את חלוקת המשאבים הצודקת, ואת שגשוגן של עמותות חלוקת המזון. במובן הזה, כחלון מייצג עמדת שמאל חברתי מובהקת, בניגוד לקודמו בתפקיד, יצחק הרצוג, שהיה חסיד מושבע של טיפוח פעילות העמותות כתחליף למדינה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

אולי מפני שהחברה הישראלית מועדת לפורענות, כמי שגוררת אחריה שובל ארוך-ארוך של חיים בקהילות סגורות בגולה, המודל שעל פיו עבד הרצוג, "הדרך השלישית" מבית מדרשם של הוגי דעות גרמנים ובריטים, לא נעצר בהעברת סמכויות ממלכתיות טיפוליות לידי מפעילים מקצועיים פרטיים (בפיקוח חלש מדי). ומה שהתחיל כאידיאולוגיה נלהבת בממשלת אולמרט - שהעבירה הון עתק לעמותות חינוך ורווחה, אבל גם השקיעה במקביל בתחומים אלה - הפך, בממשלת נתניהו, למשחק שכלליו חדשים: הממשלה תצמצם תקציבים, המשפחות החלשות יתקשו להתמודד, ואת הפערים הגדלים יסתמו עמותות הצדקה והחסד באמצעות חלוקת מזון.

חלוקת מזוןצילום: תומר אפלבאום

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

ב-2009 העביר משרד הרווחה 100 מיליון שקלים כסיוע לעמותות חלוקת המזון, שפנו לממשלה בבקשת סיוע בעקבות המשבר העולמי, שפגע במיוחד בעמותות שנשענו על כספי תורמים מארה"ב. ב-2010 אישר משרד המשפטים תמיכה ממשלתית ל-320 עמותות חלוקת מזון וסיוע לנזקקים, בהיקף 33 מיליון שקלים מקרן העיזבונות, ועוד עשרות מיליונים ממקורות שונים כמו "קמחא דפסחא", קרן סיוע לנזקקים ועוד.

למעשה, הצטרפותה של סיעת העבודה בראשות אהוד ברק לממשלת נתניהו, התאפשרה (לפחות לכאורה) לאחר שנענתה דרישתם של הרצוג ועופר עיני, שהממשלה תתמוך בעמותות. ההיענות הזאת הוצגה כהישג שמנע את פיטוריהם של עשרות אלפי עובדים בעמותות. לרגע קצר אחד הורם אז המסך מעל למפת הרווחה החדשה: מאות עמותות, המעסיקות - באמצעות חברות כוח אדם, כמובן, וללא תנאים סוציאליים - אלפי עובדים, בהם עובדים מקצועיים ועובדי מינהלה, הפכו לצינור להעברת כספי ציבור לעניים. זאת, לנוכח הידלדלותן המתמדת של רשת הביטחון הסוציאלי, ההסבה המקצועית ויצירת מקומות העבודה.

אפשר להניח שכחלון התעצבן כשראה את היו"ר החדש של קדימה, שאול מופז, מחלק מזון לנזקקים, והבין שיש לו עסק עם יריב "חברתי". כך או כך, הערתו על העמותות נכונה, ומייצגת עמדה ממלכתית ראויה. עכשיו הוא רק צריך להוכיח שהוא מסוגל להוביל מדיניות ברוח זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ