המחאה עברה דירה: בני 14 מנסים לבסס מאהל בכיכר רבין

אור אקטע ורוי פלח הקימו את קבוצת "ילדי המהפכה", שמובילה את ההתכנסויות במרכז ת"א. דוברת המחאה: "כל אחד כאן הוא דפני וסתיו"

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

מזג האוויר המתחמם מסמן גם את ההתעוררות החדשה של המחאה החברתית, שהוספדה וקמה לתחייה שוב ושוב. בסוף השבוע ראינו הפגנות רחוב גדלות והולכות, שבהן חזר לכמה שניות הניצוץ המוכר מהקיץ הקודם. ביום ראשון בערב יצאו המפגינים "להראות נוכחות" ברחובות ולחסום כבישים. אחד הקורבנות היה רני רהב, שבדיוק נסע עם נהגו והתקבל בקריאות "הוא טייקון" ו"הון, שלטון, עולם תחתון".

"הלכנו ברחוב ושרנו ורקדנו", מספר הפעיל החברתי, עו"ד ברק כהן. "ואז הנהג שלו יצא ונראה כתוקף את אחת הפעילות שחסמה לו את המכונית. באנו והגנו עליה. ואז הנהג תפס שיש 100 איש מולו והתפוגג. דווקא רני רהב היה בסדר, נחמד. גם הוא מבין שיש מציאות מבעבעת שלא מדווחת בתקשורת".

האירועים עברו למוקד חדש: כיכר רבין. את המהלך מגלגלים הפעם אור אקטע ורוי פלח, שני חברים בני 14, שהתחנכו על ברכי הסוציאל-דמוקרטיה של רוטשילד, הקימו את קבוצת "נערי המהפכה" שמכונה גם "ילדי המהפכה", ועכשיו מנסים להביא לכך שפעילים ישהו באופן קבוע ב"מאהל רבין" - בכיכר שקיבלה את שמה עוד לפני שהם נולדו.

כרגע, פלח ואקטע מתמקמים עם פעילים נוספים בחלק הדרום-מזרחי של הכיכר, על הדשא הנעים. רוב הציוד שהביאו הפעילים הוחרם, ושרד רק קרטון קטן ומגאפון - אבל האווירה בשמיים. במקום מתנהלים דיונים ארוכים על מהות המאבק, שנמשכים אל תוך הלילה, ומישהו מנהל פרוטוקול.

אור אקטע במאהל המחאה בכיכר רביןצילום: הדר כהן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

כל כמה שעות באים שוטרים ומבררים מה קורה. בשלב מסוים הם דורשים לדבר עם אחד המארגנים. "אתם לא תדברו עם איש אחד. זו מהפכה של העם, מהפכה של כולם. או שתדברו עם כולם, או עם אף אחד", אומרים להם במגאפון. השוטרים לא יודעים מה לעשות.

אור אקטע, יוזם המאהל החדש, הוא תלמיד "הבית של תמר" לילדים לקויי למידה. חופשת הפסח מאפשרת לו להתפנות להציל את העולם. הפעילים קוראים לו "הילד"; אפילו בני נוער אחרים שחברים בהתארגנות אומרים "איפה הקטן?" כשאני מחפש אותו לשיחה. אבל כולם מתייחסים אליו בכבוד, וגם הוא מדבר כאילו היה פעיל משופשף.

"ישנתי יומיים בכיכר. אני מרגיש שזה גדל מיום ליום", אומר אקטע. כשאני שואל אותו איך זה להיות בחזית המאבק, הוא לא אוהב את השאלה: "אנחנו לא צריכים מותג של מנהיג שעומד בחזית, כל אחד ממלא את תפקידו במהפכה". הוא גם מתעקש להצטלם עם המסכה האנונימית.

אור-לי ברלב מצוות התקשורת של התנועה החברתית, מפרגנת: "זה מטורף. ילדי המהפכה האלה הם ממש מנהיגים. הם בקיאים בחוק ולא מעניין אותם שטויות של בני הנוער כמו ‘דה ווייס'. הם בפנים עד הסוף. הם השראה בשבילנו. כל אחד כאן הוא דפני וסתיו". לדברי ברלב, דחיפה גדולה לאירוע נתן הכנס החברתי בבאר שבע, בשבוע שעבר. "כל פלגי המחאה החברתית הגיעו. ראינו שאנחנו כולם על אותו גל, ובערב שישי כבר הפגנו בכיכר רבין".

פעילי המחאה מתעמתים עם היחצ"ן רני רהבצילום: ערוץ 2

התפריט לשבועות הקרובים עשיר. במוצאי שבת שאחרי יום העצמאות מתוכננת הפגנה חברתית גדולה שתופסת תאוצה בפייסבוק. בבית העם בתל אביב תתקיים היום פגישת יסוד של "החזית החברתית לישראל", בהשתתפות כ-50 פעילים מרכזיים.

החזית החברתית נועדה לתאם בין זרועות המאבק, לארגן פעילויות כמו הקמת רשת בתי עם ברחבי הארץ ולהקים מרכז השמה לפעילים חברתיים חדשים. בין היתר פעילים בה ערן בריל מבית העם, אסמא אגבריה מאיגוד העובדים "מען" והמחזאי והעיתונאי בועז גאון. "אנחנו מתחילים להתניע. זה כמו להפעיל מכונית שלא נסעה כל החורף", מסכם ג'וליאן פדר, שהיה ממתחילי מאבק רוטשילד.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ