המלצה למל"ג: לא לסגור את המחלקה לפוליטיקה וממשל

ההמלצה מגיעה חמישה חודשים לאחר שהמל"ג אישר דו"ח חמור על המחלקה באוני' בן גוריון בו נטען כי קיימת הטייה פוליטית בתוכנית הלימודים

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

כחמישה חודשים לאחר שהמועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) אישרה דו"ח חמור על המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון - שאף יכול היה להביא לסגירתה - ממליץ צוות בדיקה, שמונה לבחינת הסוגיה, שלא לעשות כן. זאת, בעקבות שינויים שנערכו במחלקה. מהמל"ג נמסר כי המלצת הצוות תועבר לדיון בוועדת המשנה להערכת איכות במועצה על מנת לגבש את עמדתה. "זו רק המלצה שאינה מחייבת את ועדת המשנה", הוסיף גורם במל"ג.

בסוף שנת 2011 פרסמה ועדת ההערכה לתחומי מדע המדינה ויחסים בינלאומיים דו"ח חריף ובו 18 המלצות. רובן התייחסו לרמת המחקר והלימוד במחלקה, אך שתיים מהן התייחסו גם לאיזון הפוליטי בתוכניות הלימודים. בדו"ח נכתב כי אם ההמלצות השונות לא ייושמו על ידי האוניברסיטה, "רוב חברי הוועדה מרגישים שכמוצא אחרון, על אוניברסיטת בן-גוריון לשקול לסגור את המחלקה לפוליטיקה וממשל". המל"ג אימצה אז את עיקרי הדו"ח וקבעה שאם המחלקה לא תתקן את הליקויים היא תיסגר.

ההמלצות התמקדו בחיזוק דיסציפלינת הליבה של מדע המדינה באמצעות הגדלת מספר המרצים ומספר קורסי הליבה בתחום, וכללו פיקוח על הרמת הלימודית, הגבלת מספר תלמידי הדוקטורט והפחתת מספר המורים החיצוניים. כמו כן נכתב בדו"ח כי על מרצים "להבהיר שדעותיהם מבוטאות כהשקפות עולם אישיות כך שהסטודנטים יוכלו לקבל פרספקטיבה ביקורתית ושתהיה חשיפה רחבה להשקפות עולם אחרות ואלטרנטיבות". וכן כי יש להשקיע "מאמץ לגרום לתוכנית להיראות כמאוזנת בעיני הקהילה המדוברת".

קמפוס אוניברסיטת בן גוריון צילום: אלי הרשקוביץ

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

במכתב ששלחו באחרונה למל"ג יו"ר הוועדה פרופ' תומאס ריס וחברת הוועדה פרופ' אלן אימרגוט, שאחראים כעת על בחינת יישום המלצות הוועדה, הם כותבים שיש להסיר מהשולחן את אפשרות סגירות המחלקה על רקע שינויים שערכה האוניברסיטה. באשר לסוגיית האיזון הפוליטי, כתבו השניים כי הם מברכים את ראש המחלקה ואת הרקטור על מאמציהם "לתקן את המצב" במחלקה. זאת אף על פי שמסמך המתייחס לשינויים שערכה האוניברסיטה ושלחה לצוות לא כולל התייחסות לשינויים בתחום זה.

עם זאת, ריס ואמרגוט ביקרו את ניסיונותיהם של חברי סגל במחלקה "להסיט את תשומת הלב מהסוגיות המשמעותיות שהועלו על ידי הדו"ח" באמצעות התקפת הוועדה בתקשורת. השניים ציינו במכתב כי בעקבות הדו"ח גייסה המחלקה שלושה חברי סגל חדשים וכי היא מחפשת אחר חבר סגל נוסף. "ארבע חברי סגל חדשים יחזקו באופן משמעותי את מרכיב מדע המדינה במחלקה, ובאופן זה ייתנו מענה לסוגיות החשובות ביותר שהעלינו", הם כתבו.

בעניין תוכנית הלימודים כתבו השניים כי זו שופרה בעקבות הדו"ח, אך יש צורך לחשוף את הסטודנטים לתיאוריה פוליטית מודרנית ולעדכן את הסילבוס של המבוא ליחסים בינלאומיים. באשר לפרסומים האקדמיים כתבו השניים כי הם מברכים את חברי המחלקה שזכו במענקי מחקר תחרותיים ביותר אך קראו לשפר את רקורד הפרסומים.

עקבות פרסום הדו"ח, 160 מרצים בעלי שם מהעולם ומישראל פנו בדצמבר 2011 למל"ג בדרישה שתתנער מהמלצות הוועדה. פרופ' גליה גולן, מהמרכז הבינתחומי הרצליה, שהיתה חברה בוועדה לבדיקת המחלקה לפוליטיקה, טענה אז ששיקולים פוליטיים השפיעו על כתיבת הדו"ח. היא סירבה לחתום עליו ושיגרה למל"ג מכתב המתריע מפני חוסר תום לב בדו"ח, בטרם יאומצו המסקנות.

"הרגשתי שחלק מחברי הוועדה, בעלי דעות פוליטיות מסוימות, מנסים להכשיל את המקום. איני יודעת אם זה הגיע מלמעלה, אבל הרגשתי שדברים לא התנהלו בצורה הוגנת", אמרה ל"הארץ" ערב אישור הדו"ח במל"ג, ב-29 בנומבר 2011.

“דעות פוליטיות ברורות נתנו לחלק מהחברים להשפיע על השיפוט. יו"ר הוועדה (פרופ' תומאס ריס) דווקא ניסה להיות ניטרלי עד כמה שאפשר, אבל בסופו של דבר גישה פוליטית כיוונה אנשים", אמרה פרופ' גולן.

גולן טענה התנהלות זו של הוועדה לא נגעה רק לעמדות הפוליטיות של חברי הסגל, אלא גם לנושאים אקדמיים: "בפרסום מאמרים, למשל, לא התייחסו ברצינות לפרסומים בכתבי עת מובילים בהתמחות ספציפית שאינה במדע המדינה. גם בעניין הזה ראו משהו שלילי, ואני לא הסכמתי לזה".

חברי סגל במחלקה העלו טענות דומות. "אחת הבעיות הגדולות היא שהמל"ג הקימה את המחלקה כרב-תחומית ולא כמדע המדינה ועכשיו באים בטענות על כך שאינה מספיק מדע המדינה", הסביר אז דיקן הפקולטה למדעי הרוח וממקימי המחלקה, פרופ' דיוויד ניומן, "יש התעלמות מ-70% עשייה שלנו".

הרכב ועדת הבדיקה שונה לפני שהחלה בעבודתה. בהרכב המקורי נכלל החוקר האמריקאי פרופ' איאן לוסטיק. אלא שרגע לפני שהחלה עבודת הוועדה קיבל לוסטיק מכתב מהמל"ג שבו צוין כי הוחלט לפצל את הוועדה לשני צוותים שיבחנו תחומים אקדמיים שונים, וכי הוחלט שלא להיעזר בשירותיו. לאחת הוועדות החדשות צורף פרופ' אברהם דיסקין, לשעבר חבר המכון לאסטרטגיה ציונית. לוסטיק בחר לשתף את הוועדה באירועים וכתב להם: "אני חושש שאני מוחרם וכי העניין משקף לחצים מצד הממשלה ומצד שר החינוך הנוכחי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ