אשה יפה? יש לך סיכוי נמוך יותר להתקבל לעבודה

נשים יפות יקבלו פחות זימונים לראיונות עבודה, אם יצרפו את תמונתן לקורות החיים. באופן מפתיע, הסיבה דווקא לא נעוצה בהנחה כי הן פחות אינטליגנטיות

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

בעבודה, כמו בחיים, נשים מושכות זוכות להרבה הקלות. מחקרים הראו שסיכוייהן לקבל קידום גבוהים יותר ביחס לקולגות בעבודה שניחנו במראה רגיל. הואיל ואנשים נוטים לייחס להן תכונות חיוביות, כמו רגישות ונינוחות, נשים יפות יכולות להימצא בתנאי פתיחה טובים יותר גם בראיונות עבודה. על פניו, החיסרון היחיד בלהיות אישה יפת מראה הוא במאמץ המתמיד לנער מעליך עדת גברים להוטים בסביבת העבודה, או לפחות כך רבים מאמינים. אלא שמחקר חדש בהובלת שני חוקרים ישראלים מראה אחרת.

ד"ר ברדלי ראפל מהמחלקה לכלכלה באוניברסיטת בן-גוריון וד"ר זאב שטודינר מהמחלקה לכלכלה ומינהל עסקים במרכז האוניברסיטאי באריאל, בחנו מה קורה כשגברים ונשים המחפשים עבודה מצרפים תמונות שלהם לדף קורות החיים, כמקובל בחלקים נרחבים של אירופה ואסיה. שני המדענים שלחו קורות חיים פיקטיביים לכ-2,500 משרות פנויות. לכל משרה, נשלחו שני דפי קורות חיים זהים, פרט לכך שאחד מהם נשלח בצירוף תמונה. משתתפי המחקר סווגו מראש על-פי יופיים החיצוני.

עבור המשתפים הגברים, התוצאות היו צפויות. גברים מצודדים זומנו ליותר ראיונות עבודה אם צירפו תמונה לקורות החיים. לעומתם, נראה כי לגברים כעורים מוטב שלא לצרף תמונה. אלא שבאופן מסקרן, עבור נשים התוצאה היתה הפוכה: לנשים יפות היו סיכויים נמוכים יותר לקבל זימון לראיון עבודה אם צירפו תמונת פרופיל לקורות החיים. במקרה של פניה ישירה למקום התעסוקה, להבדיל מפניה דרך חברות גיוס והשמה של כוח אדם, אשה יפה תיאלץ לשלוח בממוצע כ-11 עותקים של קורות החיים שלה, לעומת שבע פעמים בממוצע במקרה של אשה בעלת מראה סטנדרטי.

עשו לנו לייק וקבלו את הידיעות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

תחילה, סבר ד"ר בראדלי ראפל שמדובר במה שכינה "תסמונת הבלונדינית המטומטמת" - הקובעת כי אנשים נוטים להחשיב נשים יפות לטיפשות. אלא שהתמונות דורגו גם לפי מה חשבו אנשים לגבי רמת האינטליגנציה של כל מועמד ומועמדת. לא נמצאה כל קורלציה בין התפיסות לגבי חזות אינטליגנטית, לבין ההנחות של האנשים לגבי יופי.

מכאן עולה שמקור האפליה טמון ככל הנראה בסיבה אחרת. חברות גיוס והשמה של כוח אדם מאויישות ברובן הגדול בנשים. ואומנם, המחקר הישראלי גילה כי ב-93% מהמקרים נשים היו אמונות על זימון המועמדים לראיון עבודה. מסקנתם המתבקשת - אך בלתי מתחייבת - של החוקרים, היא שקנאה מהסוג הישן עומדת בבסיס האפליה לרעה של נשים יפות על ידי נשות משאבי האנוש.

נשאלת השאלה: האם על נשים יפות פשוט לצרף תמונה שתגרום להן להראות סתמית? – התשובה שלילית. לדברי ראפל, עדיף להיפטר באופן כללי מההרגל של צירוף תמונה לדף קורות החיים. ייתכן כי חברות אף יבחרו לאמץ את מודל גיוס העובדים הנהוג בסקטור הציבורי בבלגיה, לפיו קורות החיים אפילו אינם כוללים את שמם של המועמדים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ