שר הרווחה: העמותות ידרשו להצהיר שאינן משפילות אנשים

לאחר שמתח ביקורת חריפה על התנהלותן, הודיע כחלון על הכפפת העמותות לנוהל חדש. מנכ"ל לתת: "טענותיו מתנשאות ומנותקות מהמצב בשטח"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הרווחה משה כחלון אמנם יצא אתמול נגד התנהלות עמותות המזון, אולם היום (שלישי) הוא ערך מסיבת עיתונאים, בה הכריז על הסיוע שנותן משרדו לנזקקים.

במסיבת העיתונאים הודיע כחלון כי לפי נוהל חדש שיבקש להעביר במשרד, עמותות המזון שירצו לשתף פעולה עם משרד הרווחה ידרשו להצהיר כי אינן משפילות אנשים, ויצטרכו לעבור לשיטת כרטיסי המזון. נוהל זה הינו תוצאה של חילופי דברים קשים אתמול בינו לבין מנכ"לי עמותות. בין השאר אמר כחלון אתמול כי העמותות משפילות את הנזקקים ומנכ"לי העמותות מושכים משכורות של עשרות אלפי שקלים על גבם.

במסיבת העיתונאים הודיע כחלון על הענקת כרטיסים מגנטיים לרכישת מזון ל-32 אלף משפחות לרגל החג, בשווי 12.3 מיליון שקל, מהם תרם המשרד 5 מיליון שקל בלבד. "שיטת חלוקת המזון בצורת חבילות הקרטון צריכה להיעלם", אמר. "אני מתנגד לצילום הנזקקים כאשר הם מגיעים לקבל את סל המזון. משרד הרווחה מקדם חלוקת מזון על ידי כרטיסים מגנטיים".

יחיאל אקשטיין, כחלון ומנכ"ל משרד הרווחה, במסיבת העיתונאים היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

"כבר לפני שנתיים עברנו לשיטת הואוצ'רים, כי חשוב לנו שהסיוע יינתן לנזקקים בצורה אנונימית ומכבדת", אמר הרב יחיאל אקשטיין נשיא קרן הידידות. "עם זאת, אנו טוענים שכבוד האדם לא מתבטא רק בשאלה 'איך לחלק', אלא בדאגה אמיתית לאורך כל השנה לכך שאזרחי ישראל יחיו בכבוד ולא יזדקקו לתרומות. זאת בושה שקשישים וניצולי שואה נאלצים לבחור בין תרופות, מזון וחימום. הקצבאות במדינה והשכר על עבודה מכסים בקושי את הצרכים הבסיסיים של משפחה, כאשר המחירים שלהם עולים ללא הפסקה. במשך שנים המדינה לא עשתה די על מנת לאפשר קיום בכבוד לשכבות החלשות".

בארגוני הסיוע הביעו מחאה על הדברים. "כחלון מנותק מהמציאות - הרוב המוחלט של העמותות מתנהלות באופן מסודר, בהתאם לכל כללי המנהל התקין, ומעניקות כבוד רב לנזקקים בהן הן מטפלות במסירות גדולה במשך שנים רבות" אומר ערן וינטרוב, מנכ"ל "לתת", שאינה מקבל כל תמיכה ממשלתית לפעילותה. לדבריו, "טענתו של כחלון כי 'זורקים להם מזון פג תוקף' היא מתנשאת, פופוליסטית ומנותקת מהמצב בשטח, אותו כחלון, מסתבר, אינו מכיר".

עוד הוסיף וינטרוב, "במקום להודות לעמותות ולחברה האזרחית, המהווה 15% מהתל"ג (תוצר גולמי) של כלכלת ישראל, על ההתגייסות רחבת ההיקף במשק שני העשורים האחרונים, בוחר כחלון, באופן תמוה, לקעקע את הלגיטימציה של כל אלה שנותנים מעצמם, מתוך שליחות למען האחר, ומוותרים על קריירה קפיטליסטית במגזר העסקי. המסר האנטי חברתי שכחלון מעביר לבני הנוער ולדור הצעיר הוא - לכו לעשות לביתכם, נהלו קריירה אינדיבידואליסטית בהיי-טק ובמגזר העסקי, וככל שתצליחו ותקבלו יותר, כך החברה תעריך אתכם יותר. לא כדאי ללכת לעבוד במגזר השלישי, כי לא רק שתשתכרו פחות ותעבדו קשה, גם לא תהיה לגיטימציה לעבודתכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ