עתירה לבג"ץ: עכבו את ההצגות בחינם לילדים יהודים

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי משרד התרבות והספורט מפעיל את "מבצע אפיקומן" בו יועלו הצגות חינם לילדי 110 יישובים יהודיים. העותרים: זו פגיעה בשוויון והפליה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

לבג"ץ הוגשה אתמול (שני) עתירה בבקשה להוציא צו על תנאי שיורה למשרד התרבות והספורט לעכב את "מבצע אפיקומן" ובו יוצגו הצגות ילדים ללא תשלום בחג הפסח ב-110 ישובים יהודיים בלבד. ההטבה הבלעדית לילדים יהודיים מתעלמת מכך שחופשת חג הפסח הינה חופשת חגים וחופשת האביב עבור מאות אלפי ילדים ערבים במערכת החינוך הערבית, הגם שבמקביל לחג הפסח, חוגגים הילדים מקרב העדות הנוצריות את חג הפסחא. העתירה הוגשה בעקבות כתבה בשבוע שעבר ב"הארץ" בנושא.

מבצע דומה של הצגות חינם לילדים בישובים יהודיים בלבד נערך גם בחופשת חנוכה, על אף שגם בתקופת חג החנוכּה חלו מועדי חג גם בקרב האוכלוסייה הערבית הנוצרית, כגון החג המולד וראש השנה.

בעתירה נטען כי "קביעת רשימת יישובים המדירה את כל היישובים הערבים בפריפריה, מהווה החלטה שרירותית שאינה מבוססת על קריטריונים שוויוניים. אבחנה זו בין היישובים הגורמת בתורה להבחנה בין ילדים יהודים לילדים ערבים, מהווה פגיעה בזכות החוקתית לשוויון שהינה חלק מהזכות החוקתית לכבוד המעוגנת בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו"

לבנת ונתניהו צופים בהצגה "הכבש ה-16" עם ילדים בטבריה, בשבוע שעברצילום: גיל אליהו

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

על פי מגישת העתירה, עורכת הדין סואוסן זהר, בשם ארגון "עדאלה" ושתי ילדות בנות שבע המשתייכות לעדה הנוצרית ביפיע, הם אינם מעוניינים לפגוע באלו שיכולים ליהנות מהמבצע, אך לטענתם "הבקשה לצו ביניים הינה מתחייבת לאור העובדה הפשוטה כי החלת התוכנית על אוכלוסייה אחת בלבד וללא הסמכה לעשות כן בחקיקה ראשית תוך פגיעה בזכות לשוויון, הינה בלתי חוקתית כל עוד ההפליה לא תוקנה. תחולתה של התוכנית על חלק מסוים והדרת חלק אחר הינה אף היא פוגענית".

במקביל הוגשה גם עתירה למתן צו על תנאי בבקשה כי בית המשפט יורה למשרד התרבות והספורט לנמק "מדוע לא להחיל את תוכנית "אפיקומן" על כל הילדים במדינת ישראל לרבות הילדים הערבים אזרחי ישראל וכן מדוע לא ייקבעו קריטריונים כתובים וברורים בכל הנוגע לתקצוב ומימון הצגות ילדים בחופשות החגים או חופשות הסמסטרים בבתי הספר בישראל בכך שיחולו באופן שוויוני על כלל הילדים בישראל".

בתשובת משרד התרבות והספורט ל"עדאלה" נכתב כי המשרד יזם אירועים ייחודיים למגזר הערבי וכן כי כעת אף שוקדים על הכנת תכנית מיוחדת המיועדת לילדי המגזר, שתתקיים באחת החופשות הקרובות, כדי שגם הם יוכלו ליהנות מפעילות תרבותית בחגיהם.


תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ