אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית תל אביב החלה בימים האחרונים להרוס חלקים משוק העלייה הנטוש בדרום העיר. זאת, אף שרק היום תדון הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בהתנגדויות שהגישו תושבים ובעלי עסקים לתוכנית שהוצעה למתחם.

שוק העלייה נמצא בבעלות עירונית ושוכן בין הרחובות מטלון, וולפסון, צ'לנוב והעלייה. הוא נבנה בסוף שנות השלושים, ובראשית שנות התשעים פונה מעסקיו וחדל לפעול. על פי התוכנית שיזמה עיריית תל אביב, חלק מהשטח יימכר ליזם פרטי ויוקמו עליו שני בנייני מגורים ובהם 147 יחידות דיור. 70 מהן יוקצו לדיור בר השגה. המבנה המערבי של השוק מיועד לשימור ולשימוש הציבור, והמתנגדים לתוכנית טוענים כי אין להעביר חלק מהשטח לידיים פרטיות דווקא באזור שיש בו שטחים ציבוריים מעטים.

"זהו מחטף של העירייה, שימים ספורים לפני קבלת ההכרעה מנסה לקבוע עובדות בשטח", אמר עומר כהן, מתכנן ערים המתגורר בשכונת פלורנטין הסמוכה לשוק. עמותת אדם טבע ודין פנתה לעירייה ודרשה להפסיק את ההריסה. "אם אתה מתחיל להרוס לפני ששמעת את ההתנגדויות אתה משדר לכולם שזהו הליך סרק", ציינה עו"ד קרן הלפרן-מוסרי, מנהלת תחום קהילה וסביבה בעמותה.

עיריית ת"א מסרה כי "התוכנית הראשית למתחם אושרה כדין. מטרת השינוי שביקשה העירייה לבצע, ולגביו הוגשו ההתנגדויות, היא לקדם ככל הניתן את בניית הפרויקט, בהתאם להחלטת המועצה לקידום פתרונות דיור בר השגה בעיר".

בעירייה הדגישו כי "כל העבודות שנעשות בימים אלה במתחם נעשות במסגרת התוכנית המאושרת ומגובות כולן בהיתרי הריסה שאושרו כדין ובאישורים מהרשות לאיכות הסביבה של העירייה. גם אם השינויים הנדרשים בתב"ע לא יאושרו, עדיין תידרש ההריסה, משום שאין קשר בין ההריסה לשינויים שעליהם הוגשו התנגדויות".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ