בית הדין קבע: עיריית שדרות לא תוכל לפטר לפני פסח

ביה"ד הקפיא פיטורי 95 מעובדי העירייה ואסר עליה לפעול באופן חד-צדדי עד לגישור אחרי החג; העירייה: "ביה"ד קבע שבסופו של יום אין מנוס מלקצץ"

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע הורה אתמול להקפיא את פיטוריהם של 95 מעובדי עיריית שדרות. בית הדין קבע כי לאחר חג הפסח תדון בעניין ועדה משותפת של העובדים והעירייה, בעזרת גישור של הממונה האזורית על יחסי העבודה. העירייה, מצדה, התחייבה שלא לנקוט בינתיים צעדים חד-צדדיים.

כ-20 עובדים הפגינו אתמול מול בית הדין נגד תוכנית ההבראה של העירייה, במסגרתה יפוטרו בשנתיים הקרובות 95 עובדים. להפגנה הגיעה בין היתר גם רחל אברג'יל (53), העובדת כסייעת בגן ילדים. "אמרו לי שאני מפוטרת וכואב לי", סיפרה בדמעות, "אני מבקשת רק שיתנו לי להמשיך לעבוד. אני זקוקה לפנסיה". בכניסה לדיון פגשה אברג'יל בראש עיריית שדרות, דוד בוסקילה. "אני לא מתכוון לפטר סייעות", אמר לה. "אני לא יודע מה אמרו לך, אבל את לא תפוטרי", הבטיח בוסקילה ואברג'יל פרצה בבכי והודתה לו.

"חלק ניכר מהעובדות הובאו לכאן על ידי הוועד", הוסיף בוסקילה, "מדובר בעובדות מוערכות שחלקן נחוצות מאוד למערכת ולא יפוטרו". ראש העיר האשים את ועד עובדי העירייה בכך שהביא את תוכנית הפיטורים לפתחו של בית הדין לפני חג הפסח. "אני לא מוכן לשלם שכר לעובד שלא עובד", הדגיש.

הפגנת עובדי עיריית שדרות מחוץ לבית הדין לעבודה בבאר שבע, אתמול. ועד העובדים התנגד לפיטורי עובדים המרוויחים שכר מינימוםצילום: אליהו הרשקוביץ

עשו לנו לייק וקבלו חדשת ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

עובדת נוספת שהשתתפה בהפגנה היתה דארינה ירוסק, גרושה ואם לשניים, המלווה ילדים בעלי מוגבלויות בהסעות לבתי הספר. לדבריה, העירייה מעוניינת לסגור את המחלקה שבה היא מועסקת. "במשך שנים ליווינו את הילדים", סיפרה, "גם בתקופת ירי הקסאמים המשכנו לעשות זאת. כמה פעמים אף נפגעתי ובכל זאת באתי לעבודה. זאת הבעת התודה שאני מקבלת".

בדיון בבית הדין אמר ראש העיר בוסקילה כי גילה שבעירייה מועסקים 30 עובדים בחוזים מיוחדים, בלי שידוע לו מה תפקידם. "רצתי אחרי משרדי האוצר והפנים וביקשתי תוכנית הבראה", אמר, "איני יכול לקבל כסף מהאוצר או למלא את מחויבותי לעובדים ולשירותים בעיר. אני לא מעלה בדעתי לפטר שליש מהעובדים גם אם זו הדרישה הסופית, אלא לעשות הכל כדי שהפיטורים יהיו מצומצמים ביותר". חברי ועד העובדים השיבו כי הם אינם מתעניינים בפוליטיקה שמאחורי הקיצוצים במענקים שמקבל ראש העיר, אלא דורשים שהעירייה לא תפטר עובדים המרוויחים שכר מינימום.

מעיריית שדרות נמסר בתגובה כי "אנו מברכים על החלטת בית הדין, שבסופו של יום קבע כי אין מנוס מלקצץ. אחרי החג תתקיים ישיבת גישור, בחסות הממונה על יחסי העבודה בהסתדרות. אם לא יהיו תוצאות בסיומה של אותה ישיבה, יצטרך בית הדין להכריע בעניין עד סוף החודש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ