הורים נדרשו לממן נסיעת מורים לאולימפיאדת הרובוטיקה

תלמידי תיכון בתל אביב נאלצו לפנות לחברות ואישים שונים במשק בבקשה שיסייעו להוריהם במימון הנסיעה לארה"ב בסוף החודש

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

משרד החינוך, שהשיק תוכנית אסטרטגית לחיזוק החינוך המדעי-טכנולוגי בכלל ובתחום הרובוטיקה בפרט, אינו מממן משלחות תלמידים שנבחרו לייצג את ישראל באולימפיאדת הרובוטיקה, שתתקיים בסוף החודש בסנט לואיס, ארה"ב. הורי התלמידים לא רק נדרשים לממן את הנסיעה - יותר מ-3,000 דולר לתלמיד - אלא גם מתבקשים לממן את נסיעת המורים המלווים במחיר של יותר מ-1,000 דולר לתלמיד.

"מדובר בתלמידים שפעילותם התבצעה במסגרת בית הספר, ואנחנו נאלצים לשלם אלפי דולרים כדי להטיס אותם וגם שלושה מורים מלווים. לא ייתכן שמשרד החינוך והנהלת בית הספר יתקשטו בהישגי התלמידים, אך לא יעמדו מאחוריהם בפועל ובאופן מלא", אומרת אם לילד מבית הספר התיכון עירוני ד' בתל אביב, שקבוצתו זכתה במקום הראשון בפרס ביצועי הרובוט ובמקום השני הכללי בתחרות הארצית. "לא על הורי התלמידים לממן את הנסיעה לתחרות העולמית, ובוודאי שלא לממן את המורים. מדהים לראות שדווקא במקרה כזה, כשמדובר בנוער מצטיין, משרד החינוך מגמגם. הוא מבטיח תקציב חלקי בלבד ומשית על התלמידים והוריהם קנס על הצטיינותם".

תחרות הרובוטיקה הארצית מנוהלת על ידי ארגון חיצוני בשם "פירסט" (First), גוף בינלאומי ללא כוונות רווח, שעניינו עידוד ילדים ונוער לעסוק במדע ובטכנולוגיה. עובדה זו לא מנעה משר החינוך, גדעון סער, להשתתף בטקס פתיחת התחרות בהיכל נוקיה לפני כחודש. בתחרות נטלו חלק 250 קבוצות מבתי ספר בארץ. כ-200 אלף תלמידים וכ-85 אלף מורים, מדריכים ומתנדבים משתתפים מדי שנה בפעילויות פירסט בעולם, ששיאן היא אולימפיאדת הרובוטיקה.

אחד הפיתוחים שהוצגו בתחרות הרובוטיקה הארצית בשנה שעברהצילום: ניר קידר

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

במכתב ששיגרו תלמידי כיתות ז'-ט בעירוני ד' לחברות, גופים ואישים שונים במשק, בניסיון למצוא מימון לנסיעתם, נכתב: "הזכייה בפרס מאפשרת לנו להשתתף בתחרות העולמית יחד עם עוד 80 קבוצות מרחבי העולם. אנו מקווים שתוכל לעזור לנו להגשים חלום. אנו גאים באפשרות שניתנה לנו לייצג את המדינה במעמד כזה. זאת פסגת חלומותיו של כל משתתף באולימפיאדת הרובוטיקה, אך הוצאות הנסיעה שנופלות ברובן על הורינו - כבדות. החברות התומכות יזכו בימי התחרות לפרסום על חולצות הקבוצה, הדגלים והפוסטרים שיוצגו במקום".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "התחרות איננה מטעם משרד החינוך. יחד עם זאת, הואיל והמשרד רואה חשיבות רבה בקידום לימודי הרובוטיקה, הוא החל השנה לממן לראשונה קניית ערכות רובוטיקה לתלמידים, לתקצב את הדרכתם בהרכבת הרובוטים וכן לממן עלות מחצית מטיסת התלמידים לתחרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ