ספרייה ציבורית דיגיטלית ראשונה תוקם בשנה הבאה

יותר משני מיליון ספרים יועלו לרשת במסגרת מיזם אמריקאי חדש להקמת ספרייה ענקית ברשת, ללא תשלום. היזמים מקווים להצליח היכן ש"גוגל בוקס" נכשלה

אליסון פלאד, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליסון פלאד, גרדיאן

ספרייה דיגיטלית ציבורית ראשונה, במסגרתה יועלו לרשת יותר משני מיליון ספרים, תוקם עד אפריל בשנה הבאה - כך הודיע השבוע הפרופ' רוברט דרנטון, סופר, חוקר וספרן בכיר באוניברסיטת הרווארד.

בנאום בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת קולומביה סיפר דרנטון כי "הספרייה הדיגיטלית הציבורית של אמריקה" - מיזם ללא כוונות רווח, שהרעיון להקמתו עלה לראשונה באוקטובר 2010 - "תופעל עד אפריל 2013, ותכיל בתחילה שני מיליון ספרים לפחות, וכן מגוון מדהים של אוספים פרטיים שיהיו עשירים הרבה יותר מאלה שנגישים באמצעות גוגל".

דרנטון, המייצג במיזם את הרווארד, אמר כי הרעיון הוא להפוך את "המורשת התרבותית של אמריקה נגישה לכולם, ללא תשלום, לכל הגברים והנשים במדינה ובעצם, לכל אדם בעולם". המיזם נעשה במימון הארגון הפילנטרופי "מוסד סלואן", ו"מוסד ארקדיה" הבריטי, התומך במיזמי תרבות. כמו כן, את הפרויקט מנהלים אישים שונים מבין ראשי המוסדות האמורים, בכירים בממשל, אקדמאים בכירים ומנהלי ספריות ציבוריות.

חדר הקריאה המרכזי בספריית העיר ניו יורק. נציג הרווארד: "הרעיון הוא להפוך את המורשת התרבותית של אמריקה נגישה לכולם"צילום: רויטרס

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הוועדה המכוננת של הספרייה הדיגיטלית נאבקת בימים אלה בבעיית זכויות יוצרים - בעיה זהה לזו שבה נתקלה גוגל בתוכנית להעלות לרשת מיליוני ספרים ב-Google Search Book. בסופו של דבר, גוגל נתבעה למשפט על ידי סופרים ומו"לים על הפרת זכויותיהם.

לדברי דרנטון, הרעיון של Google Search Book היה "מעולה במקורו. תודות ללהטים הטכנולוגיים, לאנרגיה, לעושר ולתעוזה שלו, גוגל החליטה להעביר לממד הדיגיטלי את כל הספרים בספריות החיפוש הגדולות ביותר בעולם". אולם, מנוע החיפוש "חרג מהקו המפריד בין ספרים הנמצאים ברשות הציבור לבין ספרים שהם עדיין בתחום זכויות היוצרים".

לכן, הוסיף דרנטון, הלקח שיש ללמוד מ"הניסיון הכושל של גוגל" הוא שאפשר להקים ספרייה דיגיטלית ענקית, אבל "היא צריכה להיות מתוכננת ומנוהלת למען טובת הכלל". לדבריו, "רוב הספרים מפסיקים להימכר אחרי שבועות ספורים, והפוטנציאל שלהם להפקת רווחים מתייבש לגמרי אחרי שנים אחדות. ספר נדיר, השומר על ערכו המסחרי במשך זמן רב, יוסר מרשימת הספרייה הדיגיטלית, בהתאם להסכם עם המו"ל והסופר. לכן, במקום לאיים על האינטרסים הכלכליים של בעלי הזכויות, הספרייה עשויה בדרך הזו לזכות בשיתוף הפעולה שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ