רויטל בלומנפלד

משלחת של מטפלים ישראלים תקיים תכנית שיקום וטיפול בקרב בני הקהילה היהודית בטולוז שבצרפת לאחר חג הפסח. המשלחת תורכב מחמישה עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ומטפלים באמנות דוברי צרפתית, שיצאו לפעילות בת שבוע במקום, מטעם הקואליציה הישראלית לטראומה ובתמיכת הפדרציה היהודית בניו יורק.

בפיגוע בחודש שעבר נרצחו בבית הספר התיכון היהודי בטולוז ארבעה יהודים; הרב יונתן סנדלר, בניו אריה בן השש וגבריאל בן השלוש וכן מרים מונסונגו בת ה-8, בתו של מנהל בית הספר. תלמיד נוסף, בן 17, נפצע בינוני.

התכנית המתגבשת מתבססת על חומרי המיפוי שאספה יו"ר הקואליציה, טליה לבנון, עובדת סוציאלית קלינית בהכשרתה, בעת סיורה בטולוז בימים שלאחר האסון. במסגרת התכנית יוענק טיפול לילדים בגיל הרך עד 12, תלמידי בית הספר רש"י בו למדו ילדי משפחת סנדלר שנרצחו. לדברי לבנון, הילדים חוו טראומה קשה כתוצאה ממותם הטראגי של שניים מחבריהם ולכן יעברו סדרת טיפולי ריפוי באמנות. עבור הילדים הבוגרים יותר, תלמידי בית הספר "אוצר תורה" בו לימד יונתן סנדלר וארע פיגוע הירי, יקיימו המטפלים שיחות עם התלמידים בליווי המורים המקומיים. בפיגוע נהרגה גם בתו של מנהל "אוצר התורה".

טיפול יוענק גם לצוותי המורים, שלדברי לבנון עדיין ניכרים בהם תסמיני טראומה והם נזקקים לכלים שיסייעו להם להתמודד עם אבדן חברם לצוות ועם קשיי התלמידים. מעגל נוסף ייתן מענה להורי התלמידים בקהילה, שלדברי לבנון נאלצים להתמודד, לצד החשש מהתרחשות דומה בעתיד וחשיפת ילדיהם למפגעים, עם ההתנהגות הפוסט טראומתית של ילדיהם ושאלותיהם הקשות.

יהודים בטולוז לאחר הטבחצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

גורמים מקצועיים יאשרו את התכנית לאחר חג הפסח, לקראת יציאתה של המשלחת. "בכל אחד מהמעגלים הדגש הוא אחר", כך לבנון. "בגן רש"י, היכן שהילדים שנרצחו למדו, נשאר אימפקט אדיר כששלוש כיתות נותרו למעשה עם חסר של ילד שנרצח, וצריך ללמד אותם התמודדות עם אבל. באוצר התורה הדגשים הם על המראות שהיו והטראומה שנוצרה, והטראומה של המורים. מנסים לעזור לילדים למצוא משאבי התמודדות, כוחות לבניית חוסן".

לבנון ערכה סיור בעיר בעת תקופת השבעה הקולקטיבית ושבה בשבוע שעבר כדי לגבש את התכנית. "בגלל חופשת הפסח נוצר נתק ברצף האירועים, והדבר יעורר אצלם המון מחשבות, לעיתים פחות טובות, וחייבים להיערך לכך", צפתה לבנון. "גם גילויי האנטישמיות שעלו מאז הפיגוע, מעורר אצלם חרדה מוצדקת", הוסיפה.

הצוות של הקואליציה הישראלית לטראומה נבחר לטיפול בסוגיה בשל ניסיונם הרב בטיפול באירועי טראומה המוניים. הארגון הוקם לפני 11 שנה, בסמוך לתקופת האינתיפאדה, ומעניק מאז טיפולים בטראומה שכול והערכות לחירום, באמצעות ארגונים שונים כמו 'משאבים', 'נטל', 'סלע', 'עמך', ער"ן, 'הדסה ו-"מהות". הם העניקו טיפולים בארץ בעת ההסלמה בעוטף עזה, במלחמת לבנון השנייה, וסייעו גם לנפגעי הצונאמי בסרי לנקה, שלחו צוותים לאחר אסון התאומים, טיפלו בניצולים מרעידת האדמה בהאיטי וגם ביפאן. "זו לא פעם ראשונה שמבקשים מאיתנו לעזור" אומרת לבנון " לצערנו, עם כל האירועים שקרו בארץ, הצוותים שלנו רכשו ניסיון רב ומגוון והמטרה היא להשאיר את הידע במקומות הזקוקים לו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ