מת צבי דינשטיין, שכיהן כסגן שר במשרדי הביטחון והאוצר

דינשטיין מילא שורה של תפקידים כלכליים מרכזיים בעשורים הראשונים של המדינה

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

ד"ר צבי דינשטיין, שכיהן כסגן שר במשרדי הביטחון והאוצר ומילא תפקידים כלכליים מרכזיים בעשורים הראשונים לקיום המדינה, מת אתמול בבית-החולים "איכילוב", שהוא בן 86.

בשירותו הציבורי, כשליח בשנות ה-40 וה-70, כפקיד בכיר וכחבר-כנסת, בלט דינשטיין במעורבותו בנושאים כלכליים-בטחוניים-מדיניים, מריכוז מערך הרכש באירופה של המדינה-שבדרך בעת לימודיו בז'נווה לאחר מלחמת העולם השנייה, ועד לאחריות לפעילות הסודית בתחום קשרי הנפט עם איראן. בפעילות זו, שהיתה כרוכה במסעות רבים לטהראן בתקופת השאה, עסק דינשטיין רבות בהקמת קצא"א (קו צינור אילת-אשקלון, ולמעשה קו איראן-אילת).

בעבודתו במשרד האוצר היה מקורב ללוי אשכול ולפנחס ספיר. כאשר אשכול היה לראש הממשלה ושר הביטחון, ביוני 1963, נשאר שמעון פרס כסגנו במשרד הביטחון, אך פרש ב-1965 עם הפילוג ממפא"י והקמת רפ"י.

אז ביקש אשכול מדינשטיין למלא את מקומו של פרס כבכיר עוזריו האזרחיים במשרד הביטחון, מעל למנכ"ל משה קשתי ובמקביל לרמטכ"ל יצחק רבין. צוות זה הוא שהכין את צה"ל ומערכת הביטחון למלחמת ששת הימים, בשנתיים שקדמו לה, כולל הכור בדימונה ורפא"ל .

בבחירות 1965 חצה דינשטיין - כמו אשכול, ספיר ופרס לפניו - את הקו שבין הפקידות והפוליטיקה. הוא התמודד ברשימת המערך (מפא"י ואחדות העבודה), נבחר לכנסת והתמנה לסגן שר הביטחון. עם התפטרותו של אשכול מתפקיד שר הביטחון, ערב מלחמת ששת הימים, התבטל גם מינויו של סגן-השר דינשטיין, ובמקומו הביא דיין למשרד את הרמטכ"ל הקודם צבי צור. דינשטיין, שהיה מזוהה עם אשכול וספיר, יריביהם של דיין ופרס, חזר למשרד האוצר והתמנה בו לסגנו של ספיר.

דינשטיין אושפז לפני שבוע לאחר שבדרכו לקולנוע מעד ושבר את האגן. בבית- החולים הוא לקה בתסחיף ריאתי. הוא יובא למנוחות היום בצהריים בבית העלמין בקריית שאול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ