הרשות השנייה: הפחתת שידור הנשים בקול ברמה מוצדקת

ההחלטה התקבלה לאחר שיו"ר הרשות השתמש בזכותו להצבעה כפולה בעד."יש פה מלחמת תרבות וגורמים שמנסים לנגח את החרדים".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר מועצת הרשות השנייה, אילן אבישר, דוחה את הביקורת על החלטת המועצה להפחית את מספר שעות השידור של נשים שלהן מחויבת תחנת הרדיו "קול ברמה". לפי ההחלטה שהתקבלה לפני שבועיים, התחנה תידרש להשמיע נשים בארבע שעות שבועיות, במקום בשש לפי הסיכום הקודם.

"אין פה כניעה", אומר אבישר, "צריך לקחת בחשבון שמה שעומד פה זה מצד אחד השיקולים של התחשבות בשיקולי רב תרבותיות. מצד שני יש פה מלחמת תרבות וגורמים שמנסים לנגח את החרדים מכל מיני סיבות, אם מכיוון הרפורמים, קבוצות פמיניסטיות וקבוצות אחרות".

ההחלטה במועצה התקבלה בתום דיון סוער ולאחר שוויון קולות, בעקבותיו השתמש אבישר בזכותו כיו"ר להצבעה כפולה, אשר היוותה שובר שוויון. חברי מועצה מתחו ביקורת על ההחלטה ושרת התרבות והספורט, לימור לבנת דרשה בתחילת השבוע לקיים דיון חוזר בעניין. "חלק מהביקורת היא לא עניינית", לדבריו, "הטענה שכביכול הקלנו מגיעה ממקומות של גורמים שהיו רוצים לראות את התחנה הזו מתרסקת ולא משתפרת", אומר אבישר.

אילן אבישרצילום: אוליבייה פיטוסי

בדיון הוצג סקר שערך מכון מדגם עבור המועצה על מנת לבחון את טענת אנשי "קול ברמה", ולפיה העלאת נשים לשידור תפגע אנושות באחוזי ההאזנה של התחנה. בקרב מדגם מייצג של קהל היעד של התחנה שכולל קהל מזרחי, מסורתי דתי וחרדי, נמצא כי כ-80% מכלל המשיבים ימשיכו להאזין לתחנה, גם אם יועלו בה נשים לשידור.

לדברי גורמים בשוק, הנתונים דווקא מוכיחים כי העלאת נשים לא תפגע כלכלית בתחנה ולא תביא לקריסתה. על כך משיב אבישר, "העניין הכלכלי הוא לא הנושא. המספרים הללו הם משמעותיים. כשליש מקהל היעד, שהוא האוכלוסייה החרדית, השיב כי יפסיק להאזין לתחנה".

לקראת הדיון במועצה בנושא קיבלו חברי המועצה, נוסף לממצאי הסקר, גם שתי חוות דעת רבניות בעניין של הרב עובדיה יוסף וכן של הרב מרדכי דוד נויגרשל. בתגובתו של הרב יוסף לשאילתה שנשלחה אליו בעניין הוא קבע כי אין איסור בדין על השמעת נשים בשידור, "הואיל ואין המדובר על שירה אלא על דיבור בלבד", אולם הוסיף כי מן הראוי לקיים את "כל כבודה בת מלך פנימה" וכי ניכר שמאזיני התחנה, והמאזינות, מבקשות שלא ישמיעו נשים בשידור.

לשאלה האם יתקיים דיון נוסף בעניין בהתאם לדרישת חברי מועצה ושרת התרבות, אומר אבישר: "איני מוכן לענות בשלב זה. הבקשה של חברי המועצה נענתה ונקבעה פגישה ביום חמישי אולם הם לא הגיעו אליה". אבישר מוסיף: "להקים כזו זעקה על ארבע שעות במקום שש, כשארבע השעות האלה משמעותיות יותר מבחינת הנוכחות של נשים זה נראה לי קטנוני".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ