גינטר גראס מגיב על הכרזתו "אישיות לא רצויה": אלי ישי מזכיר לי את ראש השטאזי

עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

הסופר הגרמני גינטר גראס השווה בין ישראל לדיקטטורות חשוכות, בשל החרם שהטילה עליו לאחר פרסום שירו, שבו מתח עליה ביקורת. במאמר תגובה חריף, שפרסם אתמול בעיתון הגרמני "זידדויטשה צייטונג", כתב חתן פרס נובל לספרות, כי התנהלותו של שר הפנים, אלי ישי, מזכירה לו את זו של אריך מילקה, ראש המשטרה החשאית (השטאזי), בגרמניה המזרחית. "גרמניה המזרחית כבר לא קיימת; אבל ממשלת ישראל, ככוח גרעיני ללא פיקוח, מתנהלת באופן שרירותי ועד כה לא הוקיעו אותה על כך", הדגיש גראס.

ישי הכריז בתחילת השבוע על גראס "אישיות בלתי רצויה" בישראל, והצהיר כי כניסתו לישראל תימנע. זאת, בעקבות פרסום השיר "דברים שחייבים לומר", בשבוע שעבר, שבו טען גראס כי ישראל מהווה איום על השלום העולמי, ומתכננת להשמיד את העם האיראני. בשירו גם קרא הסופר לגרמניה להפסיק להעביר לישראל צוללות שעשויות לשאת ראשי נפץ גרעיניים. "אם הוא רוצה להמשיך להפיץ את יצירותיו המעוותות והשקריות אני מציע כי יעשה זאת מאיראן, שם יוכל למצוא קהל אוהד", אמר ישי.

במאמר התגובה כתב גראס, בן 84, כי עד כה נמנעה כניסתו לשתי מדינות בלבד - לפני כ-25 שנים - גרמניה המזרחית, ובורמה - שתיהן דיקטטורות. "כעת שר הפנים בדמוקרטיה - מדינת ישראל - מעניש אותי באיסור נסיעה. הטון של נימוקיו מזכיר את זה של מילקה", (ראש השטאזי - ע"א), כתב. גראס הוסיף, כי מילקה עצמו היה זה שהסיר את איסור הכניסה עליו, כמה שנים מאוחר יותר, והחליף אותו בפיקוח מוגבר על מי שהוגדר "אלמנט חתרני".

בסוף המאמר שילב גראס ביקורת נוספת על ישראל, כשכתב: "אפילו בבורמה צומחת היום תקווה קטנה". הוא התייחס בכך לניצחונה בבחירות של מפלגתה של מנהיגת האופוזיציה אונג סאן סו צ'י, אף היא כלת פרס נובל, אשר נרדפה על ידי השלטונות עד לאחרונה.

גראס הזכיר במאמר את ביקוריו הקודמים בישראל, ב-1967 וב-1971, וציין כי הוא "עדיין קשור" לישראל, ובמיוחד לשקט של מדבר יהודה. השר ישי, לדבריו, "לא יצליח להשכיח ממני את נסיעותיי הקודמות לישראל". עוד הוסיף, כי הוא זוכר את "הדיונים הליליים האין-סופיים", כדבריו, שניהל עם חבריו בישראל על הכיבוש, לאחר מלחמת ששת הימים. "הם היו מלאי דאגה", כתב, "40 שנה לאחר מכן הפך הכיבוש לסכנה מאיימת".

השר ישי הגיב כי: "אין ספק שגראס, כבוגר משטרים אפלים, ידע בדרך כלל לזהותם, אך הפעם טענתו היא טעות. מדובר על משטר חכם ומחושב, הגאה במדינתו, עוצמתו ויהדותו. אם יהיה מעוניין להניח את עטו מכתיבת שירים אנטישמיים, אשמח להסביר לו".

תגובות