האסלות הנקיות שמצילות נפשות בישראל

חנות חדשה ומוזרה, המציעה שימוש בשירותים נוצצים ב-3 ש', משגעת את ת"א. אפילו המתנגדים ("אני ישראלית, אני לא אשלם על פיפי") לא מצליחים להתאפק

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

לא האיומים משואה שנייה מכיוון איראן ולא המחאה החברתית החוזרת לאטה הם אלה שמרגשים כרגע את העוברים והשבים במעלה רחוב המלך ג'ורג' בתל אביב, אלא חנות קטנה, בשם "טו דה לו" (totheloo) המציעה שירותים נקיים תמורת שלושה שקלים. "הצלתם נפש בישראל", אומר לקוח מבוגר שיוצא ברוגע ממשתנת הלוקסוס, אחרי שטיפת ידיו בסבון המיונזי. "אין כאלה דברים בעולם, אחי. לא בישראל, בעולם", ממלמל מישהו.

אני מחליט לבדוק את הטירוף החדש בעצמי, מניח שמדובר בוודאי בשירותי פאר עם ידיות זהב. לאכזבתי, מדובר בסתם שירותים נחמדים ונקיים. התא קטן למדי, ואין בידה. עם זאת, שטיפת הידיים במים החמימים ובסבון הנוזלי מענגת. מכיוון ששילמתי, השתהיתי ושטפתי את היד פעם נוספת, כדי לא להרגיש פראייר.

אבל סביב, ההתלהבות יוצאת דופן. קבוצת נערות שבאו לעשות שופינג בחג, ממש רוקדות מהתרגשות, כאילו זכו בחישגד. משפחה מרובת ילדים מכפר סבא יוצאת מהתאים ולוחצת יד בהכרת תודה לעובד הקבלה, בחור צעיר בשם וידאל צרפתי, שעזב את משרתו כעורך דין לטובת תחום השירותים.

חנות "טו דה לו" בתל אביב, אתמול. בשעות הלחץ, בין 12 בצהריים ל-3, יש כבר תורצילום: דניאל בר און

"שמע, אתם חייבים לפתוח סניף בכפר סבא", מציע אבי המשפחה. "כל הכפר-סבאים אומרים לי תבואו לכפר סבא", אומר צרפתי, "אין שם איפה לעשות פיפי?". אבי המשפחה נותן לו כרטיס של "שמעון נדל"ן" להמשך שותפות ומתגלה שגם צרפתי היה כמה שנים שחקן בתחום הנדל"ן.

המקום, המבוסס על רשת הולנדית, פועל רק שישה ימים. שלשום השתמשו בשירותיו לא פחות מ-500 איש. בשעות הלחץ, בין 12 בצהריים ל-3, יש כבר תור. אבל יש גם אופוזיציה רעשנית. "זה לא יילך. אני לא אשלם על פיפי, כי אני ישראלית. פשוט אפשר ללכת לבית קפה", אומרת באומץ שמרית, צעירה חיפאית דתייה-לייט שחברתה שבה מהשירותים מאושרת. "זה מה שאנחנו באים לשנות", מתעקש צרפתי, שרואה כמשימה להחדיר את נושא השירותים בתשלום. "העבודה שלנו היא לשנות את הגישה הישראלית, שרוצה הכל חינם, אפילו אם זה אומר לקבל שירותים של תחנה מרכזית".

צרפתי מבקש משמרית רק להציץ. בהתחלה היא מהססת, לבסוף הוא אפילו מניח לה לעשות פיפי על חשבון הבית. היא חוזרת אחרי כמה דקות עם חיוך על שפתיה: "קנית לקוחה", היא אומרת, "תמיד היה חסר לי הדבר השקוף ששמים על האסלה, כדי שלא יישבו עליה. אהבתי". אחרי שהיא יוצאת, צרפתי מרכל על חשבונה עם שני חברים עורכי דין שבאו לראות את העסק של החבר. "פעם גם היה נשמע הזוי לשלם על חניה. העבודה שלי מתרכזת בשינוי המודעות. אני מופתע מהפרגון מקצה אל קצה".

"תעשה איזה ויש", אומר צרפתי לעמנואל מאריתריאה, שקודם לכן עבד בקונדיטוריה בירושלים, ושלמעשה ידיו הן אלה שעושות את העבודה השחורה מאחורי השירותים הבוהקים המופלאים הללו.

"אני לא רואה ירידה בכך שעברתי מעורך דין לעבוד כאן. אני רואה את הפוטנציאל בעסק. יש נשים שאחנו מצילים אותן מללכת הביתה באמצע היום", הוא אומר. אני מתבדח עם עורכת הדין ידידתו, ואומר לה שאולי הפתרון להצפה בעורכי הדין הוא שהם ינהלו שירותים ציבוריים. "שכל עורך דין יקבל סניף", היא אומרת.

בהתחלה כל עניין השירותים בתשלום נראה לי ככישלון עסקי בטוח. אבל כתמיד טעיתי. המטרה היא בסך הכול שאנשים יהיו שמחים, ובכל הקריירה שלי כעיתונאי, לא ראיתי אנשים מאושרים כל כך ממשהו. אולי במקום מהפכה או שלום, אנשים פשוט צריכים קרשי אסלה נקיים וסבון נוזלי אוורירי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ