בקרית אתא גובים תשלום עבור כניסה לפארק ציבורי

התשלום הוא רק ממשפחות מהיישובים הסמוכים, שטענו שמדובר בסלקציה שמטרתה למנוע את כניסתם של ערבים למקום: "מבצר של גזענות ושנאה"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

משפחות מהיישובים הסמוכים לקרית אתא שבאו בשבוע שעבר לבלות בפארק הספורט בשכונת גבעת רם שבעיר, הופתעו לגלות כי העירייה הציבה פקחים בכניסה למקום, שגבו דמי כניסה ממי שאינו תושב העיר. זאת, על אף שמדובר בפארק ציבורי. בקופות התשלום החדשות שבכניסה נגבו 30 שקלים למבוגר ו-20 שקלים לילד.

ההחלטה גררה תגובות חריפות מצד המשפחות, שטענו שמדובר בסלקציה שמטרתה למנוע את כניסתם של ערבים למתחם.

מנהל מחלקת החינוך באגודה לזכויות האזרח, שרף חסאן, המתגורר בטמרה, בא גם הוא בתחילת השבוע שעבר עם בני משפחתו לפארק, והופתע מהדרישה. "זה ברור שמי שמגיע לפארק הם בעיקר תושבי היישובים הערביים", אמר. "ביישובים היהודיים לא חסרים שטחים פתוחים ואטרקציות".

שרף חסאן בקרית אתא, בשבוע שעבר. "מבצר לגזענות"צילום: עבדאללה שמא

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

חסאן הוסיף ואמר כי "חבל שמקום כזה, המיועד להיות פתוח לילדים מכל קבוצות האוכלוסייה, הופך להיות מבצר לגזענות ושנאה, ומהווה מחסום עבור ילדים ערבים שביישובים שלהם אין פארקים כאלה".

בעקבות התלונות פנתה האגודה לזכויות האזרח לראש עיריית קרית אתא, יעקב פרץ, ודרשה לבטל את דמי הכניסה. באגודה טענו כי העירייה מפרה את החוק האוסר על גביית דמי כניסה לגן ציבורי, וציינו כי גביית דמי כניסה מחייבת אישור חריג ממשרד הפנים ומוועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת. באגודה טענו עוד כי עיריית קרית אתא מפלה את תושבי האזור.

"נוכח המגמה של עיריות לנקוט שיטה של הגבלת גישתם של תושבי חוץ לפארקים עירוניים, כחלק מסלקציה כלכלית ותוך פגיעה בגישה החופשית והשווה של כל אדם באשר הוא אדם אל השטח הציבורי הפתוח, קיבלה הכנסת בפברואר 2007 את החוק לתיקון פקודת העיריות, המטיל איסור מפורש על גביית דמי כניסה לגנים ציבוריים בתחומה של רשות מקומית", כתב עו"ד אשרף אליאס מהאגודה לזכויות האזרח.

תיקון החוק התקבל ב-2007, בעקבות מאבק שהובילה עמותת אדם טבע ודין נגד עיריית רעננה, שגבתה דמי כניסה עבור הכניסה לפארק ציבורי בעיר. מנכ"ל העמותה, עו"ד עמית ברכה, אמר ל"הארץ" כי "הזכות לגישה חופשית לפארקים עירוניים היא זכות אדם בסיסית".

מעיריית קרית אתא נמסר בתגובה: "פארק הספורט בקרית אתא הינו פארק אשר משולבים בו אטרקציות ייחודיות המצריכות ניהול, שמירה וליווי של אנשי מקצוע במהלך כל ימות השנה. דמי הכניסה נגבים על מנת למממן את העלויות הכרוכות בהפעלת הפארק. ברחבי קרית אתא מצויים פארקים פתוחים רבים אליהם מוזמן הציבור הגיע ללא תשלום".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ