עקב ביקורת בימין: גיבוי לאחראי על לימודי האזרחות

למעלה מ-600 מורים יצאו להגנת אדר כהן וחתמו על עצומה המביעה בו "תמיכה גורפת ובלתי מסויגת" על רקע הקריאות לפטרו. הנושא יידון היום בכנסת

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

בצעד חריג התגייסו מאות מורים לאזרחות מרחבי הארץ להגנתו של האחראי על מקצוע האזרחות במשרד החינוך, אדר כהן. הרקע לעצומה, שהוחתמה בתוך יומיים בלבד, הוא ביקורת חריפה שהביעו בחודשים האחרונים גורמים במשרד החינוך וח"כים מהימין נגד כהן, שכללה בין היתר קריאות לפטרו. הנושא יידון היום בכנסת, בדיון מיוחד שזימן יו"ר ועדת החינוך, ח"כ אלכס מילר ("ישראל ביתנו"), בכותרת "לימודי אזרחות במערכת החינוך".

"אנחנו מורות ומורים לאזרחות עדים למתקפה חדשה כנגד מפמ"ר (מפקח-מרכז) אזרחות", כתבו למעלה מ-600 מורים, "פעם נוספת מושמעות טענות בלתי מבוססות על התנהלות בעייתית שלו. ברצוננו להבהיר בקול חד וברור: דיון ציבורי נוקב על אודות אופיו של מקצוע אזרחות הינו לגיטימי, אולם הכפשתו של מר אדר כהן אינה מקובלת עלינו. כמורים וכמורות לאזרחות אנו תומכים בו תמיכה גורפת ובלתי מסויגת".

חלק מהביקורת נגד כהן עסק באישור שנתן לספר הלימוד "יוצאים לדרך אזרחית", שראה אור בקיץ האחרון בהוצאת "רכס". בנאום בפני מורי אזרחות בחינוך הממלכתי-דתי לפני כמה חודשים, שיבח יו"ר המזכירות הפדגוגית לשעבר, צבי צמרת, את ספר הלימוד המתחרה, שאותו כתב פרופ' אברהם דיסקין, ואמר: "דעו לכם כי מי שקבע את אישור הספרים זה לא יו"ר המזכירות הפדגוגית אלא אדר כהן". צמרת הקריא קטע מתוך הספר של רכס, ובו נכתב כי "קיימת סתירה בין המסורת היהודית, הטוענת לייסודה של התגלות אלוהית, לבין ערכי הדמוקרטיה שהם יצירה אנושית".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מאוחר יותר הועלו טענות נוספות כלפי הספר, ובהן התייחסות הקיימת בו לדו"ח גולדסטון, לאלימות הימין בישראל ובאחרונה גם להצגת "ייחודה של העלייה מברית המועצות לשעבר בהיותה חילונית ולא ציונית ברובה, כשמניעי המהגרים לעזיבת ארץ הולדתם הם בעיקרם כלכליים".

"אכן יש ביקורת רבה על הספר", אמר אמש יו"ר ועדת המקצוע, אשר כהן, "אמרתי אותה בכמה וכמה פורומים במסגרת תהליך הבדיקה שנמשך כמה שבועות".

לפני כמה חודשים יזם יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, דיון בוועדת החינוך, אולם לבקשת שר החינוך, גדעון סער, הדיון נדחה. מאז, סער ומשרד החינוך נמנעו כל העת מלהגיב לפרשה.

עוד הוטחו האשמות נגד כהן ולפיהן זייף פרוטוקולים של ישיבות ועדת המקצוע. כהן מצדו כתב בשבוע שעבר למורי האזרחות כי "אני מקווה שנעבור בהקדם את הגל העכור הזה... ה'וויכוח' היחיד והדבר בו הואשמתי הוא היכן ישולב המשפט הזה ("תוצג העובדה שיש מחלוקות על אופן הצגת האירועים ההיסטוריים סביב הקמת המדינה וזהו אחד הגורמים המזינים את השסע הלאומי בישראל", ט"נ). הוועדה סיכמה שמשפט זה יוכנס לפרק השסע הלאומי, ואילו בטיוטה הראשונה שאני שלחתי הוא הופיע בפרק 'הרקע ההיסטורי'. מיד לאחר שאחד החברים העיר על כך הדבר תוקן - ללא כל התנגדות של אף אחד".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה לדברים: "מנכ"לית המשרד תציג את עמדת משרד החינוך בוועדת החינוך של הכנסת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ