לא בפעם הראשונה |

כשהציבור אדיש למצוקה אנושית

תופעת ההתעלמות ממצוקתם של בני אדם, כפי שקרה באירוע בחוף הים בת"א, היא לא חדשה - בארץ ובעולם. מיסמין פיינגולד ועד הפעוטה בסין

הארץ
הארץ

הפרסום היום (שלישי) ב"הארץ" על האירוע בו קיימו עשרות צעירים מין קבוצתי עם צעירה על חוף הים בתל אביב מעלה שאלות קשות לגבי תגובת עדי הראייה למקרה החריג. במקרה זה אמנם לא כל עדי הראייה היו בטוחים באשר לפשר האירוע - אך גם במקרים רבים שבהם אין כל ספק לכל העדים שמדובר בטרגדיה בהתהוות כמעט איש אינו מתערב.

בשנים האחרונות אירעו בישראל שלושה אירועים זכורים במיוחד בהם עוברים ושבים התעלמו ממצוקתם של אנשים ששכבו פגועים בלב אזור הומה. שניים מהאירועים, בחולון ובירושלים, הסתיימו במותם של הנפגעים ותמונות מצלמות האבטחה חשפו את אדישות עדי הראייה.

במקרה הראשון, במאי 2007, נהרג משה ישראלי, נהג קטנוע בן 62 מחולון, בתאונת דרכים בכביש 44 בין חולון לאזור. תמונות שפרסם ערוץ 10 ממצלמה שהוצבה על אחד מרמזורי הצומת, חשפה כי לאחר שישראלי נפגע והוטח על הכביש, המשיכו המכוניות לחלוף על פניו ובמשך כמה דקות איש לא ניגש אליו כדי להגיש לו עזרה.

מכוניות חולפות על פני נהג הקטנוע שנפגע

במאי 2009 התהפך הקיאק בו שטה יסמין פיינגולד, אלופת ישראל בחתירה, במהלך אימון בנחל הירקון. האירוע התרחש סמוך לשעה שש בערב, בשעה שעשרות אזרחים צעדו לאורך גדות הנחל, אך נמנעו מלקפוץ אליו. לבסוף קפץ למים אבי טובין, אז בן 62, והצליח למשות אותה מהמים ולהציל את חייה. פיינגולד אושפזה בבית החולים במצב קשה, התאוששה ובשבוע שעבר אף זכתה שוב באליפות ישראל

באוגוסט 2010 הרגו שני נערים ממזרח ירושלים את לאנס וולף, יהודי אמריקאי, במכות מקל בכיכר החתולות במרכז העיר. וולף נמצא כשהוא שוכב מחוסר הכרה בשלולית דם בכיכר ומת מפצעיו כעבור שבועיים. צוות החקירה הצליח למצוא סרט וידיאו שהביא למעצרם של שני הנערים. אולם מלבד פענוח המקרה, הסרטון חשף גם כי וולף שכב מדמם במשך למעלה מ-50 דקות וזאת למרות שבסרטי האבטחה רואים עוברי אורח ומכוניות עוצרים לידו ואף עובד ניקיון של העירייה. איש מהם לא הזעיק עזרה. במשטרה העריכו אז כי ניתן היה להציל את חייו אם הוא היה מגיע מוקדם יותר לבית החולים.

עוברי אורח בסין מתעלמים מהילדה הפצועה (אזהרה: הסרטון קשה לצפייה)

התופעה של עוברי אורח הממשיכים בשגרת יומם למרות המציאות הקשה שנחשפת לנגד עיניהם מוכרת גם משורה ארוכה של מקרים ברחבי העולם. הפעם האחרונה בה הסעירה הסוגיה את העולם היתה בעקבות אירוע קשה שתועד בסין. וואנג יואה, פעוטה בת כשנתיים מסין נדרסה על ידי כלי רכב בשוק בדרום המדינה. כ-12 עוברי אורח שחלפו לצד הילדה שנפצעה באורח אנוש הסתכלו בה, עקפו אותה או התעלמו ממנה בטרם פונתה לבית החולים בו מתה כעבור כמה ימים.

המקרה הראשון שעלה לתודעה העולמית בהקשר זה אירע ב-1964 כשאשה צעירה בשם קיטי ג'נווז נדקרה, הוכתה ונאנסה, סמוך למקום מגוריה בניו יורק. היא נאבקה בתוקף במשך קרוב לשעה ואף שככל הנראה היו לכך עדים רבים, איש לא הציל אותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ