טלילה נשר

משרד החינוך הודיע אחר הצהריים (שלישי) על פסילתו של ספר האזרחות החדש "יוצאים לדרך אזרחית". ההחלטה באה לאחר שנמתחה ביקורת קשה על אופן ההצגה בספר של דו"ח גולדסטון, הצגת אנשי ימין בישראל כאלימים וההתייחסות שלו לעליה מבריה"מ לשעבר. הפסילה של הספר, שיצא בהוצאת "רכס", נחשבת לצעד חריג.

המשרד הודיע על החלטתו במהלך דיון מיוחד שנערך בוועדת החינוך של הכנסת, שזימן יו"ר ועדת החינוך, ח"כ אלכס מילר ("ישראל ביתנו"), תחת הכותרת "לימודי אזרחות במערכת החינוך".

בחודשים האחרונים הביעו גורמים במשרד החינוך וח"כים מהימין ביקורת חריפה נגד האחראי על מקצוע האזרחות במשרד החינוך, אדר כהן, שכללה בין היתר קריאות לפטרו. חלק מהביקורת נגד כהן עוסקת באישור שנתן לספר הלימוד, שראה אור בקיץ האחרון.

בנאום בפני מורי אזרחות בחינוך הממלכתי-דתי לפני כמה חודשים, שיבח יו"ר המזכירות הפדגוגית לשעבר, צבי צמרת, את ספר הלימוד המתחרה, שאותו כתב פרופ' אברהם דיסקין: "דעו לכם כי מי שקבע את אישור הספרים זה לא יו"ר המזכירות הפדגוגית אלא אדר כהן". צמרת הקריא קטע מתוך הספר של רכס, ובו נכתב כי "קיימת סתירה בין המסורת היהודית, הטוענת לייסודה של התגלות אלוהית, לבין ערכי הדמוקרטיה שהם יצירה אנושית".

עוד נטען כלפי הספר, כי הוא מציג באופן מסולף את דו"ח גולדסטון, אלימות הימין בישראל וכן לטענת הכתוב בו "ייחודה של העלייה מברית המועצות לשעבר בהיותה חילונית ולא ציונית ברובה, כשמניעי המהגרים לעזיבת ארץ הולדתם הם בעיקרם כלכליים".

אדר כהןצילום: דודו בכר

בתגובה לקריאות לפיטוריו של אדם, התגייסו מאות מורים לאזרחות מרחבי הארץ להגנתו. למעלה מ-600 מהם חתמו בתוך יומיים על עצומה נגד מה שהם מכנים "מתקפה חדשה כנגד מפמ"ר (מפקח-מרכז) אזרחות".

בקיץ האחרון, אושרו לאחר למעלה מעשור שני ספרי אזרחות חדשים: הספר המדובר, לצד הספר "משטר ופוליטיקה בישראל", אותו כתב הפרופסור אברהם דיסקין. כמו כן הוחלט להעביר לשכתוב מחדש את ספר האזרחות הוותיק "להיות אזרחים בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ