מחברי ספר האזרחות שנפסל: זו רדיפה פוליטית

"הכל מטעמים מפלגתיים", אמר אחד ממחברי הספר "יוצאים לדרך אזרחית". הנימוק הרשמי לפסילה הוא טעויות שנמצאו בספר לאחר שאושר

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

משרד החינוך פסל אתמול לראשונה אי פעם ספר לימוד באזרחות, לאחר שכבר אושר ונלמד במערכת החינוך בשנת הלימודים הנוכחית. את ההודעה על הפסילה בחר המשרד למסור בפני המצלמות בוועדת החינוך של הכנסת, שכונסה לישיבת חירום בפגרת החורף על ידי יושב ראש הוועדה, ח"כ אלכס מילר מישראל ביתנו.

הנימוק הרשמי לפסילת הספר הוא רשימה ארוכה של טעויות עובדתיות שהתגלו בו לאחר הוצאתו. עם זאת, אנשי חינוך העוסקים באזרחות טוענים כי מדובר בחציית קו אדום בכל הנוגע לסתימת פיות ולהגבלת חופש הביטוי.

"ביצענו תהליך עמוק וקפדני של בדיקה עצמית, גם בנוגע לתהליך אישור הספר וגם בנוגע לתכנים", הסבירה אמש מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר. "לצערי, התוצאה היא שאישור הספר הוא תקלה חמורה. הנחיתי להפסיק את השימוש בספר מתוקף אחריותי לציבור הלומדים. אנחנו מצויים בתהליך של הפקת לקחים פנימית".

אולם, מכתב שכתבה שטאובר עצמה בנובמבר האחרון והגיע לידי "הארץ", חושף את המאבק העיקש שמתנהל נגד הספר החדש, "יוצאים לדרך אזרחית", בהוצאת "רכס", כבר כמעט שנה. "קראתי בעיון רב את מכתבכם וצר לי על תוכנו", כתבה שטאובר למחברי הספר, ד"ר בינה גלדי, ד"ר אסף מצקין וניסן נוה. "לצערי, דברי ד"ר צבי צמרת (יושב ראש המזכירות הפדגוגית לשעבר, ט"נ), אינם משקפים את עמדת המשרד. לגופו של עניין, הריני להבהיר כי הספר אכן אושר על ידי הגורמים במזכירות הפדגוגית, כמו כל ספר לימוד אחר באזרחות". שטאובר, שענתה למכתב שהפנו הכותבים לשר החינוך, גדעון סער, בעקבות ביקורת בלתי פוסקת מצד צמרת, הוסיפה: "כמו בכל ספר אחר של תוכנית לימודים, קיימות הערות גם לאחר פרסום הספר".

שטאובר הוסיפה כי "על כן, הנחיתי את האגף לאישור ספרי לימוד שיעבירו להוצאה הערות ענייניות לתיקון. התיקון יבוצע לאחר התייעצות עם המפמ"ר (מפקח-מרכז), אדר כהן". פחות מחצי שנה לאחר כתיבת שורות אלו, התייצבה אתמול שטאובר בכנסת והודיעה בצעד נדיר על גניזתו של הספר.

הסיבה הרשמית שנתן משרד החינוך לפסילת הספר היתה שורה ארוכה של טעויות עובדתיות כגון: היות ברית המועצות קונפדרציה, שככזו אינה מתאימה לשמש דוגמה למדינה רב-אתנית; הימצאות ארבעה קנטונים בשווייץ, על אף שבמציאות ישנם 26; ושבניגוד לכתוב בספר, ליהודי ארצות הברית אין אוטונומיה פרסונלית. "התגלו בעיות מהותיות", מסבירה שטאובר, "מגזרים מוצגים באופן לא מאוזן ולא רגיש. קיים חוסר איזון בהבאת גישות שונות בציבור הישראלי והרבה טעויות עובדתיות. היום מסתבר שלא תוקנו כל הטעויות, כולל הערות שהועלו במהלך התהליך". למרות זאת, גורמים במשרד החינוך ומחוצה לו טוענים כי הסיבות לפסילת הספר הן בעיקר נושאים בעלי גוון פוליטי.

"זה מאוד פשוט, הוויכוח במשרד הוא בין שתי גישות עקרוניות: לחנך לאזרחות פטריוטית-לאומנית עם קצת דמוקרטיה פורמאלית, או לחנך למדינה יהודית ודמוקרטית-פלורליסטית בבסיסה", אמרה אמש ד"ר ריקי טסלר מהאוניברסיטה העברית ויושבת ראש הפורום האקדמי לאזרחות. "המאבק הוא על כך שהספרים ליברלים מדי על חשבון הלאומיות, כשהדרך לשנות זאת היא הפעלת לחצים על המפמ"ר והמנכ"לית, ועל ידי ועדת חינוך אגרסיבית בצורה שערורייתית. ברור שהטעויות שנמצאו אינן העילה האמיתית לפסילת הספר. טעויות אפשר לתקן", קובעת טסלר. "הלכו כאן על פסילה ערכית, כשכל מטרתה של הישיבה היתה לסלול את הדרך לפסילת הספר ומאוחר יותר את אדר כהן, המפמ"ר, והבאת אדם לאומני יותר".

הספר שנפסל, "יוצאים לדרך אזרחית", נכלל השנה לראשונה בתוכנית הלימוד בבתי הספר, כשבמקביל לו ראה אור ספר חדש נוסף - "משפט ופוליטיקה בישראל", שכתב פרופסור אברהם דיסקין מהאוניברסיטה העברית, ולשעבר חבר המכון לאסטרטגיה ציונית. שניהם נוספו לספר הוותיק "להיות אזרחים בישראל", שלגביו הוחלט כי ישוכתב בשל "ביקורת רבה מדי על המדינה", כשלמורים ניתנה זכות הבחירה מבין אילו משלושת הספרים ללמד.

עטיפת הספר. לחצו להגדלה

לדברי ד"ר גלדי, יציאת הספר לוותה בהתקפות בלתי פוסקות מצד צמרת, שעל אף מעמדו הממלכתי שיווק את הספר של דיסקין, שגם כך לא חסך בביקורת על הספר המתחרה. "התוקפים מציגים את החלק שנוח להם להראות כתקיפה. היתה נטייה בלתי פוסקת להוציא דברים מהקשרם, להציג חצי תמונה כדי שתראה מעוותת. עצם פסילת ספר זה דבר שאין לו אח ורע".

לטענת ד"ר ריקי טסלר, לפני שמונה חודשים פנה הפורום שבראשו היא עומדת ליו"ר ועדת החינוך, אלכס מילר, בבקשה לקיים ישיבה עניינית ומתמשכת בעניין הוראת מקצוע האזרחות. "רצינו להפוך את הדיון למשהו רציני, על מהות המקצוע, אבל הוא התעלם מהבקשה שלנו", מספרת טסלר, "יחד עם זה, באמצע הפגרה, ורגע לפני שעוזב תפקידו, הוא מכנס בדחיפות ישיבה בטענה שיש ספר נוראי שמסתובב וגורם נזק גדול בשטח. מילר סימן לו מטרה פוליטית, לא מקצועית. הוא רוצה להוביל את הקו הלאומני בהוראת האזרחות - פעם אחת לבטל את הספרים הליברלים ופעם שנייה לפסול את המפמ"ר, שנתפס כליברל".

ואכן, עם סיום הישיבה פרסם מילר הודעה שכותרתה "האחראי על הטעויות בספר הלימוד צריך לשאת במחיר". לטענת טסלר, "הישיבה היתה שערורייה. עשו משפט שדה כשהדיון על הספר היה שולי. לא הספר מעניין אותם, אלא קו מגמה לאומנית שהדרך שלה עוברת דרך נציגי ישראל ביתנו והליכוד. סתמו פיות ואותי הוציאו מהדיון. לא נתנו לא לדבר. אין שום דרך אחרת לתאר את התהליך הכוחני הזה, חוץ מסתימת פיות, זה פשוט שיעור גרוע באזרחות. ועדה שאמורה היתה לעסוק בהוראת האזרחות נתנה את השיעור הגרוע ביותר באזרחות".

"במדינה דמוקרטית דבר כזה לא יכול להיעשות", טוען פרופ' אייל נווה, שהספר שכתב, "שני נרטיבים לשני עמים", לא אושר על ידי משרד החינוך. "מבחינה עקרונית ספר צריך להיפסל רק אם הוא פוגע בכבוד האדם וחירותו או מטיף לגזענות, אז הפסילה יכולה להיעשות על ידי יועצים משפטיים, על פי נורמות משפטיות, לא על ידי ועדה".

לדברי ד"ר אסף מצקין, אחד ממחברי הספר, "יש פה התערבות חסרת פשרות של ועדת כנסת בתפקיד שהוא לא שלה. זה שוועדת כנסת באה ואומרת מה אמור להיכתב בספר אזרחות נראה בעיני כמשהו נוראי. לא ביצעו שום בדיקה, כי בדיקה מבצעים מול הכותבים. זו שנה של רדיפה: הכל מטעמים מפלגתיים, פוליטיים, זו רדיפה".

מנכ"ל הוצאת "רכס", עמוס בהט, הוסיף כי "הספר נכתב על ידי שני דוקטורים ומומחה לתחום. את הספר ליוו שלושה יועצים, בהם פרופ' זאב סגל ז"ל. הספר עבר את כל המסלול הארוך של בדיקת משרד החינוך".

ח"כ אלכס מילר אמר בתגובה כי "התכנים והליקויים אשר נחשפו באחרונה בספר חייבו את כינוסה של ועדת החינוך ואני מברך על פסילתו של ספר זה. הדיון סביב לימודי האזרחות היה אמור להתקיים לפני כמה חודשים, אך נדחה בתיאום עם הח"כ שביקש לקיים את הדיון, יו"ר הקואליציה זאב אלקין. ועדת החינוך מקבלת פניות רבות מאזרחי ישראל ופועלת על פי הנושאים הבוערים שעל סדר היום הציבורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ