יום הזיכרון לשואה ולגבורה |

ראש הממשלה נתניהו בטקס ביד ושם: חובה למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני

בשעה 20:00 נפתח הטקס המרכזי ביד ושם בהשתתפות צמרת המדינה. בטקס מדליקים משואות שישה ניצולי שואה. פרס: גאה על היותנו אויבי הנאצים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ב נפתחו הערב (רביעי) בסימן "היחיד והיחד - סולידריות יהודית בשואה". העצרת המרכזית מתקיימת הערב ברחבת יד ושם בירושלים, בהשתתפות נשיא המדינה, שמעון פרס, וראש הממשלה, בנימין נתניהו.

נשיא המדינה שמעון פרס אמר בטקס כי "היהודים שחיו בגרמניה העשירו את תרבותה. העלו את רמתה המדעית. העשירו את כלכלתה. ככל יהדות אירופה. מדוע זיהה אותם היטלר, כגדולי אויביו? התשובה הנוקבת היא: שכוחם המוסרי של היהודים היה מסוכן יותר בעיניו מכוחם הצבאי של שכניו. גאה אני על היותנו אויבו המושבע של הרֶשע הנאצי. גאה אני על מורשת אבותינו, שהיא ניגודה הגמור של תורת הגזע".

פרס התייחס גם לאיום האיראני ואמר כי "כוחו הסגולי של עמנו גנוז בדברי ימיו ואצור בנפש בניו. היינו סימן שאלה. היום אנו מדינה איתנה. לאנושות היום אין ברירה, עליה להפיק את לקחי השואה. ולעמוד מול איומים קיומיים, בטרם יאחרו את המועד. איראן עומדת במרכז האיום הזה. היא מרכז הטרור. היא מהווה איום על שלום העולם. אין מקום להמעיט ביכולותיה הגלויות והגנוזות של ישראל להתמודד עם איום זה".

נתניהו, הערב בטקס ביד ושםצילום: אוליבייה פיטוסי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הקדיש את עיקר נאומו בטקס המרכזי לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה לאיום האיראני, וקרא ליישם את לקחי השואה כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. בנאום תקיף, אמר ראש הממשלה כי "איראן חמושה בנשק גרעיני היא איום קיומי על ישראל, היא מהווה איום גם על מדינות אחרות באזור ומהווה איום על שלום העולם. חובה למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. זוהי חובתו של העולם, אבל מעל הכל זוהי חובתנו". לדבריו, "זכרון השואה איננו רק ענין טקסי. זה איננו רק עניין של זיכרון היסטורי. לעולם לא נטמון את ראשינו בחול".

נתניהו אמר בנאומו כי "ביום הזה שבו העם כולו מתכנס יחד כדי לזכור את מוראות השואה ואת ששת המיליונים מבני עמנו שנרצחו בה, עלינו לממש חובה עליונה. החובה הזאת איננה רק לזכור את העבר, אלא גם ללמוד את לקחיו והחשוב ביותר - ליישם לקחים אלה כדי להמשיך ולהבטיח את עתיד עמנו". הוא הוסיף כי "כיום קורא ופועל המשטר האיראני בגלוי ובנחרצות להשמדתנו. הוא פועל בקדחתנות לפתח נשק גרעיני כדי להשיג מטרה זו".

בטקס עצמו ידליקו משואות שישה ניצולי שואה: אליעזר לב ציון, שלחם במחתרת היהודית בצרפת, שסייע להציל 36 ילדים ולימים עסק בייעור בקק"ל ובניהול מרכזי קליטה בדרום; אנטולי רובין, יליד מינסק, שהצליח להימלט מהנאצים ולאחר המלחמה נכלא על ידי הסובייטים אחרי שהואשם בקשירת קשר לניסיון רצח מנהיג ברית המועצות ניקיטה חרושצ'וב. הוא היה לאסיר ציון עד לעלייתו ארצה ב-1969; בת שבע דגן, ילידת לודז', שהתחזתה לארית ועבדה כעוזרת בית במשפחה נאצית עד שהוסגרה ונשלחה לאושוויץ. היא שרדה גם בצעדת המוות; חסיה וררי, ילידת פולין. הגרמנים תפסו את בני משפחתה ביער שאליו נמלטו, והם נורו בפתח בור הריגה. בדרך נס וררי שרדה ונמלטה מהבור. בהמשך שרדה בסיוע חסיד אומות עולם פולני שהזהיר את הקבוצה מפני מלשינים פולנים.

היא היתה ממקימי קיבוץ ניר יצחק; ארטמיס מירון, ילידת יוון, שרדה באושוויץ ובצעדת המוות והיא מורת דרך; ויהודה וידבסקי, ניצול גטו לודז' ואושוויץ, שעמל כבר יותר מ-30 שנה על שיקום בית העלמין היהודי בלודז'.

ביד ושם ממשיכים גם השנה בפרויקט "לאסוף את השברים", של איסוף חפצים, מסמכים ותמונות המצויים בידיים פרטיות, במטרה להעמיק את התיעוד והמחקר על תקופת השואה. יושב ראש יד ושם הציג אתמול בישיבת הממשלה את הפרויקט, ואמר כי נאספו עד היום 51 אלף פריטים, ובהם יותר מ-15 אלף מסמכים וכ-60 סרטים. בעצרת שתתקיים היום במכון משואה בתל יצחק ישתתף הרמטכ"ל, וידליקו בה משואות הסופר אורי אורלב והמלחין יעקב הולנדר.

כמדי שנה, תיערך לקראת צאת יום הזיכרון עצרת מרכזית בבית לוחמי הגטאות. באירוע ישתתפו כעשרת אלפים איש, והוא יעמוד בסימן 70 שנה לגירוש גטו ורשה. בעצרת יודלקו שש משואות על ידי ניצולי שואה ותוצג תוכנית אמנותית בהשתתפות להקת המחול הקיבוצית. אחד ממדליקי המשואות בעצרת הוא האמן ארדן האלטר, בנו של האדריכל והאמן רומן האלטר, שהלך לעולמו לפני חודשיים בלונדון. האלטר האב, ניצול שואה בן 85 במותו, עזר רבות לבית לוחמי הגטאות במשימתו להנצחת השואה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ