עופר אדרת
עופר אדרת

ב-12 בנובמבר 1938, שלושה ימים לאחר "ליל הבדולח", העניקה אוניברסיטת לייפציג הגרמנית תעודת דוקטור למשפטים לסטודנט היהודי שאול לנדא, שהתגורר ברחוב אחד העם בתל אביב. הנאצים אמנם כבר היו בשלטון זה חמש שנים, אך האוניברסיטה לא ניסתה לנשל את לנדא מהתואר, כפי שאירע לעשרות יהודים אחרים, אלא הזמינה אותו במיוחד מארץ ישראל לטקס חלוקת התעודה בגרמניה.

"לנדא, ברוב חוצפתו, אומץ לבו או טיפשותו, עלה על אוניה לאירופה ואחר כך על רכבת היישר ללייפציג", סיפר עו"ד יואל לוי, הממונה על קשרי ישראל-גרמניה מטעם לשכת עורכי הדין בישראל, "הוא בא לטקס, קיבל את התעודה, עזב את העיר וחזר בשלום ארצה".

במשך עשרות שנים נותרה תעודת הדוקטורט של לנדא, אחד מראשוני עורכי הדין בתל אביב, בקופסה בבוידעם של בתו, עו"ד רנה גרוס, שמעולם לא פתחה אותה. לפני תשעה חודשים, בעקבות פנייה מגרמניה, פתחה גרוס את הקופסה ונדהמה לראות את צלב הקרס המתנוסס על התעודה של אביה. מסמכים אחרים שמצאה בארכיון המשפחתי כללו את עבודת הדוקטורט שנכתבה בגרמנית, תכתובת שניהל אביה עם המנחה הגרמני שלו לקראת קבלת התעודה וכן הצעות מחיר שקיבל מבתי דפוס בגרמניה, שעמם ניהל משא ומתן על הדפסת העבודה, כפי שנדרש כל סטודנט בגרמניה. אחד המכתבים אף הסתיים בברכת "הייל היטלר".

גרוס סיפרה כי אביה לא הרבה לדבר על תקופת לימודיו בגרמניה. עם זאת, במשפחה מספרים כי כשבא לנדא ללייפציג, אחד מחבריו ללימודים נזף בו על שהוא מסכן את חייו רק כדי לקבל את התואר. בניסיון להגן עליו, הצמיד החבר ללנדא החבר את אשתו הגרמניה, בתקווה שכך היהודי מארץ ישראל לא יעורר חשד בלב גרמניה הנאצית. עד היום טרם התברר כיצד קרה שלנדא קיבל את הדוקטורט מגרמניה. עו"ד יואל לוי סבור כי מדובר בכשל ביורוקרטי. "הפרופסור הגרמני שלו האיץ בו להשלים את כתיבת הטפסים להגשת העבודה והגיש אותה בשמו", סיפר, "הכל עבר בשלום והסנאט אישר את העבודה".

תעודת הדוקטורט של שאול לנדא במשפטיםצילום: רפרודוקציה: אלון רון

מי שעורר מחדש את הפרשה היה עורך הדין הגרמני הוברט לאנג מלייפציג. לאנג ביקש לכלול את סיפורו של לנדא בתערוכה בשם "עורכי דין בלי זכויות", שנודדת בשנים האחרונות ברחבי העולם והגיעה לאחרונה ללייפציג. התערוכה, שיזם עו"ד לוי, מציגה את סיפוריהם של עורכי הדין היהודים בגרמניה בתקופת השואה. בעקבות פעילותו של לוי השיבה אוניברסיטת לייפציג לפני כחמש שנים 72 תארי דוקטור למשפטים שנשללו מיהודים בתקופת השואה. מקרהו של שאול לנדא נחשב ליוצא דופן. 75 שנה לאחר שהתואר הוענק לו בתקופת השלטון הנאצי, גרמניה שבה והציגה אותו בעיר בה השלים את לימודיו.

לנדא נולד בוורשה ב-1907, למשפחה אמידה שניהלה עסקי טקסטיל. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה עברה המשפחה למוסקווה, וב-1920 נדדה לגרמניה. לנדא למד בברלין ובלייפציג, וב-1933 סיים את לימודי המשפטים. ב-1935 השתקע לנדא בארץ ישראל וב-1940 קיבל רישיון לעסוק במשפטים. הוא מת ב-1971.

רינה גרוס ויהושע גרוס עם תעודת הדוקטורט של אביה ד"ר שאול לנדא צילום: אלון רון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ